11-04-2016 23:26

Πειραιώτης... μάγκας στο «Παλατάκι»

Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης στον τελικούς, αφού νίκησε με 3-2 τον ΠΑΟΚ στον 3ο ημιτελικό που διεξήχθη στο κατάμεστο «Παλατάκι». Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν... πάθος και παρότι βρέθηκαν να χάνουν 2 φορές πήραν μια μεγάλη νίκη για το 2-1 στη σειρά.  Η είσοδος του Κοκκινάκη άλλαξε την εικόνα του Ολυμπιακού που είχε σε πολύ καλή μέρα τους Σπίνου και Τσουκ.

Το τέταρτο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (13/4, 18.00) στο ίδιο γήπεδο. Εάν ο ΠΑΟΚ νικήσει θα πάει στον τελικό, διαφορετικά όλα θα κριθούν σε πέμπτο αγώνα στο Ρέντη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και με τα σερβίς του Χιμένες έκανε σερί 5-0 για το 10-5. Μέχρι το τέλος του σετ διατήρησε τη διαφορά και με 25-21 έκανε το 1-0 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ με τον Κοκκινάκη να είναι η αλλαγή του αγώνα και ο Χιμένες ο μοιραίος παίκτης για τον ΠΑΟΚ. Στο 6-5 ο Ρομπέρτο Πιάτσα επιστράτευσε τον Κοκκινάκη στη θέση του Όγκουρτσακ, η υποδοχή του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και απέκτησε αυτοπεποίθηση. Το 7-5 για τον ΠΑΟΚ έγινε 12-12 και με την επίθεση του Κοκκινάκη και το άουτ του Χιμένες ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 15-13. Ο δικέφαλος απάντησε με σερί 3-0 και έφτασε στο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Ο Σεπέδα έκανε το 24-23 ενώ ο Χιμένες δεν τελείωσε κόντρα επίθεση καθώς κάρφωσε άουτ (24-24). Ο Τσουκ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό και ο Χιμένες κάρφωσε πάλι άουτ για το 26-24 και το 1-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει και το 3ο σετ όταν με τα μπλοκ του Σουλτανόπουλου προηγήθηκε 10-6 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 21-19 και 23-22, όμως, ο ΠΑΟΚ έκανε ανατροπή. Με τον Σεπεδα ισοφάρισε 23-23, με πλασέ του Κουρνέτα έκανε το 24-23 και με αδύναμο πλασέ του Κοκκινάκη στο σερβίς έγινε το 25-23 και το 2-1 σετ για τον  δικέφαλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά την απώλεια του 3ου σετ δεν το έβαλαν κάτω και με τα σερβίς του Φιλίποφ προηγήθηκαν 5-1 στο 4ο σετ βάζοντας τις βάσεις για την ισοφάριση. Ο ΠΑΟΚ έχασε την σπιρτάδα και ο Ολυμπιακό με τακτικό σερβίς και χωρίς λάθη κράτησε το προβάδισμα με 15-9, 20-13 και εύκολα έκανε το 25-17.

Η αντίσταση του ΠΑΟΚ στο 5ο σετ κράτησε μέχρι το 5-5. Ο Κοκκινάκης με επίθεση πέρασε το τριπλό μπλοκ και πήρε καθοριστικό πόντο, ο Σεπέδα πάτησε τα 3μ. στην επίθεση του και ο Έγκλεσκαλνς με κόντρα επίθεση αύξησε το σερί σε 3-0 για το 8-5. Παρά τον άσσο του Χιμένες που μείωσε σε 10-8 ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-0.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-16, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-20, 24-26
3ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 25-23
4ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 17-25
5ο σετ: 5-4, 6-10, 8-12, 8-15

*Οι πόνοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 0 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 24-26, 25-23, 17-25, 8-15) σε 128'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (7/29 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ - 13% άριστες), Κουρνέτας 1 (1/1 επ), Σεπέδα 16 (15/47 επ, 1 μπλοκ), Λι 11 (8/16 επ, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (8/15 επ, 5 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 9 (8/18 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ - 16% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ - 21% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Σαμπανάϊ 1 (άσσος), Τακουρίδης 1 (1/1 επ), Εφραιμίδης (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 78% υπ - 22% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 6 (2/7 επ, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/2 επ), Έγκλεσκαλνς 11 (11/37 επ), Τσουκ 20 (19/38 επ, 1 μπλοκ, 23% υπ - 8% άριστες), Όγκουρτσακ 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ, 22% υπ - 11% άριστες), Σπίνου 15 (10/13 επ, 5 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 46% υπ - 29% άριστες), Γκούζντα (λ), Σακόγλου 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 10 (10/23 επ, 55% υπ - 45% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (μπλοκ), Σφενδυλάκης