21-12-2014 18:13

Είχε την ψυχή για την ανατροπή ο ΖΑΟΝ

Τι και αν βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο; Ο ΖΑΟΝ είδε να χάνει άλλο ένα παιχνίδι στην έδρα του, καθώς ο Πανιώνιος βρισκόταν στο 2-0 στο κλειστό του Ζηρινείου, ωστόσο η ομάδα της Κηφισιάς βρήκε τα ψυχικά αποθέμτα να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να πάρει στο τέλος το δίποντο.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και χαρακτηρίστηκε από τη δύναμη, το πάθος και τη θέληση των δύο ομάδων για τη νίκη, που τελικά κατέληξε δίκαια στις παίκτριες της Μπλάμη που για άλλη μια φορά έδειξαν ότι η θέση τους στον βαθμολογικό πίνακα τις αδικεί.

Όλα τα σετ κρίθηκαν οριακά και στον πόντο, είχαν αυξομειώσεις στο σκορ και κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον, αλλά και την αγωνία τόσο των αθλητριών και των τεχνικών επιτελείων, όσο και των θεατών.

Στο 1ο σετ το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο ως το 4-4 με τον Πανιώνιο να ξεφεύγει με 5-10, αλλά το ΖΑΟΝ να ισοφαρίζει σε 10-10, να προηγείται 13-12, για να έλθει η ανατροπή υπέρ του Πανιωνίου με 13-16. Στο σημείο αυτό η Μπλάμη ζήτησε τάιμ άουτ και ο ΖΑΟΝ επέστρεψε καλύτερος, ισοφάρισε 16-16 και το παιχνίδι πήγε σχεδόν πόντο πόντο ως το 23-23, οπότε με ένα μίνι σερί η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε το σετ με 23-25 και έκανε έτσι το 0-1.

Στο 2ο σετ είχαμε το ίδιο σκηνικό ως το 8-8, οπότε ο ΖΑΟΝ αποσπάστηκε με 11-8 και κράτησε βραχεία κεφαλή έως το 23-20.  Στο σημείο αυτό μία σειρά από λάθη της κηφισιώτικης ομάδας, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, επέτρεψαν στις νεοσμυρνιώτισες να κάνουν ένα σερί 0-5 υπέρ τους και να πάρουν και το δεύτερο σετ, πάλι με 23-25, διαμορφώνοντας το δείκτη των σετς στο 0-2.

Στο 3ο σετ είχαμε επανάληψη του προηγουμένου, με ισοπαλία στην αρχή έως το 9-9 και από εκεί και πέρα μικρό προβάδισμα του ΖΑΟΝ (14-10, 16-13, 20-17, 22-19, 23-20), με την ομάδα της Μπλάμη εμφανώς βελτιωμένη και καλύτερη από την αντίπαλη.  Το τελικό 25-22 υπέρ του ΖΑΟΝ ήταν λογικό και μάλλον αναμενόμενο, όπως και το 1-2 σετς.

Στο 4ο σετ η αγωνία κορυφώθηκε με το ΖΑΟΝ να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και να προσπαθεί να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και τον Πανιώνιο να προσπαθεί να τελειώσει το παιχνίδι.  Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να γίνει ένα πολύ δυνατό σετ και οι ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του (8-8, 12-12, 15-15, 17-16, 18-16, 19-19).  Στο 20-20 η ομάδα της Κηφισιάς αποδείχτηκε πιο δυνατή και κατάφερε να βρει το κουράγιο να γυρίσει το παιχνίδι με 25-20 και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο τάι μπρέϊκ ο ΖΑΟΝ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 5-2, όμως η διαφορά αυτή γρήγορα εξανεμίστηκε και το σκορ διαμορφώθηκε σε 6-6 και στη συνέχεια 8-8.  Στο σημείο αυτό οι κηφισιώτισες έκαναν το 9-8 κερδίζοντας τον μεγαλύτερο σε διάρκεια πόντο του παιχνιδιού, πήραν μικρό προβάδισμα το οποίο διατήρησαν (10-8, 11-9) μέχρι που ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 11-11 και προηγήθηκε 11-12. Ο ΖΑΟΝ όμως επέδειξε ψυχραιμία και ξαναπήρε κεφάλι με 13-12 ισοφαρίστηκε σε 13-13, αλλά τελικά με ένα δυνατό φίνις, οι παίκτριες της Μπλάμη πήραν το σετ με 15-13 και το ματς με 3-2.

Διαιτητές: Πρέντζας, Οικονόμου Μ.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 23-25, 25-22, 25-20, 15-13)

ΖΑΟΝ (Μπλάμη): Ντονά, Χοτοκουρίδου, Αργυρίου, Φιλιπιόνκα, Πλούμη, Δαουλτζόγλου, Ξηνταρά (λ) / Παπαδοπούλου (λ), Μάρκου, Μπαφατάκη
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κωστακόπουλος): Ευθυμίου, Οικονομάκη, Τουρνάκη, Σαγάνη, Μπίσκου, Τσιώνη / Δαρλάση (λ), Πασιαλή (λ), Δελατόλα, Μουρατίδη, Τσουμήτα