14-02-2024 22:52

Πρόκριση θρίλερ του Φοίνικα Σύρου με ήρωα Γκόμεζ

O Φοίνικας Σύρου πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ανδρών νικώντας με 3-2 σετ τον Πήγασο Πολίχνης μετά από συγκλονιστικό αγώνα τριών ωρών.

Οι συριανοί βρέθηκαν να χάνουν 1-0 σετ αλλά με πρώτο σκόρερ τον Ασπίώτη αντεπιτέθηκαν και μετά από αμφίρροπη μάχη με την ομάδα της Πολίχνης οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάια Γκόμεζ που στο 13-13 έκανε επίθεση για το 14-13 και στην επόμενη φάση που ήταν συγκλονιστική έκανε μπλοκ πάνω στον Μίλη για το 15-13.

Κορυφαίοι από τον Φοίνικας Ασπιώτης, Μπράιαν, Μπαρμπούνης και Γκόμεζ, ενώ από τον Πήγασο που είχε πολλά κενά διαστήματα τα οποία του κόστισαν ξεχώρισαν οι Χάζελντεν, Μαυροβουνιώτης, Αρμενάκης.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 13-12 αλλά εκεί έπαθε «μπλακ άουτ» από το σερβίς του Απόστολου Αρμενάκη. Ο κεντρικός του Πήγασου πήρε δύο άσσους και έβαλε τις βάσεις για σερί 4-0 που έδωσε προβάδισμα στομν Πήγασο 16-13. Ακολούθησαν μπλοκ από Χάζελντεν και Μαυροβουνιώτη και άνοιξε η διαφορά στο 19-15. Με μπλοκ του Αρμενάκη στον Μπαρμπούνη έκλεισε το σετ 25-19.

Παρότι ο Πήγασος μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ με προβάδισμα 9-6 και 13-9 ο Φοίνικας ισορρόπησε με την είσοδο του Γκόμες στη θέση του Τσέιβερς. Οι Μπαρμπούνης, Ασπιώτης και Μπράιαν ρίσκαραν στο σερβίς και έφεραν τα πάνω κάτω. Με σερί 5-0 ο Φοίνικας προσπέρασε 18-14 και αργότερα με νέο σερί 4-0 από το σερβίς του Ασπιώτη ξέφυγε 23-17. Το σετ έκλεισε 25-18 με άσσο του Μπαρμπούνη.

Στο 3ο σετ πάλι ο Πήγασος προηγήθηκε στην αρχή με 8-6 αλλά με δύο άσσους του Μανωλάκη και δύο μπλοκ Ασπιώτη και Μπράιαν ο Φοίνικας προσπέρασε πάλι 12-8 και αργότερα με νέο μπλοκ από Γκαρσία έκανε το 14-9. Με σούπερ Ασπιώτη ο Φοίνικας έτρεξε άνετα το σετ για το 25-18 και το 2-1. Ο Πήγασος θα έδωσε όλα στο 4ο σετ και με Μαυροβουνιώτη, Μίλη Παπαλεξίου ξέφυγε 15-13 και αργότερα με 20-17. Ο Φοίνικας έχασε το ρυθμό του και με διαδοχικά λάθη έσπρωξαν τον Πήγασο στο 25-20 και στο 2-2.

Όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Φοίνικας ξέφυγε με τον Γκόμεζ 6-3 και αργότερα 10-7. Ο Πήγασος επέστρεψε με Μαυροβουνιώτη (άσσο και επίθεση) και Χάζελντεν και ισοφάρισε 10-10. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 13-11 αλλά και πάλι ο Πήγασος ισοφάρισε (13-13) με Στουντζίνσκι και μπλοκ του Προύσαλη στον Γκόμεζ ο οποίος όμως μετά το τάιμ άουτ έκανε επίθεση για το 14-13 και στην επόμενη φάση έπιασε μπλοκ επίθεση του Μίλη κατακτώντας τη νίκη πρόκριση με 15-13 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-7, 13-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-18
3ο σετ: 6-8, 16-11, 21-15, 25-18
4ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 20-25
5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-10, 15-13

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις (47% αποτελεσματικότητα), 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 8 ασσους, 52 επιθέσεις (43% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-18, 25-18, 20-25, 15-13) σε 99'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Τσάβερς 5 (5/10 επ., 27% υπ. - 18% άριστες), Μπράιαν 17 (10/16 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ασπιώτης 21 (17/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκαρσία 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 13 (11/21 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. - 44% άριστες), Μανωλάκης 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Σωνάκης (λ, 60% υπ. - 30% άριστες), Γκόμεζ 7 (3/14 επ., 4 μπλοκ, 85% υπ. - 54% άριστες).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 12 (10/31 επ., 2΄ασσοι, 37% υπ. - 29% άριστες), Μαυροβουνιώτης 10 (7/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 38% άριστες), Προύσαλης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 14 (11/13 επ., 3 μπλοκ), Αρμενάκης 7 (2/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χάζελντεν 14 (10/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 75% υπ. - 55% άριστες), Γιαμακίδης, Κανέλλος, Στουντζίνσκι 2 (2/5 επ., 67% υπ. - 50% άριστες), Κεσεσίδης, Μίλης 9 (9/16 επ.).

Η κλήρωση για τον καθορισμό των ζευγαριών της προημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου στις 12.30 στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ.