13-02-2022 17:57

Α2 Γυναικών: Με «σπασμένα φρένα» ο Απολλώνιος επικράτησε 3-0 του Μίλωνα στα πλέι οφ και έφτασε τις 11-0 νίκες!

Ακάθεκτος και στα πλέι οφ είναι ο Απολλώνιος, ο οποίος επικράτησε για τέταρτη φορά φέτος του Μίλωνα με 3-0 (25-20, 25-19, 27-25), και ξεκίνησε με το δεξί την πορεία του σε αυτό το φετινό μίνι πρωτάθλημα ανόδου, ενώ παράλληλα διατήρησε το αήττητο σερί που έχει δημιουργήσει από την αρχή της σεζόν με 11/11 νίκες.

Η ομάδα της Κάταλιν Κις πίεσε πολύ στο σερβίς, είχε καλό μπλοκ και εξαιρετική επίθεση στην οποία κυρίαρχή μορφή ήταν για ένα κόμη παιχνίδι, η Κατερίνα Ριπνάγια. Από την άλλη ο Μίλωνας στην τρίτη επίσκεψη του στο Κερατσίνι αν και είχε καλή ψυχολογία από την εκτός έδρας πρόκριση του στα πλέι οφ κόντρα στον Ηρακλή Κηφισιάς, ήταν μέτριος, έκανε πολλά λάθη, ενώ στο τρίτο σετ που πήρε μεγάλο προβάδισμα με 10-16, δεν άντεξε στην πίεση του Απολλώνιου, ο οποίος με φοβερή αντεπίθεση διαρκείας, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να τελειώσει το ματς με καθαρό τρίποντο.

Αγωνιστικά ο Απολλώνιος πήρε σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ. Στο πρώτο οι γηπεδούχες από το 11-9 με σερί 9-4 ξέφυγαν με 20-13 και 21-14. Ο Μίλωνας μάζεψε την διαφορά σε 22-18 με την Δορμπαράκη αλλα μέχρι εκεί. Η ομάδα του Κερατσινίου με τις Λάβδα, Σιδεράτου και καρφί της Ευθυμιάδη πήρε το σετ με 25-20 και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Μίλωνας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-6. Ο Απολλώνιος ανέβασε την απόδοση του και πέρασε μπροστά 14-7 με την Λάβδα και στη συνέχεια εκτόξευσε την διαφορά στο 21-12. Εκεί οι γηπεδούχες χαλάρωσαν, και ο Μίλωνας απάντησε με σερί 7-1 και πλησίασε στο 22-19 με άσσο της Λακασά. Η Δίκη με κρίσιμο πρώτο χρόνο έκανε το 23-19 ενώ από λάθος του Μίλωνα και καρφί της Ριπνάγια, η ομάδα της Κις πήρε το σετ με 25-19 και το προβάδισμα με 2-0.

Η ανατροπή της ανατροπής έγινε στο τρίτο σετ το οποίο είχε φινάλε θρίλερ. Αρχικά ο Απολλώνιος μπήκε στο σετ με προβάδισμα 7-2. Ο Μίλωνας με Γεωργακοπούλου και Θώδη αλλα και τρείς σερί άουτ επιθέσεις της Ριπνάγια πέρασε μπροστά με το εντυπωσιακό 10-16. Μετά από μια εκπληκτική άμυνα της εξαιρετικής Ευθυμιάδη και καρφί της μαχητικής Σιδεράτου η οποία μείωσε σε 11-16, ο Απολλώνιος επέστρεψε στο ματς, και ξεκίνησε την δική του ανατροπή. Στο 13-16 η εκπληκτική Λάβδα με ρεσιτάλ απο το σερβίς, πήρε 4 σερί άσσους(!) έβαλε τον Απολλώνιο μπροστά στο σκορ ενω η Ευθυμιάδη έφερε την διαφορά στο 18-16, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σερί με 8-0.

Ο Μίλωνας αντέδρασε και πήρε και πάλι το προβάδισμα με 18-20, ενώ ακολούθησε ξέσπασμα του Απολλώνιου όπου με Δίκη και Σιδεράτου πήρε και πάλι τα ηνία του σκορ με 23-21. Οι παίκτριες του Γιώργου Δεναξά δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν με 23-23.

Στην εξέλιξη του σετ ο Απολλώνιος έφτασε σε δυο ματς μπολ με 24-23, 25-24 που δεν μπόρεσε να τελειώσει, με αποτέλεσμα ο Μίλωνας με την Γεωργακοπούλου να ιοφαρίσει σε 25-25. Τον επίλογο του μεγάλου θρίλερ έμελε όμως να γράψει η Ριπνάγια, καθώς η «πυρηνοκίνητη» Ρωσίδα με 2/2 επιθέσεις, διαμόρφωσε το τελικό 27-25 και 3-0, και πυροδότησε έξαλα πανηγύρια από συμπαίκτριες, τεχνικό επιτελείο και φιλάθλους του συλλόγου του Κερατσινίου.

Πρώτη μεταξύ ίσων η σούπερ Ριπνάγια, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκαναν και οι υπόλοιπες αθλήτριες που έδωσαν τα πάντα για τη νίκη, ενώ από το Μίλωνα η Μαρία Θώδη.

Τα σετ 3-0 (25-20, 25-19, 27-25)

Απολλώνιος: (Κις) Λάβδα, Δίκη, Σιδεράτου, Ριπνάγια, Ευθυμιάδη, Βλαχοπούλου, (λ) Τουλγαρίδου

Μίλωνας (Δεναξάς): Θώδη, Δορμπαράκη, Παπαχατζή, Γεωργακοπούλου, Αποστόλου, Λακασά, (λ) Χάνα, Βουλγαράκη, Αντουβά, Κοντούδη, Κακλαμάνου