11-11-2023 22:56

Πρώτο εκτός έδρας τρίποντο για το Μαρκόπουλο, 3-1 τον Άρη

Δεύτερη σερί νίκη και πρώτη εκτός έδρας για τον ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil που έφυγε με το τρίποντο από τη Μίκρα.
Παράλληλα έδωσε τέλος στο σερί των δύο νικών του Άρη, που μπόρεσε να μειώσει το σκορ σε 1-2, αλλά δεν κατάφερε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο σετ το Μαρκόπουλο μετέτρεψε το 5-6 σε 5-9 και 7-12 με τον Άρη να μειώνει στον πόντο (11-12) αλλά μετά το τάιμ άουτ οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν πάλι με 12-16 και έφτασαν άνετα στο 0-1.

Το 2ο σετ ήταν εντελώς διαφορετικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο με πόντο και να φτάνουμε στο 26-26 όπου επίθεση της Νικολογιάννη και πλασέ της Νάγκελς μετά από άμυνα να διαμορφώνουν το τελικό 26-28.

Στο τρίτο σετ ο Άρης άρχισε να λειτουργεί καλύτερα στο μπλοκ, γιατί πίεσε στο σερβίς (5 άσσοι) και μπόρεσε να μειώσει εύκολα, για να προηγηθεί με 8-6 στο δ' σετ. Εκεί όμως ο ΑΟΜ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 3-10 για το 11-16 και παρόλο που ο Άρης μείωσε σε 19-21 έφτασε στο τελικό 21-25 και στο τρίποντο.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Μούζουλας, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Κουκουμάκας Π., Σταυρίδου, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

1ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 18-25
2ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 26-28
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-18
4ο σετ: 8-6, 11-16, 19-21, 21-25

Τα σετ: 1-3 (18-25, 26-28, 25-18, 21-25) σε 99'

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΜ προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Ρόμπιτέιλ 4 (1/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαβάρ 14 (12/28 επ., 2 άσσοι, 63% υπ.-17% άριστες), Καλαποδά 9 (3/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μητακίδου 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Λένγκβάιλερ 19 (16/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στεντίλ 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 70% υπ.-17% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 68% υο.-45% άριστες), Σακκά (λ), Δάρδα 1 (1 άσσος), Σκουλούδη, Κτιστάκη,

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 12 (12/34 επ., 83% υπ.-33% άριστες), Νάγκελς 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 29 (23/48 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ.-28% άριστες), Λέιθαμ 11 (9/24 επ., 2 μπλοκ), Τοντάι 12 (8/12 επ., 4 άσσοι), Κασδοβασίλη 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 57% υπ.-39% άριστες), Δικαιούλια, Αλαγιάννη 1 (1/2 επ.), Κωτσαρά.

Η γνώμη του πάγκου

Μανώλης Σκουλικάρης (Προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στο Μαρκόπουλο. Σε καίρια σημεία του αγώνα κάναμε αρκετά λάθη. Όλη την εβδομάδα είχαμε αρκετά προβλήματα, αν δείτε η πασαδόρος μας δεν μπορούσε να κάνει άλμα λόγω θλάσης. Προσπαθήσαμε να το καλύψουμε αλλά μπράβο της που έπαιξε με τραυματισμό. Συνεχίζουμε τη δουλειά για να διορθώσουμε τα λάθη μας».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκόπουλου): «Είμαι χαρούμενος για την νίκη γιατί κάθε φορά που ερχόμαστε εδώ ξέρουμε ότι θα γίνει μάχη. Στα δύο σετ παίξαμε καλό βόλεϊ με ένταση. Στο τρίτο δεν ήμασταν καλοί στο σερβίς και τα πράγματα έγιναν περίπλοκα στο μπλοκ-άμυνα. Στο τέταρτο θύμισα στις αθλήτριές μου την σημασία της νίκης και την ανάγκη για βαθμούς».