26-11-2023 23:05

Α2 Γυναικών-Α ζώνη: Κράτησε αήττητο και κορυφή ο Ηρακλής Κηφισιάς 1-3 την εξαιρετική Πετρούπολη

Πρώτος και αήττητος  με 6/6,18 βαθμούς και 15-1 σετ παρέμεινε στην ‘Α Ζώνη της Α2 γυναικών, ο Ηρακλής Κηφισιάς, ο οποίος επικράτησε πολύ δύσκολα εκτός έδρας 1-3 (25-23, 17-25, 22-25, 24-26) της σκληρής Πετρούπολης για την 6η αγωνιστική.

Η ομάδα του Κώστα Ταμπουρατζή με αυτό το τρίποντο ξέφυγε στο +4 από την ομάδα των δυτικών προαστίων, και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που το θέλουν να είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο στην Πρι Λιγκ.

Το παιχνίδι ηταν αρκετά καλό ποιοτικά με τις δύο ομάδες να παίζουν με πολύ πάθος και ενέργεια για τη νίκη ενώ τα τρία από τα τέσσερα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.   Ο Ηρακλής στηρίχτηκε στη μεγάλη εμπειρία και στην προσωπικότητα των παικτριών του στην επίθεση Αργυροπούλου Ανγκούλο και της Γκιαούρη στην άμυνα, οι οποίες στα κρίσιμα σημεία των σετ ηταν καθοριστικές.

Από την άλλη η Πετρούπολή δικαίωσε την αήττητη πορεία που είχε πριν το ματς, έπαιξε με μεγάλο ενθουσιασμό και αυτοπεποίθηση, ανέτρεψε πολλές διαφορές και γενικά έβαλε πολλά προβλήματα στον πρωτοπόρο της κατηγορίας.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε στο πρώτο σετ η Πετρούπολή, πήρε διαφορές 17-12, 19-13, ο Ηρακλής απάντησε με σερί 3-9 και πλησίασε στο 22-21. Οι γηπεδουχες με 24-21 έφτασαν σε σετ μπολ, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 24-23 αλλα η Βόσνια Μούγεζιν λύτρωσε την Πετρούπολή και με 25-23 έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Αρετής Τέζα με 1-0.

Στο β σετ ο Ηρακλής ανασυγκροτήθηκε, μπήκε πολύ δυνατά και αποφασιστικά, ξέφυγε με 9-18 και ισοφάρισε εύκολα με 17-25 σε 1-1.Θρίλερ είχαμε στο τρίτο σετ καθώς η Πετρούπολη πήρε προβάδισμα με 17-11 αλλα ο Ηρακλής αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 2-9 πέρασε μπροστα με άσσο της Ζαγαλίκη 19-20. Οι δύο ομάδες συνέχισαν ισόπαλες με 22-22 αλλα εκεί η ομάδα της Κηφισιάς με τρείς πόντους απο Σαρακατσάνη, Αργυροπούλου, Ανγκούλο, πήρε το σετ με 22-25 και πέρασε μπροστά με 1-2.

Δραματικό ηταν και το τέταρτο σετ με τον Ηρακλή να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 11-16 και 15-19 αλλα η ψυχωμένη Πετρούπολη δεν τα παράτησε και με Ζίγκιρη, Μπούσια, Κοτσαμπά, Μούγιεζιν έφερα το ματς στα ίσια με 21-21. Με καρφί της Ανγκούλο και δύο μπλοκ από Παπαγιαννοπούλου και Σαρακατσάνη ο Ηρακλής έφτασε σε ματς μπολ με 21-24.

Η Πετρούπολη με την εκπληκτική Κοτσαμπά και την Μούγεζιν μείωσε σε 23-24 αλλα στο φινάλε με μπλοκ άουτ η Ανγκούλο έγραψε το τελικό 23-25 και «κλείδωσε» το τελικό 1-3.

Από τον Ηρακλή που πήρε πολλά από πολλές, ξεχωρισαν Ανγκούλο, Αργυροπούλου, Γκιαούρη, Παπαγιαννοπούλου, Σαρακατσάνη ενώ από την Πετρούπολη μεγάλο παιχνίδι απο την πασαδόρο Κοτσαμπά και πολύ κοντά Ζίγκιρη, Μπούσια, Κατσιμπούλα.

Τα σετ 1-3 (25-23, 17-25, 22-25, 24-26)

Διαιτητές Χαμπιλού-Καντλή

ΓΣ Πετρούπολης (Τέζα-Θεοδωρόπουλος): Μούγιεζιν, Κοτσαμπά, Ζίγκιρη, Μπούσια, Κοκμοτού, Κτσιμπούλα, Σακαρέλου (λ), Ιωάννου Ειρήνη

Ηρακλής Κηφισιάς (Ταμπουρατζής): Κοντούδη, Αργυροπούλου, Ανγκούλο, Σαρακατσάνη, Παπαγιαννοπούλου, Θάνου, Γκιαούρη (λ), Ζαγαλίκη, Γράβαρη.