10-04-2017 23:06

Επίδειξη δύναμης με σούπερ Αγκάμεζ

Ο Ολυμπιακός έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση και με πρωταγωνιστή τον Λίμπερμπαν Αγκάμεζ νίκησε με 3-0 τον Παμβοχαϊκό στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων.  Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν έτοιμη και έκαναν ένα σχεδό τέλειο παιχνιδι κανοντας το πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό. Το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων έχει προγραμματιστεί για τη Μ. Πέμπτη και πάλι στο «Μελίνα Μερκούρη» και η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις 3 νίκες.

Οι παίκτες του Μπόσκαν αγγίζοντας το 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και κάνοντας ελάχιστα λάθη ειδικά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ όλων των σετ οικοδομούσαν μεγάλη διαφορά στο σκορ. Ο Παμβοχαϊκός υστέρησε επιθετικά, το σερβίς του δεν δημιούργησε ρήγματα στην υποδοχή των γηπεδούχων και όταν παρουσιάστηκε ευκαιρία για να κάνει ανατροπή στο 1ο σετ δεν την αξιοποίησε.

Ο Ολυμπιακός από την αρχή του 1ου σετ ξέφυγε 5-1 και στη συνέχεια με τα σερβίς του Αγκάμεζ άνοιξε τη διαφορά στο +6 (17-11). Με τον Αγκάμεζ και τον Τσούπκοβιτς να μην έχουν αντίπαλο ο Ολυμπιακός έφτασε και σε σετ μπολ 24-20. Ο Πέτι με επίθεση αλλά και με δύο λάθη του Αγκάμεζ (πάτησε τρία μέτρα και κάρφωσε άουτ) ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 24-23 και τελικά ο Κολομβιανός διαγώνιος του Ολυμπιακού λύτρωσε την ομάδα του για το 25-23 και το 1-0 σετ.

Ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 7-4 και 16-11 αλλά αυτή τη φορά διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-20 και το 2-0 σετ.

Με την άνεση του 2-0 και κάνοντας ακόμα λιγότερα λάθη ο Ολυμπιακός ξέφυγε και στο 3ο σετ με 6-2 και 12-6 και μέχρι το τέλος δεν συνάντησε άλλη αντίδραση από τον Παμβοχαϊκό που δεν είχε λύσεις για την ανατροπή.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Βουδούρης