12-02-2024 02:08

Α2 Γυναικών Α - ζώνη: Αγκαλιά με τη δεύτερη θέση ο ΑΟΝΑ, αήττητος και στην Κρήτη ο Ηρακλής Κηφισιάς

H Αργυρούπολη (φωτο) ήταν η νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι για την 16η αγωνιστική της ‘Α ζώνης της Α2 γυναικών. Οι φιλοξενούμενες του Μανώλη Αποστολογιωργάκη, επικράτησαν με 0-3 στο κλειστό της Πετρούπολης του ομώνυμου ΓΣ, και πλέον είναι αγκαλιά με την δεύτερη θέση.

«Κλειδί» του αγώνα ήταν η ανατροπή που πέτυχαν οι παίκτριες του ΑΟΝΑ στο πρώτο σετ από 16-11 και η κατάκτηση του με 23-25. Η απώλεια του σετ επηρέασε ψυχολογικά τις γηπεδούχες της Αρετής Τέζας, οι οποίες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στη συνέχεια, και σε συνδυασμό με την κομβική απουσία της διαγώνιας Μούγιεζιν, λύγισαν στην ανωτερότητα της Αργυρούπολης που είχε σε πολύ καλή βραδιά τις περισσότερες παίκτριες.

Ο ΑΟΝΑ πλέον είναι στο +3 από την Πετρούπολή που την επόμενη αγωνιστική έχει ντέρμπι στην Κηφισιά με τον Ηρακλή.

Αήττητος και στη Κρήτη ο Ηρακλής

Στο 16-0 ανέβασε το αήττητο σερί του ο Ηρακλής Κηφισιάςκαθώς πέρασε με δύσκολη νίκη παρά το τελικό 0-3 στο Ηράκλειο. κόντρα στον ΟΦΗ.

Κομβικό σημείο του αγώνα, το δεύτερο σετ, το οποίο το κέρδισε ο Ηρακλής, με 25-27. Τα κορίτσια του ΟΦΗ, αν και έχαναν με 17-21, προηγήθηκαν με 24-22 αλλα στην εξέλιξη έχασαν δύο σετ μπολ, τα οποία έδωσαν την ευκαιρία στις πιο έμπειρες και ψύχραιμες παίκτριες του Ταμπουρατζή να το κατακτήσουν. Επίσης στο πρώτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 12-19, ο ΟΦΗ πλησίασε στο 21-24, αλλά οι φιλοξενούμενες  πήραν το σετ με 21-25.

Τεράστια ανατροπή του ΓΣ Ηλιούπολης στην Αγ. Παρασκευή καθώς από 2-0, κατάφερε με φοβερή αντεπίθεση να αποδράσει με 2-3 και να ανέβει στην πέμπτη θέση, όπου ισοβαθμεί με την Δάφνη Αγ. Δημητρίου. Από την άλλη οι γηπεδούχες που παραπαίουν στον δεύτερο γύρο, έπεσαν για δεύτερο αγώνα θύμα μεγάλης έκπληξης.

Μεγάλο διπλό και για τον Ιωνικό στον Αγ.Δημήτριο. Η ομάδα της Νίκαιας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 κατάφερε με τις Χιωτίνη, Μπουλούμπαση, Μπλιάτσου να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 1-2, η Δάφνη ισοφάρισε σε 2-2 αλλα οι φιλοξενούμενες κατάφεραν μετά από δραματικό τάι μπρέικ να αποδράσουν με 11-15 και 2-3.

Η Δάφνη που γνώρισε την τρίτη σερί ήττα παλεψε όσο μπορούσε, αλλα πλήρωσε τις απουσίες βασικών παικτριών, αλλα και το ότι η Γαλλίδα ακραία Βικτώρια Παναντόνι, αγωνίστηκε ανέτοιμη εξαιτίας τραυματισμού.

Στις νίκες επέστρεψε η Ένωση Ιλίου με  τρίποντο κόντρα στους Αμπελόκηπους, ενώ το ανεβασμένο Ρέθυμνο συνέχισε την ανοδική του πορεία με τρίτη συνεχόμενη νίκη, στην Πάτρα με αντίπαλο τον Απόλλωνα.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Γ.Σ. Πετρούπολης - Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης 0-3 (23-25, 17-25, 19-25)

Α.Ε. Αγ. Παρασκευής - Γ.Σ. Ηλιούπολης 2-3 (25-12, 25-23, 15-25, 15-25, 12-15)

Α.Ο. Ένωση Ιλίου - Α.Ε. Αμπελοκήπων 3-1 (25-15, 20-25, 25-18, 25-22)

Α.Π.Ο. Δάφνη Αγ. Δημητρίου - Α.Ο. Ιωνικός 2-3 (25-21, 19-25, 23-25, 25-20, 11-15)