25-10-2014 23:16

Έδειξε από νωρίς τα δόντια του

Να ξεκαθαρίσει από την πρώτη στιγμή ποιος είναι το αφεντικό στο πρωτάθλημα φαίνεται πως ήθελε ο Ολυμπιακός, με την εμφάνιση του σήμερα και την επιβλητική του νίκη κόντρα στον, υποψήφιο για τετράδα, Παμβοχαϊκό. Ζόρια μόνο στο πρώτο σετ για τους νταμπλούχους, που καθάρισαν με 3-0 (26-24, 25-17, 25-18) την ομάδα του Κλαρούδα.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός και με όπλο το μπλοκ προηγήθηκε με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Σταδιακά ο Παμβοχαϊκός βελτίωσε την απόδοση του, η υποδοχή δυνάμωσε και το σκορ έγινε 11-10 με λάθος του Προύσαλη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 23-22. Ο Νέμεθ ισοφαρίζει σε 23-23 και ο Τερζής με άσσο δίνει το σετ μπολ στην ομάδα του Βραχατίου (23-24). Ο Κλαρκ έφερε το σετ στα ίσα (24-24), ενώ ένα λάθος του Τερζή και επίθεση του Κοκκινάκη έκαναν το 26-24 και το 1-0 σετ για τους «ερυθρολεύκους».

Οι παίχτες του Γιώργου Κλαρούδα μπήκαν συγκεντρωμένοι στην αρχή του δεύτερου σετ και προηγήθηκαν με δύο στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8). Ωστόσο δεν κράτησε πολύ, με τον Ολυμπιακό να βελτιώνει το σερβίς και το μπλοκ, πήρε τα ηνία του σετ και με άσσο του Κοκκινάκη προηγήθηκε με 10-9. Η διαφορά σταδιακά ανέβαινε, με τους Κλαρκ και Ντιάτσκοφ να σημαδεύουν σωστά, έγινε το 2-0 με 25-17.

Με... φορά από το δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του και πήρε από την αρχή το προβάδισμα (5-2, 8-5). Ο Καζάζης πέρασε στον πάγκο τους Ντιάτσκοφ, Κλαρκ και Τακουρίδη και στο παρκέ πέρασαν οι Σωτηρίου, Τζελάτι και Πελεκούδας, με τον Κλαρούδα να κάνει το ίδιο αλλάζοντας τον Τσουκ με τον Ασπιώτη και τον Τερζή με τον Δρογκάρη. Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα, για να γίνει το 25-18 με τον Πελεκούδα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης

1ο σετ: 8-4, 16-14, 21-19, 26-24

2ο σετ: 6-8, 14-16, 21-16, 25-17

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσο, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-17, 25-18)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 7 (6/8 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ - 29% άριστες), Προύσαλης, Κοκκινάκης 11 (10/16 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 56% άριστες), Κλαρκ 16 (14/20 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 58% άριστες), Σωτηρίου 2 (2/2 επ), Πελεκούδας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κλαρούδας): Στεφάνοβιτς 5 (5/11 επ, 43% υπ - 29% άριστες), Τσουκ 6 (6/17 επ), Κανέλλος 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νέμεθ 11 (11/23 επ, 48% υπ - 30% άριστες), Βούλιν 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 91% - 73% άριστες)