03-04-2019 19:47

Κράτησε την υποδοχή του και με 18άρη «Μπόμπι» ο Παναθηναϊκός 3-0 τη Κηφισιά

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή του, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ την Κηφισιά και έκανε το πρώτο από τα βήματα για να προκριθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Κλειδί της αναμέτρησης η καλή υποδοχή του τριφυλλιού που κράτησε την Κηφισιά στους 0 άσσους και με πρώτο σκόρερ τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ (18π.) και τους Πανταλέοντα, Ράπτη να τον ακολουθούν σε απόδοση, έγινε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών. Το δεύτερο παιχνίδι στο Ζηρίνειο θα γίνει το Σάββατο στις 6 Απριλίου.

Η Κηφισιά δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή της, ούτε και τον ρυθμό άλλων εμφανίσεων. Παρόλα αυτά στο 1ο σετ έφτασε κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 21-13, αλλά η Κηφισιά με σερί 7-0 μείωσε 21-20 χωρίς να υπάρχει συνέχεια.

Μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-16 αλλά η Κηφισιά ισοφάρισε 20-20 και όλα κρίθηκαν στην... παράταση όπου ο Παναθηναϊκός με τον Πανταλέων και τον Γιορντάνοφ έκανε το 30-28 κάνοντας το 3-0 σετ.

Μίλησε η εμπειρία

Γενικά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεπεράσει ανώδυνα μία μέτρια μέρα των ακραίων του και αυτό είναι φυσικό από την κόπωση των προηγούμενων ημερών. Το παιχνίδι το σήκωσαν οι έμπειροι αθλητές όπως ο πασαδόρος Γιάκομπσεν, ο Γιορνάνοφ και οι δύο κεντρικοί Πανταλέων, Πελεκούδας. Οι πράσινοι ξέφυγαν από νωρίς 10-5 ενώ το σερβίς του Γιάκομπσεν εκτόξευσε την διαφορά στο 21-13. Ο Χαντ μείωσε με επίθεση 21-14 και ο Ρουμελιωτάκης σημαδεύοντας με το σερβίς του την υποδοχή του τρυφυλλιού κατάφερε να ανοίξει διαδρόμους και με τους Χαντ, Λάανε και Λόπαρ από θέση βολής να μειώνει σε 21-20. Η Κηφισιά ισοφάρισε με τον Χαντ σε 22-22 και 23-23 και με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα και το μπλοκ του Ανδρεόπουλου τελείωσε το σετ 25-23 για το 1-0.

Δυνατό ματς έγινε και στο 2ο σετ με την Κηφισιά να ξεφεύγει 12-10 αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε με τον σερβίς του Ανδρεόπουλου που έφερε συνολικό σερί 4-0 για το 18-14. Η Κηφισιά δεν επανήλθε και ο Ανδρεόπουλος έκλεισε το σετ 25-20.

Προβάδισμα Κηφισιάς 22-21

Το 3ο σετ ήταν και το πιο καθοριστικό. Μετά το 8-8 ανέλαβε δράση ο Γιορντάνοφ που με σερί 3-0 από προσωπικές του επιθέσεις έδωσε προαβάδισμα 12-9. Ο Βούλγαρος διαγώνιος του Παναθηναϊκού έκανε με επίθεση και το 20-16 διατηρώντας το +4 το οποίο όμως εξανεμίστηκε όταν Χαντ και Λάανε και ο Ρουμελιωτάκης στο σερβίς ανακάλυψαν κενό στην πράσινη υποδοχή. Η Κηφισιά προσπέρασε μάλιστα με 22-21 χάρις την επίθεση του Λάανε αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Γιορντάνοφ και έφτασε σε ματς μπολ 24-23 όταν ο Ρουμελιωτάκης έκανε λάθος στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός στις «παρατάσεις» είχε συνέχεια το προβάδισμα και το αξιοποίησε στο 28-28 μετά την επίθεση πρώτου χρόνου του Πανταλέοντα και την επίθεση του Γιορντάνοφ για το 30-28.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μουλά Λ.

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-13, 25-23
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-20
3ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 30-28

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-20, 30-28) σε 88'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 18 (17/35 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 5 (3/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 32% άριστες), Πανταλέων 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 12% άριστες), Πελεκούδας 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 74% υπ. - 42% άριστες), Πεντίδης 1 (1/2 επ.), Γαλιώτος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 9 (9/23 επ., 73% υπ. - 45% άριστες), Ρεκ 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Χαντ 21 (18/36 επ., 3 μπλοκ), Σπυριούνης 2 (2/9 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Λόπαρ 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 52% υπ. - 33% άριστες), Γκούζντα (λ), Λάανε 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 11% άριστες), Παπαδόπουλος, Ρούσης, Μπέλος.