15-04-2014 18:49

Ο «νόμος» του Ρέντη

Στα ίσια έφερε την σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ στο... κάστρο του «Μελίνα Μερκούρη». Με το σερβίς να δίνει την ώθηση και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη της Ένωσης, οι «ερυθρόλευκες» με εξαίρεση το πρώτο σετ δεν ανησύχησαν και πλέον η σειρά μεταφέρεται πάλι στην Νέα Φιλαδέλφεια με το σκορ στο 1-1.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Τετάρτη του Πάσχα 23 Απριλίου στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο τίτλος θα κριθεί στις 3 νίκες.

H ΑΕΚ στο 1ο σετ προηγήθηκε με 16-10 και στο 2ο σετ 16-14 αλλά ο Ολυμπιακός και τις δύο φορές έκανε την ανατροπή και από εκεί και πέρα πήρε εύκολα και τη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η ΑΕΚ με επίθεση της Γιακουμή να πάει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενη με ένα πόντο (7-8). Η διαφορά μεγάλωνε με την Παπαφωτίου να μοιράζει το παιχνίδι στις Φερνάντεζ, Γιόσοβιτς και προηγήθηκε μέχρι και έξι (6) πόντους (10-16). Στο 14-18 υπέρ της Ένωσης ο Νικολάκης πέρασε την Τέζα στο παρκέ στην θέση της Χριστοδούλου, ενώ μετέφερε και την Κωνσταντίνου ως διαγώνια φέρνοντας την Κις στον πάγκο.

Η ροή του σετ άλλαξε και ο Ολυμπιακός έφτασε στο -1 (18-19) μετά από άσσο της Κοσμά, ισοφάρισε με την Τένεβα και οι δύο συνεχόμενες επιθέσεις από την Κωνσταντίνου έδωσε αέρα δύο πόντων στις «ερυθρόλευκες» (21-19). Με δεύτερο άσσο της Κοσμά έγινε το 22-19 για να μειώσει η Παπαφωτίου σε 22-20. Με άουτ της Παπαφωτίου ο Ολυμπιακός έκανε το 25-22 και το 1-0.

Πολλές εναλλαγές στο σκορ στο δεύτερο σετ. Η ΑΕΚ μετά από λάθος σερβίς της Χριστοδούλου πέρασε μπροστά με δύο πόντους (2-4). Ένα λάθος της Τοτσίδου φέρνει της Κις στην γραμμή του σερβίς και με τρείς άσσους δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 8-6. Η απάντηση ήρθε άμεσα από την Ένωση και με τρείς συνεχόμενους πόντους της Κρουκ και μία από τις Παπαφωτίου, Γιόσοβιτς ήρθε η ισοφάριση (11-11). Ενώ το σκορ ήταν 15-16 υπέρ της Ένωσης η Γιώτα πάει στο σερβίς με αποτέλεσμα να χαλάσει την αντίπαλη υποδοχή και να κάνουν οι «ερυθρόλευκες» ένα σερί 4-0. Το σετ τελείωσε με μπλοκ της Μονζόνι για το 25-20.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του συνεχίζοντας να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή της ΑΕΚ. To 25-15 ήρθε με σχετική ευκολία, με τις φιλοξενούμενες να μην μπορούν να ακολουθήσουν.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-20, 25-15)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Κοσμά 8 (6/17 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. – 50% άριστες), Κις 11 (7/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μονζόνι 12 (6/11 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (3/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τένεβα 14 (12/26 επ., 2 άσσοι, 55% υπ. – 45% άριστες) / Κονόμι – λ (38% υπ. – 38% άριστες), Κωνσταντίνου 2 (2/5 επ.), Τέζα, Λαμπρούση

AEK (Ρουμελιώτης): Παπαφωτίου, Φερνάντεθ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 8 (7/19 επ., 1 άσσο, 41% υπ. – 27% άριστες), Γιακουμή 2 (2/5 επ.), Γιόσοβιτς 12 (12/29 επ.), Τοτσίδου 5 (3/14 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 33% άριστες) / Ρόγκα –λ (38% υπ. – 38% άριστες), Λαδένη 1, Κρουκ 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ. 33% υπ. – 20% άριστες), Καββαθά 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ)