01-11-2020 04:49

Α2 γυναικών: Μεγάλη νίκη του Απολλώνιου με υπογραφή Μαρίας Νομικού (vid)

Ένας τρομερά παθιασμένος Απολλώνιος με ηγέτη μια εξαιρετική Μαρία Νομικού, επικράτησε μετά από παιχνίδι γκραν- γκινιολ της Πετρούπολης με 3-1 (27-25, 25-23, 22-25, 25-21),στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του Β΄ομίλου της Α2 γυναικών.

Παράλληλα αυτό το καθαρό τρίποντο ήταν επίσης η πρώτη νίκη για την «ρούκι» προπονήτρια του συλλόγου του Κερατσινίου, την Καταλιν Κις, η οποία πρώτη φορά κοουτσάρισε γυναικεία ομάδα σε εθνική κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις παίκτριες των δύο ομάδων, μετά από 10 μήνες απραξίας από την διακοπή της άνοιξης για την πανδημία με τον κονρονοϊό, να παίζουν με πάθος, να κυνηγούν με πείσμα κάθε φάση, να κάνουν σπουδαίες ανατροπές και γενικά να προσφέρουν χορταστικό θέαμα και πολλές συγκινήσεις.

Από την άλλη η Πετρούπολη, η οποία κατέβηκε με ένα πολύ δυνατό ρόστερ για το «διπλό» στο Κερατσίνι, δεν τα κατάφερε να πάρει κάτι από αυτό το ντέρμπι. Αν και έχασε οριακά τα περισσότερα σετ, έκανε περισσότερα λάθη, δεν είχε καθαρό μυαλό στους κρίσιμους πόντους των σετ, αιφνιδιάστηκε από τον παθιασμένο Απολλώνιο ενω δεν μπόρεσε να σταματήσει την Νομικού, η οποία ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ ο Απολλώνιος μπήκε πολύ δυνατά ξέφυγε με 7-1 και 13-6, η Πετρούπολη με σερί 2-7, μείωσε στο 15-13 και στη συνέχεια οι δύο ομάδες, ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 18-16. Ο Απολλώνιος ξέφυγε στο σκορ αρχικά με 19-16 και 23-19 με την Λεκατσά, αλλα η Πετρούπολη αντέδρασε και με πόντους από Σωτηρίου, Ποδαρά και άσσο της Σκλιβανίτη, έφερε το ματς στα ίσια με 23-23.

Το φινάλε ηταν χιτσκοκικό, καθώς οι δύο ομάδες συνέχισαν ισόπαλες με 25-25, από άουτ σερβίς της Πετρούπολης, έφτασε σε σετ μπολ για τρίτη φορά o Απολλώνιος (26-25), και η Νομικού με εξαιρετικό καρφί, διαμόρφωσε το 27-25.

Μεγάλο θρίλερ είχαμε και στο δεύτερο σετ, οπου η Πετρούπολη αρχικά ξέφυγε με 0-7 και 1-8, αλλά ο Απολλώνιος με αντεπίθεση, μείωσε τον πόντο 13-14 και πέρασε μπροστά με 19-18 και 23-22.Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 23-23 αλλά ο Απολλώνιος στα κρίσιμα σημεία βρήκε λύσεις, με Αρβανίτη και Ευθυμιάδη και κατέκτησε το σετ με 25-23 και πήρε προβάδισμα με 2-0.

Η ανατροπή της ανατροπής έγινε στο τρίτο σετ, καθώς η Πετρούπολη προηγήθηκε με 13-16, οι παίκτριες της Κις προσπέρασαν με 18-16, οι φιλοξενούμενες πήραν νέο προβάδισμα με 18-20 και 20-22, ο Απολλώνιος έφερε το σκορ στα ίσια με 22-22, αλλά από χαμένο σερβίς της Αρβανίτη και άσσο της Σωτηρίου, η Πετρούπολή προηγήθηκε με 22-24 ενω από λάθος της ομάδας του Κερατσινίου, οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 22-25, μείωσαν σε 2-1 σετ και άγχωσαν τις γηπεδούχες.

Στο τέταρτο και καθοριστικό σετ, ο Απολλώνιος είχε σταθερό προβάδισμα στο σκορ από την αρχή με 13-7 και 16-11, οι παίκτριες του Αποστολογιωργάκη μείωσαν σε 16-14, η ομάδ του Κερατσινίου πήρε νέο προβάδισμα με 19-14 αλλα το έχασε ,καθώς στην εξέλιξη του σετ η Ποδαρά μείωσε σε 22-21. Εκεί όμως η Νομικού έγραψε το 23-21, από καρφί άουτ της Ποδαρά ο Απολλώνιος έφτασε σε ματς μπόλ (24-21), ενω και πάλι η Νομικού ήταν αυτή που έβαλε φαρδιά –πλατιά την υπογραφή της καθώς διαμόρφωσε το 25-21 και το τελικό 3-1, αποτέλεσμα που πανηγυρίστηκε έξαλα από την αποστολή της ομάδας του Κερατσινίου.

Απο την ομάδα του Κερατσινίου εκτός απο τη Νομικού,όλες οι αθλήτριες έδωσαν τα πάντα για τη νίκη ενω απο την μαχητική Πετρούπολη, ξεχώρισαν η Ποδαρά, η Πάτα, η  Κοτσαμπά και κατα διαστήματα η Σωττηρίου.

Τα σετ: 3-1 ((27-25, 25-23, 22-25, 25-21)

Διαιτητές: Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος

Απολλώνιος (Κις):  Ευθυμιάδη, Δίκη, Αρβανίτη, Ψαράκη, Λεκατσά, Νομικού, Μαθιουδάκη (λ), Βλάχου (λ),  Γιαννατσή

Πετρούπολη: (Αποστολογιωργάκης): Κοτσαμπά, Σωτηρίου, Κατσιμπούλα, Ποδαρά,Πάτα, Δημητροπούλου, Κρίτσαλη (λ), Σκλιβανίτη, Τέζα, Ασλανίδη,