05-02-2017 21:36

«Άλμα» παραμονής από την Ηλιούπολη

Άλλη μια πολύ σημαντική νίκη που της δίνει πλεονέκτημα παραμονής σημείωσε η Ηλιούπολη, που επικράτησε με 3-1 του Αίαντα Ευόσμου στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.
Πλέον η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη έφτασε τους 20 βαθμούς και βρίσκεται στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, την ώρα που ο Αίας έμεινσε στους 15 και θα ΄δωσει μάχη με την Ελπίδα Αμπελοκήπων (14β) για την επιβίωσή του.

Στο πρώτο σετ η Ηλιούπολη εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του Αίαντα και κράτησε το προβάδισμα (8-5, 16-12, 20-15). Οι φιλοξενούμενες φάνηκε να απειλούν, αφού μείωσαν σε 23-21, αλλά η αντεπίθεση έμεινε στη μέση.

Η γηπεδούχος ήταν σαρωτική στην εκκίνηση του δεύτερου σετ(6-1) και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο της για να γίνει εύκολα το 2-0. Στο τρίτο σετ και πάλι η Ηλιούπολη είχε το προβάδισμα (6-2) αλλά ο Αίας βρήκε λύσει σε μπλοκ και επίθεση και το 16-14 έγινε 16-20, αλλά η Ηλιούπολη μείωσε στον πόντο (19-20) για να φτάσουμε στο 23-24 και να κλείσει το σετ με χαμένο σερβίς της Γκρέκα.

Το ενδιαφέρον στο δ’ σετ κράτησε μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) με την Ηλιούπολη να ξεφεύγει 16-11 και 20-13. Εκεί ο Αίας έκανε την τελευταία του προσπάθεια και μείωσε σε 20-17, ωστόσο δέχθηκε άμεσα ένα νέο σερί 4-0 κι η Ηλιούπολη πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-15, 23-25, 25-18)

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα/ Κοκίου –λ,
ΑΙΑΣ(Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου, Τζούριτς, Βλάχου, Κούση, Κλέπκου, Τζιαρλή/ Γεωργιάδου -λ, Αποστολίδου, Φαλέγκα, Ξανθοπούλου.

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Κάναμε τα εύκολα-δύσκολα σήμερα καθώς θα μπορούσαμε να… καθαρίσουμε νωρίτερα το ματς. Ακολουθήσαμε τη συμβουλή του… soft και γίναμε… hard. Κάναμε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή, συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια.»

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Με 35 αβίαστα λάθη δεν πας πουθενά. Χάνουμε πολύ από τη δυναμική μακριά από την Θεσσαλονίκη κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να λύσουμε».