20-11-2022 22:12

Α2 Γυναικών: Εμφατικό πέρασμα Μίλωνα απο την Αργυρούπολη με 1-3, τρίποντα κορυφής για Ιωνικό Νίκαιας και Πρέβεζα στη Β' Ζώνη

Εμφατική νίκη με ανατροπή 1-3 (25-23, 23-25, 15-25, 15-25) πέτυχε ο Μίλωνας στο εκτός έδρας ντέρμπι κορυφής με την Αργυρούπολη για την 4η αγωνιστική της Α΄ Ζώνης της Α2 γυναικών και βρίσκεται πλέον ένα πόντο πίσω από τον πρωτοπόρο Ιωνικό που πήρε με 3-1 το επίσης σημαντικό ματς με τον Ηρακλή Κηφισιάς.

Οι "πράσινες" του Μίλωνα ήταν καλύτερες στο μπλοκ-άμυνα, και όταν η Αργυρούπολη πήρε το πρώτο σετ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και στη συνέχεια  να κατακτήσουν εύκολα τα δύο επόμενα, ενω παράλληλα «κλείδωσαν» το πολύτιμο τρίποντο.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ ο Μίλωνας πήρε προβάδισμα με 8-12, 14-17, η Αργυρούπολη κατάφερε να ισοφαρίσει 20-20 με την Περδικάκη και πέρασε μπροστά με 23-20 κάνοντας σερί 9-3. Ο Μίλωνας μείωσε σε 23-21, η Περδικάκη με μπλοκ έφερε τις γηπεδούχες σε σετ μπολ με 24-21, η Γεωργία Αγγελοπούλου μείωσε σε 24-22 για το Μίλωνα ο οποίος λίγο αργότερα έφτασε στο 24-23 αλλά με παράβαση του Μίλωνα, οι γηπεδούχες πήραν το σετ με 25-23.

Ίδιο σενάριο αλλα με διαφορετικό τέλος είχαμε και στο δεύτερο σετ. Αρχικά το 10-7 της Αργυρούπολης, ο Μίλωνας με σερί 10-1 πέρασε μπροστά με 11-17, 12-19. Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη αντέδρασε, όπου απάντησε με νέο σερί 9-2 και ισοφάρισε σε 21-21 με άσσο της Αποστόλου και καρφί της Καρακώστα.

Στη συνέχεια «μίλησε» η έμπειρη Θεοδωρακέα που με δύο κρίσιμες επιθέσεις, έφερε το σκορ στο 21-23, η Ειρήνη Αγγελοπούλου μείωσε σε 22-23 αλλα με κρίσιμο μπλοκ των φιλοξενούμενων το σκορ πήγε στο 22-24, 23-24 και πάλι από την Αγγελοπούλου και η Σάντος με καρφί ήταν αυτή που υπέγραψε το τελικό 23-25 και το 1-1.

Στη συνέχεια η εικόνα του ματς άλλαξε εντυπωσιακά, η ομάδα του Γιώργου Δεναξά κυριάρχησε απόλυτα και πήρε τα δύο επόμενα σετ εύκολα με 15-25, 15-25, απέναντι σε μια κάκιστη Αργυρούπολη που έδειξε πολλές αδυναμίες.

Από τον Μίλωνα ξεχώρισαν Θεοδωρακέα, Μανώλαινα, Σάντος και «κλειδί» η είσοδος της ακραίας Γεωργίας Αγγελοπούλου που πήρε την θέση της Θώδη και άλλαξε τη ροή του ματς, ενώ από την Αργυρούπολη διασώθηκαν, Αποστόλου και Ειρήνη Αγγελοπούλου.

Στη Β’ ζώνη, η αήττητη Πρέβεζα κυριάρχησε στο ντέρμτπι κορυφής με την Νέα Γενεά στη Θεσσαλονίκη με 0-3 και έμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας με 12 πόντους.