11-05-2024 21:18

Επιστροφή των εφήβων του Μίλωνα στην κορυφή της Ελλάδας

Ο ΑΟΝΣ Μίλων επικράτησε με 3-0 του Πανερυθραϊκού στον «τελικό» του Final-4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος αγοριών Κ21 και κατέκτησε τον τίτλο μετά από εννέα χρόνια.

Η τελευταία φορά που η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε βρεθεί στην κορυφή ήταν το 2015 στο Καρπενήσι, κι αυτός είναι ο δεύτερος τίτλος στην ιστορία της. Με τη νίκη του Μίλωνα, ο Ηρακλής τερμάτισε στη 2η θέση, ο Πανερυθραϊκός στην 3η και ο Πήγασος Πολίχνης στην 4η.

Το ματς
Στο πρώτο σετ ο Πανερυθραϊκός ήταν αυτός που κατάφερε να αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα (4-7) συντηρώντας τη διαφορά μέχρι το 7-10 και το προβάδισμα μέχρι το 12-14. Εκεί όμως το σερβίς του Μίλωνα άρχισε να δημιουργεί προβλήματα (14-14 και 17-16 με άσσους), με την ομάδα της Ερυθραίας να χάνει την ευκαιρία της να επιστρέψει στο ματς στο 22-20 όταν από την κακή υποδοχή των γηπεδούχων ο Καρύκας κάρφωσε άουτ για να κλείσει το σετ με επίθεση και μπλοκ του Νανόπουλου.

Πλέον ο Μίλων απείχε ένα σετ από την κατάκτηση του τίτλου και τα κατάφερε επικρατώντας στο 2ο σετ που ήταν... Μπεν Χουρ καθώς τελείωσε στο 35-33!

Ο Πανερυθραϊκός ξεκίνησε και πάλι καλύτερα (1-4, 4-7) με τον Μίλωνα να κυνηγά συνεχώς το σκορ (6-7, 6-9, 8-9, 8-12) για να φτάσουμε στο 15-19 όπου ανέλαβε δράση ο Αλέξανδρος Νανόπουλος. Ο διεθνής ακραίος με ατομικό μπλοκ έκανε το 17-19 και λίγο αργότερα με επίθεση και άσσο έφερε το σκορ στο 20-21. Ο Μίλων ισοφάρισε 22-22 με άουτ επίθεση του Μπάου και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τυχερό άσσο του Σουσουρίδη (η μπάλα βρήκε στο φιλέ) στο 24-23, ωστόσο το θρίλερ μόλις είχε αρχίσει με τις δύο ομάδες να χαρίζουν απίστευτες φάσεις και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Ο Μίλων έχασε εννιά φορές την ευκαιρία για να τελειώσει το σετ και την υπόθεση τίτλος, αλλά στο 33-33 δύο επίθεση του Νανόπουλου έδωσαν τέλος στην αγωνία και τον τίτλο στην ομάδα του.

Κι η ομάδα της Νέας Σμύρνης στη συνέχεια πήρε με άνεση το τρίτο σετ, ολοκληρώνοντας αήττητη την πορεία της.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Χατζηβασιλείου.

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 9 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Πανερυθραϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 34 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-20, 35-33, 25-16) σε 82'.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Παναγιώτης Γεωργούντζος): Μαντελίδης 3 (3/4 επ., 70% υπ. - 30% άριστες), Σουσουρίδης 5 (1/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουβαράς 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βελλίνης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Νανόπουλος 28 (23/34 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. - 00% άριστες), Κοντοστάθης 11 (10/18 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 26% άριστες) / Μηλιώνης (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Φραγκοζίδης (λ), Παπαδόπουλος Β. , Γεωργούντζος, Τσίγγανος, Παπαδόπουλος Λ., Μπουγατσος.

Α.Σ. ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Καλύνης): Καλλιμάνης Μ. 8 (6/18 επ., 2 άσσοι, 24% υπ. - 14% άριστες), Αναγνωστάκης 3 (3/7 επ.), Μπάος 5 (5/9 επ.), Καβαρινός 18 (15/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρύκας 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 14% άριστες), Καλλιμάνης Α. 1 (0/2 επ., 1 άσσος) / Δοροβάτας (λ, 43% υπ. - 18% άριστες), Σωτηρόπουλος (λ), Κώτσογλου 1 (1/2 επ.), Ρέππας, Ουτζής, Γεωργίου, Φύτρος.