08-04-2015 19:22

Η Λαμία... καταδίκασε την ΑΕΚ

Η Λαμία νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 στη Γλυφάδα για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ της Volleyleague και έκανε ένα καθοριστικό βήμα για την παραμονή απομονώνοντας την Ένωση. Η ΑΕΚ αναζητά κάτι παραπάνω από θαύμα, αφού διατηρεί μόνο μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή.

Για να τα καταφέρει πρέπει να σημειώσει τρεις νίκες με 3-0 στους αγώνες που απομένουν και να είναι καλύτερη σε τριπλή ισοβαθμία με ΜΕΝΤ και Λαμία στο τέλος των πλέι άουτ. Αυτό θα συμβεί εάν η ΑΕΚ νικήσει με 3-0 και καλή διαφορά πόντων τους αγώνες που απομένουν, η Λαμία νικήσει μία φορά 3-2 τη ΜΕΝΤ και η ΜΕΝΤ 3-0 τη Λαμία.

Η Λαμία ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς. Είχε πολλές λύσεις στην επίθεση, πίεσε στο σερβίς και είχε βασικό πασαδόρο τον Βλαχόπουλο. Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά στο 1ο σετ προβάδισμα 2 πόντων αλλά από τα μισά του σετ και μισά η Λαμία ξέφυγε στο σκορ. Μεγάλες διαφορές οικομήθηκαν στο 2ο και στο 3ο σετ υπέρ της Λαμίας.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Λεμ.Μουλά

1ο σετ: 8-6, 12-16, 14-21, 15-25
2ο σετ: 4-8, 9-16, 15-21, 17-25
3ο σετ: 1-8, 8-16, 13-21, 16-25

Τα σετ: 0-3 (15-25, 17-25, 16-25)

* Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν: 1 άσσος, 24 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Γ.Σ.Λαμία προήλθαν: 6 άσσοι, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Ωρολογάς 8π. (8/18, 73% υπ., 59% άριστες), Χριστοφίδης 3 (2/5, 1 μπλοκ), Δανιάς 1 (1/1), Χατζόπουλος 2 (1/4, 1 άσσος), Αλεξίου 9 (9/12), Ανδρεάδης 3 (3/22) / Γκούζντα (λ. - 67% υπ., 33% άριστες), Μιχαλόπουλος Αν., Μιχαλόπουλος Γ.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 2π. (2/5), Λεόν Γκιμαράες 17 (17/26, 80% υπ., 53% άριστες), Χήρας 9 (4/6, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Βλαχόπουλος 5 (3/4, 2 άσσοι), Μίσιτς 12 (10/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καββαδάς 10 (7/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. - 67% υπ., 33% άριστες), Καρβούνης, Μαδούρας 2 (2 μπλοκ), Ντε Σόουζα.