01-02-2022 02:46

Α2 Γυναικών: «Ζωντανός» ο Μίλωνας 3-0 την Αγ. Παρασκευή και πάει Ζηρίνειο για "τελικό" με Ηρακλή Κηφισιάς

Νίκη-«χρυσάφι» πέτυχε ο Μίλωνας ο οποίος για την 9η αγωνιστική του Α ομίλου της Α ζώνης της Α2 Γυναικών, επικράτησε της Αγ. Παρασκευής με 3-0 (25-20, 25-20, 25-23). Η ομάδα της Ν. Σμύρνης πήρε το καθαρό τρίποντο που ήθελε, ανέβηκε στην τρίτη θέση με 17 βαθμούς και το επόμενο Σάββατο θα πάει στο Ζηρίνειο, ώστε να διεκδικήσει σε «τελικό» την δεύτερης θέση που κατέχει ο Ηρακλή Κηφισιάς πμε 19 πόντους.

Να σημειώσουμε ότι η δεύτερη θέση οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου παρέα με Απολλώνιο, Αργυρούπολη, Πετρούπολη.

Από την άλλη η Αγία Παρασκευή με την ήττα αυτή υποχώρησε στην τέταρτη θέση με 15 βαθμούς και πλέον δεν της φτάνει ούτε τρίποντο-θαύμα κόντρα στον πρωτοπόρο και αήττητο Απολλώνιο.Αγωνιστικά στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι τους τελευταίους πόντους.

Ο Μίλωνας πήρε προβάδισμα με 22-18, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 22-19, αλλα οι γηπεδούχες κράτησαν την διαφορά με αιχμή τη Λακασά και έφτασαν στο 24-20 και 25-20.

Μεγάλη κόντρα είχαμε στο δεύτερο.Οι παίκτριες του Μακρόπουλου προηγήθηκαν αρχικά με 7-13 αλλα οι παίκτριες του Δεναξά με φοβερό σερί 16-4, εκτίναξαν την διαφορά στο 23-17, με πόντους από Δορμπαράκη, Θώδη και Γεωργακοπούλου. Το σετ ολοκληρώθηκε εύκολα από το Μίλωνα με 25-20.

Μάχη είχαμε και στο τρίτο σετ όπου και πάλι η Αγ. Παρασκευή προηγήθηκε 9-13, 10-14 αλλα και πάλι ο Μίλωνας έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 18-17 και 22-19. Εκεί χαλάρωσε και η Αγία Παρασκευή αντέδρασε και ισοφάρισε σε 22-22. Τελικα με υπομονή και καθαρό μυαλό ο Μίλωνας πήρε το σετ με 25-23 με Λακασά, Γεωργακοπουλου, και «κλείδωσε» το πολύτιμο 3-0.