29-03-2014 22:35

Νίκη με... παρατράγουδα στο Βραχάτι για Παμβοχαϊκό

Σε ένα ματς που, μετά και το δεύτερο σετ, έδειχνε ότι θα τελείωνε εύκολα για τον Παμβοχαϊκό, η Παναχαϊκή με φοβερή επιστροφή ισοφάρισε, ενώ το ματς στιγματίστηκε από συνεχή ένταση, λόγω και των οπαδών της Παναχαϊκής, που μπήκαν στο γήπεδο από τα δημοσιογραφικά (!), αλλά και τις αψιμαχίες μεταξύ Νίκου Ρουμελιώτη και οπαδών του Παμβοχαϊκού.

Ο Παμβοχαϊκός επέβαλε τον ρυθμό του στο 1ο σετ, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα. Ο Ντόκιτς έγραψε το 18-14 και πήγε στο σερβίς, με τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 7-0 και να παίρνουν το σετ (25-14). Πέρα απ' το σερβίς που προκάλεσε πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Παναχαϊκής, ο Παμβοχαϊκός ήταν καλύτερος σε μπλοκ και επίθεση και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο 2ο σετ. Προηγήθηκε με 16-10 και 20-14, σημείο που αντέδρασαν οι φιλοξενούμενοι και έφτασαν στην ισοφάριση (21-21) μετά από άστοχη επίθεση του Κανέλλου και ενώ ο Λιβαθηνός έκανε καλή δουλειά στο σερβίς. Ο Κανέλλος έγραψε το 22-21 και ο Ντόκιτς με δύο άσσους το 24-21. Ο Γκοτς μείωσε (24-22) και με άσσο έκανε το 24-23, όμως, έχασε το επόμενο σερβίς, για το 25-23 του Παμβοχαϊκού.

Στο 3ο σετ, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, καθώς είχαν κάποια προβλήματα στην υποδοχή και υπέπεσαν σε λάθη. Αντίθετα, η Παναχαϊκή βελτιώθηκε στο σερβίς, βρήκε λύσεις απ' τους Βασιλάκο και Βλαχοστάθη, που ήρθαν από τον πάγκο και με μπροστάρη τον Γκοτς πήρε το σετ. Το χαμένο σερβίς του Χρ. Παπαδόπουλου και το λάθος του Δρογκάκη έκαναν το 18-23 για τους Πατρινούς, που έφτασαν στο 19-25 με τον Μπρινκμαν.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε φουριόζος στο 4ο σετ και με 3 άσσους από Ντόκιτς, Ποτότσνικ, Κανέλλο προηγήθηκε με 9-3. Στο σημείο αυτό, τραυματίστηκε στον ώμο ο Μένιος Ρουμελιώτης στην προσπάθεια του να βγάλει άμυνα και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το ματς, με τον Σαρικεΐσογλου να φορά φανέλα λίμπερο για το υπόλοιπο του αγώνα. Η Παναχαϊκή μάζεψε τη διαφορά (10-8), με τον Παμβοχαϊκό να κρατά προβάδισμα 2-3 πόντων και να φτάνει στο 20-16 με τον Ποτότσνικ, στην ωραιότερη φάση του ματς με εκατέρωθεν επιθέσεις και άμυνες.

Οι Πατρινοί δεν τα παράτησαν, εκμεταλλεύθηκαν δύο λάθη του Παμβοχαϊκού και ισοφάρισαν σε 22-22 με τον Γκοτς. Κανέλλος και Μπρινκμαν πήραν από ένα πόντο στη συνέχεια και με επίθεση άουτ του Κουζούνη έγινε το 23-24. Ο Κουζούνης με μπλοκ σε πλασέ του Ρουμελιώτη έκανε το 24-24, για να πάρει η Παναχαϊκή το σετ, με επίθεση του Μπρινκμαν και κόντρα μπάλα του Νίκου Ρουμελιώτη.

Στο τάι μπρέικ, ο Παμβοχαϊκός μπήκε πολύ δυνατά προηγήθηκε με 4-1, 6-2 και 8-4, χάρη στο πολύ καλό σερβίς. Η Παναχαϊκή δεν βρήκε ρυθμό, έκανε εύκολα λάθη και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το σετ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 12-4, μετά από λάθος του Ν. Ρουμελιώτη και έφτασαν στο 15-6, με μπλοκ του Κράουζε πάνω στον Γκοτς.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκη

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-14, 25-14
2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-15, 25-23
3ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 19-25
4ο σετ: 8-3, 16-13, 21-18, 24-26
5ο σετ: 5-2, 10-4, 12-4, 15-6

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-14, 25-23, 19-25, 24-26, 15-06)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Γιώργος Κλαρούδας): Κράουσε 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ποτότσνικ 24 (17/34 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 38% υπ - 13% άριστες), Κουζούνης 13 (7/17 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 64% υπ - 41% άριστες), Ντόκιτς 24 (18/35 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 12 (9/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρ. Παπαδόπουλος 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 53% υπ - 30% άριστες), Δρόγκαρης, Π. Παπαδόπουλος, Μάρκου

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 23 (20/47 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ - 32% άριστες), Σαρικεΐσογλου 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ - 32% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Μπρίκμαν 13 (9/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 12 (10/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Π. Ρουμελιώτης 1 (1 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης (λ, 52% υπ - 36% άριστες), Σαρικεΐσογλου (λ, 44% υπ - 32% άριστες) Ντονας, Βασιλάκος 5 (5/9 επ, 36% υπ - 29% άριστες

*Ο Σαρικεΐσογλου αγωνίστηκε στην θέση του λίμπερο στο 4ο και 5ο σετ στην θέση του Μένιου Ρουμελιώτη