12-04-2023 23:43

Αποχαιρέτησε την φετινή σεζόν με την κατάκτηση του Λιγκ Καπ ο Παναθηναϊκός

Με την κατάκτηση του τρίτου Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» στην ιστορία του ολοκλήρωσε τη φετινή αγωνιστική σεζόν ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι νίκησαν στον δεύτερο τελικό που έγινε στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων πάλι με 3-2 σετ τον Ολυμπιακό με MVP τον Γίρι Κόβαρ.

Οι πράσινοι παρότι βρέθηκαν να χάνουν από τους «ερυθρόλευκους» με 1-0 και 2-1 σετ κατάφεραν να κάνουν δύο ανατροπές μέσα στον αγώνα και να νικήσουν 3-2 σετ. Σε συνδυασμό με τη νίκη τους με το ίδιο σκορ στο Μελίνα Μερκούρη πήραν τον 3ο τίτλο στην διοργάνωση και μάλιστα στον τελευταίο αγώνα της σεζόν. Πολυτιμότερος αθλητής και των δύο τελικών αναδείχτηκε ο Τζίρι Κόβαρ.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει άλλη μία ανατροπή - μετά τους διπλούς ημιτελικούς του Τσάλεντζ Καπ αλλά έχασε το ρυθμό του σε υποδοχή και επίθεση. Ο Ολυμπιακός έχει μπροστά του δρόμο για να διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλήματος με πλεονέκτημα έδρας απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ.

Έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό και ήταν καλύτερος από τον πρώτο τελικό, πίεσε στο σερβίς τους πράσινους αλλά η υποδοχή του έκανε δύο μεγάλες κοιλιές και έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να μπει στο ματς στο 4ο σετ.

Στο 1ο σετ μάλιστα με τον Ιντάλγκο να «πυροβολεί» έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 10-6. Ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά στο 19-20 με τον Κόβαρ και τον Μπάση που μπήκε αλλαγή αλλάΣτερν, Παγιένκ και Κουμεντάκης έκαναν τη διαφορά και με 25-22 έκαναν το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο 2ο σετ με το ίδιο όπλο, το σερβίς του Πετρέα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-9 με τον Παγιένκ, ο Κόβαρ ισοφάρισε αλλά ο Πετρέας με φλοτ σερβίς έβγαλε εκτός ρυθμού την υποδοχή του Ολυμπιακού. Με σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 15-10, ο Ολυμπιακός αναλώθηκε σε λάθη και το σετ έκλεισε εύκολα για τον Παναθηναϊκό 25-17 για το 1-1.

Οπως και στο 1ο σετ έτσι και στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά  με τους Κουμεντάκη, Στερν να σηκώνουν την επίθεση και να δίνουν καθαρό προβάδισμα 10-4. Ο Παναθηναϊκός βγήκε εκτός ρυθμού και ο Ολυμπιακός με το Ιντάλγκο έκανε το 25-17 έχοντας και πάλι το προβάδισμα και τα ηνία του αγώνα.

Η μεγάλη μάχη δόθηκε στο 4ο σετ. Εάν νικούσε ο Ολυμπιακός 3-1 σετ θα κατακτούσε τον τίτλο και ο Παναθηναϊκός έπαιζε το τελευταίο του χαρτί. Η άνοδος του Φράγκου, το σερβίς του Πετρέα, η κυριαρχία του Ρανγκέλ στο μπλοκ και οι δύσκολες κόντρα επιθέσεις του Ερνάντεζ σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό Γιάκομπσεν κράτησαν τον Παναθηναϊκό στον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Με δύο καθοριστικές επιθέσεις από Φράγκο και Κοβάρ έγινε το 22-20 αλλά ο Ολυμπιακός με τον Στερν και το λάθος του Κόβαρ ισοφάρισε 22-22.

Ο Παγιένκ έχασε το σερβίς και στην επόμενη καθοριστική φάση ο Στερν κάρφωσε άουτ για το 24-22. Μετά από δύο χαμένα σερβίς από Μπάση και Τράβιτσα ο Παναθηναϊκός πήρε ξεκούρασε το σετ 25-23 και κυριολεκτικά λυτρώθηκε στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ αλλά και στη δεύτερη ευκαιρία του «χρυσού σετ» εφόσον έχανε με 3-2.

Με ανεβασμένη ψυχολογία πιο απελευθερωμένο σερβίς, καλύτερο μπλοκ και την άνοδο του Φράγκου ο Παναθηναϊκός έκανε τη διαφορά μετά το 7-7. Ο Φράγκος με επίθεση έκανε το 8-7 και στο μπλοκ του αγώνα ο Γιάκομπσεν σταμάτησε τον Ιντάλγκο για το 9-7. Με δύο επιθέσεις του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 11-11.

Ολα κρέμονταν σε μία κλωστή. Το μπλοκ του Κοβάρ στον Στερν, η επίθεση του Ερνάντεζ και το δεύτερο μπλοκ του Κόβαρ στον Κουμεντάκη έδωσαν στον Παναθηναϊκό προβάδισμα νίκης 14-11. Ο Στερν μείωσε 14-12 και ο Φράγκος με επίθεση και μπλοκ άουτ έβαλε την υπογραφή του από το 3ο Λιγκ Καπ του Παναθηναϊκού και το 2ο της καριέρας του.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης. Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργόπουλος. Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-17
3ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 17-25
4ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 25-23
5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-11, 15-12

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12) σε 133'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 18 (11/26 επ., 7 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Πετρέας 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (11/18 επ., 1 άσσος, 54% υπ. - 31% άριστες), Ερνάντεζ 19 (18/37 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 54% υπ. - 23% άριστες), Μπάσης 3 (3 άσσοι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Στερν 23 (21/39 επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 13 (10/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 14% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/2 επ.), Λινάρδος 1 (1/1 επ.), Ιντάλγκο 19 (15/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 13% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 48% υπ. - 12% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ζουπάνι.

2ος Τελικός - Μεγάλη Τετάρτη 12 Απριλίου 2023

Κλειστό Ολυμπιακό Στάδιο Αθήνας «Νίκος Γκάλης», Μαρούσι, 21:00 (PAO TV): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12)

1ος Τελικός - Σάββατο 8 Απριλίου 2023

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 21:30 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 2-3 (17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15)