12-03-2017 20:32

«Μπλόκαρε» τον Ηρακλή και επέστρεψε στις νίκες

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα για να διεκδικήσει όσες πιθανότητες έχει για τη δεύτερη θέση. Οι πράσινοι νίκησαν με 3-0 τον Ηρακλή στο Κλειστό της Κυψέλης για την 21η αγωνιστική της Volley League.

Ο αγώνας κρίθηκε στο 2ο σετ όπου ο Ηρακλής πλησίασε στην ισοφάριση αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χαλάσει το σετ μπολ του «γηραιού» στο 24-23 και να πάρει το σετ κλειδώνοντας το τρίποντο που αφήνει μαθηματικές ελπίδες για την 2η θέση.

Mε τον Παναθηναϊκό επέστρεψε ο Ρανγκέλ ο οποίος μαζί με τον Πανταλέoντα ήταν κορυφαίοι στο μπλοκ που συνολικά απέφερε 16 πόντους. Στο 1ο σετ ο Ηρακλής άντεξε μέχρι το 10-10 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 από το σερβίς του Μαρούλη έκανε σερί 11-0 και καθάρισε το σετ.

Ο Ηρακλής μπήκε στο ματς από το 2ο σετ όπου έγινε μάχη μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε πάλι σερί 3-0 και ξέφυγε 19-16. Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά 23-22, αλλά ο Ηρακλής προσπέρασε 24-23 και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ 27-25 κάνοντας το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή δυνατά, οικοδόμησε μεγάλη διαφορά και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 7-8, 16-10, 21-10, 25-16
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 27-25
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-11, 25-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 2 άσσους, 23 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 3-0 (25-16, 27-25, 25-15) σε 78'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1/4 επ, 2 άσσοι), Μελγκαρέχο 14 (14/24 επ, 50% υπ - 29% άριστες), Τσίροβιτς 14 (10/24 επ, 4 μπλοκ, 81% υπ - 71% άριστες), Γκονζάλες 17 (13/33 επ, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 7 (2/6 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ - 22% άριστες), Χαραλαμπίδης, Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μπέλος, Ανδρεόπουλος (1/2 επ, 33% υπ - 33% άριστες), Κάλας (80% υπ - 60% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Μούχλιας 7 (7/24 επ, 62% υπ - 36% άριστες), Στεφανίδης 2 (2/6 επ), Κιόσης 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αναστασιάδης, Ριζόπουλος 9 (6/15 επ, 3 μπλοκ, 25% υπ - 25% άριστες), Γάτσης 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 78% υπ - 33% άριστες), Τζιουμάκας, Ηλίας 1 (άσσος), Χριστόφας 5 (5/24 επ), Κατσιαφλάκας.