13-12-2014 22:45

«Κούρσεψε» το Βραχάτι ο Φοίνικας

Πολύ σημαντικό διπλό, ενδεικτικό της ανάκαμψης των Συριανών, πήρε ο Φοίνικας στο Βραχάτι επί του Παμβοχαϊκού με 1-3 (25-27, 25-23, 29-31, 23-25). Ξανά τράβηξε το κουπί ο Ντόκιτς, άξιοι συμπαραστάτες οι Παπαδόπουλοι και ο Λάππας. «Μίλησε» το μπλοκ του Φοίνικα στα κρίσιμα. Ο Ασπιώτης βασικός και κορυφαίος για τον Παμβοχαϊκό, έπαιξε λίγο ξανά ο Τσουκ.

Ντέρμπι το ματς σε όλη τη διάρκεια, γεγονός που γίνεται αντιληπτό και από το γεγονός ότι όλα κρίθηκαν στη λεπτομέρεια. Απίστευτο το 3ο σετ, που απέβη και καθοριστικό υπέρ του Φοίνικα. Ψυχωμένοι οι φιλοξενούμενοι, έκαναν μεγάλη επιστροφή και στο τελευταίο σετ, φεύγοντας με μεγάλο τρίποντο από τη Βόχα.

Ένταση σημειώθηκε μετά το τέλος του αγώνα με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται στους διαιτητές, ενώ και οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα για «πιαστά» που χρεώθηκε ο Ντάμποβιτς. Οι διαιτητές σημείωσαν στο φ.α. πως μετά το τέλος του αγώνα μπήκαν φίλαθλοι στο γήπεδο και επιτέθηκαν φραστικά στους διαιτητές.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 1ο σετ, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Φοίνικα να έχει προβάδισμα 24-23 και 25-24 και επικράτησε 27-25, χάρη σε μπλοκ του Χαραλαμπίδη, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός μετά το 5-5 οικοδόμησε διαφορά +5 (14-9) που τη διατήρησε μέχρι το 24-18. Ο Φοίνικας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε 24-22 κι αυτό βοήθησε την ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς να μπει δυνατά και στο 3ο σετ.

Μάχη πόντο πόντο έγινε και στο 3ο σε με τον Φοίνικα να προηγείται με 24-23,, 26-25, 27-26, 28-27, 29-28 και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Χρήστου Παπαδόπουλου. Ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα με 25-24 αλλά δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει.

Ο Παμβοχαϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 4ο σετ όπου από το 8-8 πήρε προβάδισμα 15-12 και 20-17 αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε 21-21. Οι συριανοί προσπέρασαν 23-22 και τελείωσε τον αγώνα με μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Ασπιώτη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης

1ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 25-27

2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-23

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 29-31

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 23-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (25-27, 25-23, 29-31, 23-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Ασπιώτης 24 (20/40 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 4 (4/4 επ), 48% υπ - 33% άριστες), Κανέλλος 9 (8/15 επ, 1 άσσος), Νέμεθ 15 (13/32 επ 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 39% άριστες), Βούλιν 11 (8/15 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 72% υπ - 48% άριστες), Δρογκάρης 1 (1/1 επ), Τσουκ 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Σαρικεΐσογλου 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 5 (5/12 επ), Παπαδόπουλος Χρ. 13 (7/10 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντόκιτς 26 (23/42 επ, 3 μπλοκ), Λάππας 11 (8/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ - 31% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 10 (8/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 33% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ - 35% άριστες)