14-04-2024 17:06

Α2 Γυναικών Α' ζώνη (πλέι οφ): Μια ανάσα απο την άνοδο ο Ηρακλής Κηφισιάς«1-0» την Αργυρούπολη, προβάδισμα και για τον Περσέα στην Β’ Ζώνη

Το πρώτο βήμα τίτλου έκανε ο Ηρακλής Κηφισιάς, καθώς στον χθεσινό πρώτο τελικό της Α’ ζώνης της Α2 Γυναικών επικράτησε 3-0 (25-20, 25-21, 25-12), της Αργυρούπολης και έκανε το «1-0».

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους την Τετάρτη 17/4 (20.00) στο κλειστό της Αργυρούπολης, με τις γηπεδούχες να θέλουν να ισοφαρίσουν τη σειρά και να τα παίξουν όλα σε τρίτο ματς, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενες θέλουν να ζευγαρώσουν τις νίκες και να σφραγίσουν την άνοδο τους στην Πρι Λιγκ.

Οσον αφορά το παιχνίδι, ήταν ντέρμπι στα δύο από τα τρία σετ. Ο Ηρακλής με όπλο το μπλοκ, πιεστικό σέρβις, καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία και λίγα λάθη, κατάφερε να λυγίσει τον μαχητικό ΑΟΝΑ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 15-15, στη συνέχεια ο Ηρακλής με σερί 7-0 από Ανκούλο, Αργυροπούλου, Παπαγιαννοπούλου, πήρε προβάδισμα 22-15. Ο ΑΟΝΑ μείωσε με την Περδικάκη σε 23-19 αλλα στην εξέλιξη Ανγκούλο και Σαρακατσάνη τελείωσαν το σετ με 25-20 και έκαναν το 1-0.

Στο δεύτερο η Αργυρούπολη μπήκε πολύ δυνατά και αποφασιστικά και πήρε σημαντικές διαφορές με 1-5, 6-12 με την Κορακιανίτη, η Παπαγιαννοπούλου έφερε το ματς στα ίσια με 13-13, ο ΑΟΝΑ απάντησε με Πάτα, Λιόλιου, Ρίτερ και άσσο της Περδικάκη και ξέφυγε με +4 (15-19).

Οι παίκτριες του Κώστα Ταμπουρατζή ισοφάρισαν με την Γράβαρη σε 19-19. Ο ΑΟΝΑ πήρε προβάδισμα με 19-21 αλλα δεν μπόρεσε να τελειώσει το σετ, καθώς ο Ηρακλής με εκπληκτικό σερί 6-0 απο Γράβαρη και δύο άσσους της Ανγκούλο έκανε την ανατροπή πήρε το σετ με 25-21 και έκανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής κυριάρχησε απόλυτα, η Αργυρούπολη ξέμεινε από ψυχολογία και δυνάμεις και το ματς ολοκληρώθηκε με 25-12 και 3-0. Από τις νικήτριες ξεχώρισαν Ανγκούλο, Γράβαρη, Κοντούδη, Παπαγιαννοπούλου, από τον ΑΟΝΑ Περδικάκη και Λιόλιου. Διαιτητές: Γεωργάκη, Μαλλιάρα

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-21, 25-12)

Ηρακλής Κηφισιάς (Ταμπουρατζής): Κοντούδη, Αργυροπούλου, Ανγκούλο, Γράβαρη, Παπαγιαννοπούλου, Σαρακατσάνη, Γκιαούρη (λ) Κατσιμάνη, Παρισάκη, Τσιούτσιου

Αργυρούπολη (Αποστολογιωργάκης): Σακκά, Κορακιανίτη, Πάτα, Ρίτερ, Περδικάκη, Λιόλιου, Μαθιουδάκη (λ), Αθανασοπούλου, Βασιλείου.

Προβάδισμα ο Περσέας 3-0 την ΕΑΛ

Στην Β’ ζώνη και στον πρώτο τελικό πλέι οφ, ο Περσέας Θεσσαλονίκης νίκησε 3-0 (25-20, 25-19, 25-18) την ΕΑΛ και την Τετάρτη θα πάει στη Λάρισα για να τελειώσει τη σειρά. Σε περίπτωση που ισοφαρίσουν οι γηπεδούχες θα χρειαστεί τρίτο ματς στην έδρα του Περσέα στη Θεσσαλονίκη.

Α2 Γυναικών - Α' Ζώνη - Τελικοί Ανόδου

Σάββατο 13 Απριλίου  - Πρώτος Αγώνας

Γ.Σ.Κ. Ηρακλής - Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης 3-0 (25-20, 25-21, 25-12)

Τετάρτη 17 Απριλίου - Δεύτερος Αγώνας

Α' Αργυρούπολης, 20.00: Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης - Γ.Σ.Κ. Ηρακλής
Διαιτητές: Παπαχατζής Π., Χαμπιλού, Επόπτες: Μέκιος, Οσυπίδης, Παρατηρητής: Μαρκάτης.