22-12-2018 22:35

«Κουρντισμένος» στο σερβίς ο Παναθηναϊκός έκλεισε τρίτος στον Α΄γύρο

Κάνοντας άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση σε σερβίς και επίθεση ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ και με το κλείσιμο του Α΄γύρου εκτοξεύτηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας που ήταν και ο ιδανικός στόχος για το πρώτο μισό του πρωταθλήματος.

Με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να αγγίζει το εξωπραγματικό 88% στην επίθεση (15/17 τελειωμένες προσπάθειες) και έχοντας ταχύτητα σε ανάπτυξη και μπλοκ ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ σε 77 λεπτά και πάνω στο νήμα έπιασε τους 18 βαθμούς και την 3η θέση στη βαθμολογία με την ολοκλήρωση του Α΄γύρου.

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την 6η νίκη του σε 9 αγώνες συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί του στην κατηγορία. Δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα έναντι της Κηφισιάς που γνώρισε την 7η ήττα της και με 5 βαθμούς βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η ΑΟΠ Κηφισιάς πιέστηκε πολύ στην υποδοχή και ως επακόλουθο ήταν να υστερήσει επιθετικά ενώ στο 2ο σετ κατάφερε να κλείσει μεγάλη διαφορά του Παναθηναϊκού (20-15 και 24-20) και να ισοφαρίσει 24-24. Οι πράσινοι με δύο επιθέσεις από Ράπτη, Γιορντάνοφ πήραν το σετ 26-24 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Στο 1ο σετ η Κηφισιά με τον Χάντ και τον Λάανε αλλά και δύο λάθη των πρασίνων προηγήθηκε 13-11.

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό με το σερβίς του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου. Η υποδοχή της Κηφισιάς αποδιοργανώθηκε και ο Γιορντάνοφ με τον Ράπτη έχτισαν σερί 5-0 για το 16-13, ενώ στο 20-17 με φοβερό σερβίς του Ράπτη άνοιξε και πάλι «τρύπα» στην υποδοχή των φιλοξενουμένων κι έτσι Πανταλέων και Γιορντάνοφ σκόραραν κατα βούληση για το 25-17 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε μετά το 7-7 και με τον Γιορντάνοφ να φορτώνει περισσότερο ξέφυγε 13-10. Η διαφορά συντηρήθηκε και αυξήθηκε σε 20-15 με τον Ράπτη. Οι πράσινοι συντήρησαν την διαφορά και με μπλοκ του Γιάκομπσεν έφτασαν στο 24-20. Με δύο επιθέσεις του Ρουμελιωτάκη και δύο λάθη των γηπεδούχων η Κηφισιά ισοφάρισε αλλά Ράπτης και Γιορντάνοφ έκαναν το 26-24.

Με δύο άσσους του Ράπτη και δύο πόντους του Πανταλέοντα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 4-0 στο 3ο σετ και στο 16-8 σημειώθηκε νταμπλ σκορ. Η Κηφισιά δεν επανήλθε ποτέ και με επίθεση του Γιάκομπσεν τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεροθόδωρος.

1o σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-17

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 26-24

3ο σετ: 8-3, 16-08, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 26-24, 25-18) σε 77΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (15/17 επ.), Ανδρεόπουλος 7 (7/14 επ., 59% υπ. - 33% άριστες), Πανταλέων 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 25% άριστες), Πελεκούδας 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Φύτρος, Πεντίδης, Γαλιώτος.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 13 (13/28 επ., 43% υπ. - 22% άριστες), Ρεκ 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 10 (9/24 επ., 1 άσσος), Λάανε 12 (11/16 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Ρενάτο / Κάπελλας (λ, 45% υπ. - 25% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Μελλές 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).Διαιτητές: Βουδούρης, Δεληκωστίδης.