09-01-2023 01:47

Α2 γυναικών: Μεγάλο διπλό του Μίλωνα στο Ζηρίνειο, συνέχισαν με νίκες, Ιωνικός, Αργυρούπολη, Αστέρας Αγ. Δημητρίου

Ο Μίλωνας ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι κορυφής της 9ης αγωνιστικής της Α ζώνης στην Α2 γυναικών. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης επικράτησε με 1-3 του γηπεδούχου Ηρακλή Κηφισιάς και με το καθαρό τρίποντο κράτησε την δεύτερη θέση και τον ένα πόντο διαφορά από τον πρωτοπόρο και αήττητο Ιωνικό Νίκαιας που νίκησε εύκολα 3-0 την Πετρούπολη.

Οι φιλοξενούμενες αν και αιφνιδιάστηκαν από την απόδοση του Ηρακλή που πήρε το πρώτο σετ με 25-20, κατάφεραν να αντιδράσουν και με την εξαιρετική τριάδα Αγγελοπούλου, Δορμπαράκη, Θεοδωρακέα κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με 23-25 αν και βρέθηκαν πίσω με 23-21.

Στα δύο επόμενα σετ η ομάδα του Γιώργου Δεναξά ήταν καλύτερη και επικράτησε με 18-25 και 21-25. Ο Ηρακλής που πάλεψε αλλά είχε την ατυχία να χάσει με διάστρεμμα την Ιωάννα Παρισάκη στο δεύτερο σετ, δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από το ματς και υποχώρησε στην τέταρτη θέση.

Στην τρίτη θέση η Αργυρούπολη που ξεπέρασε το εμπόδιο των Αμπελοκήπων . Μίνι έκπληξη στον Αγ Δημητριο, οπου ο γηπεδούχος  και πέμπτος Αστέρας έχασε βαθμό (3-2) από τον μαχητικό ΓΣ Ηλιούπολης που βρίσκεται στην 9η θέση.

Στην Β' ζώνη η αήττητη και πρωτοπόρος Πρέβεζα νίκησε 3-0 τον ΕΟΣ και με 27 πόντους κράτησε το +6 απο τους δεύτερους Νέα Γενεά και Περσέα.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των δύο ομίλων.

Α2 Γυναικών - Α' Ζώνη - 9η αγωνιστική

Σάββατο 7 Ιανουαρίου

ΑΕ Αμπελοκήπων - ΑΟΝ Αργυρούπολης 0-3 (20-25, 24-26, 16-25)

ΓΣ Αστέρας Αγ. Δημ. - ΓΣ Ηλιούπολης, 3-2 (27-25, 19-25, 25-16, 23-25, 15-09) ΓΣΚ

Ηρακλής - ΑΟΝΣ Μίλων 1-3 (25-20, 23-25, 18-25, 21-25)

ΑΟ Ιωνικός - ΓΣ Πετρούπολης, 3-0 (25-14, 25-18, 25-12)

ΑΓΣ Αρτεμις - ΑΕ Αγ. Παρασκευής, 0-3 (21-25, 18-25, 19-25)