17-02-2024 21:55

Ζευγάρωσε τις νίκες της η ΑΕΚ στα Πεύκα με οδηγό την Στράντζαλη

Μετά τον προημιτελικό κυπέλλου πριν τρεις ημέρες, η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τους Πρωταθλητές Πεύκων και στην αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της Volley League, αυτή τη φορά με 3-0 σετ.

Η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων αλλά και η βαθμολογική θέση των δυο ομάδων «επιβεβαιώθηκαν» για δεύτερη φορά μέσα σε 72 ώρες, καθώς η ΑΕΚ (χωρίς την ασθενή Μπλάνκο, που ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη) παρουσιάστηκε απόλυτα έτοιμη να ανταποκριθεί στις ανάγκες του αγώνα, ενώ η ομάδα των Πεύκων γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα σε διάστημα οκτώ ημερών.

Σε αντίθεση, πάντως, με το παιχνίδι κυπέλλου, οι Πρωταθλητές Πεύκων ήταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου σετ. Προηγήθηκαν 9-7 και 13-11 αλλά τα χαμένα σερβίς και η βελτίωση της ΑΕΚ στην αμυντική αντίδραση άλλαξαν την ροή του αγώνα. Το αμφίρροπο 19-20 έγινε 19-25 με έξι συνεχόμενους πόντους για την 4η ομάδα της βαθμολογίας, που τελείωσε το σετ με επίθεση της Στράντζαλη.

Έχοντας βρει τον απαιτούμενο ρυθμό, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε καλά το δεύτερο σετ με πίεση από τις αντιπάλους μέχρι το 15-17. Επί μέρους σκορ 1-8 έκρινε το σετ και το 16-25 με άσσο της Κωνσταντινίδου έδωσε σαφέστατο πλεονέκτημα στην φιλοξενούμενη ομάδα, που εκμεταλλεύτηκε σχεδόν κάθε λάθος των αγχωμένων για ένα καλό αποτέλεσμα Πρωταθλητών Πεύκων.

Η ΑΕΚ άρχισε το τρίτο σετ με πέντε αναπάντητους πόντους πριν οι Πρωταθλητές ισοφαρίσουν 10-10 και δώσουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Όπως είχε συμβεί και στο προηγούμενο διάστημα, η ΑΕΚ μόλις αισθάνθηκε πίεση στο σκορ είχε άμεσες λύσεις για να πάρει διαφορά (11-16), αλλά οι γηπεδούχες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντεπιτεθούν, να ισοφαρίσουν (17-17) και να διεκδικήσουν το σετ.

Με άσο της Μορένο, τα Πεύκα προηγήθηκαν 23-22, όμως για μια ακόμη φορά η ΑΕΚ είχε τις «απαντήσεις» με την Στράντζαλη για να κερδίσει το τρίτο σετ με 26-24 (άουτ επίθεση της Μορένο) και μαζί τον αγώνα, φτάνοντας τις 14 νίκες στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Παπαδόπουλος, Παρατηρητής: Κάλλης, Επόπτες: Δρούκα, Καπλάνης, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

1ο σετ: 8-6, 13-16, 19-21, 19-25
2ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 16-25
3ο σετ: 4-8, 11-16, 19-21, 24-26

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 16-25, 24-26) σε 79'

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος):
Απλαδά 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Γκραφ 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου, Νικόλοβα 5 (4/21 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 29% άριστες), Κάντγουορθ 9 (8/30 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 32% άριστες), Μορένο 18 (14/39 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 29% υπ. - 4% άριστες), Στεργιάκη (λ, 20% υπ. - 20% άριστες), Τόλιου, Καλαποδά, Μιχοπούλου.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 5 (1/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 17 (13/30 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 20% άριστες), Καλαντάτζε 5 (3/16 επ., 2 μπλοκ), Κάριτς 12 (10/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (2/5 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. - 29% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 59% υπ. - 47% άριστες), Στάικου, Σολέ.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Πεύκων):
«Σίγουρα θέλαμε μία καλύτερη εικόνα σε σχέση με το παιχνίδι κυπέλλου. Σε μεγαλύτερα σημεία του αγώνα σήμερα παίξαμε καλύτερα, παρά το γεγονός ότι στο κύπελλο χάσαμε 3-1 και σήμερα 3-0. Εξακολουθούμε να μην είμαστε αποφασιστικοί σε κάποια κομμάτια του παιχνιδιού που είμαστε κοντά στο σκορ, απέναντι σε ομάδες πολύ καλού επιπέδου.

Είναι ένα βήμα παραπάνω που πρέπει να γίνει. Αν μιλάμε για λάθη στα νούμερα, ίσως στα χαμένα σερβίς αλλά σε κάποια άλλα κομμάτια του παιχνιδιού μας ανάγκασε η ΑΕΚ και τα κάναμε. Σήμερα ξέροντας ότι η ΑΕΚ είναι καλή στο σερβίς, εκεί πήγαμε χειρότερα σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου».

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής ΑΕΚ): «Περιμέναμε ότι θα ήταν πιο δύσκολο το παιχνίδι σε σχέση με το κύπελλο. Τους δίνω συγχαρητήρια γιατί πάλεψαν πάρα πολύ. Στα κρίσιμα σημεία όμως δείξαμε πόσο πολύ θέλαμε να πάρουμε αυτό το τρίποντο».