25-03-2018 00:30

Πρώτος και με ρεκόρ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πετρέα νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στο ντέρμπι των αιωνίων και έκλεισε αήττητος την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα» δημιουργώντας δύο ιστορικά ρεκόρ.
Το πρώτο είναι της συγκομιδής πόντων (64 σε 22 αγώνες, έναντι 63 που είχαν Ηρακλής και Παναθηναϊκός) και το δεύτερο των χαμένων σετ (9 σε 22 αγώνες έναντι 11 που είχε ο Ηρακλής). Ο Ολυμπιακός την Τρίτη 27 Μαρτίου θα δώσει με αντίπαλο τον Παμβοχαϊκό τον πρώτο αγώνα για τη φάση 1-8 των πλέι οφ. Στις 2 νίκες θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Παναθηναϊκός έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα κατακτώντας το 1ο σετ αλλά δεν είχε αντοχές και συνέχεια σε υψηλό ρυθμό και ηττήθηκε μπαίνοντας στα πλέι άουτ. Οι πράσινοι όπως και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα ξεκινήσουν τα πλέι άουτ με 0 (μηδέν) βαθμούς έναντι 2 βαθμών της Νίκης Αιγινίου.

Ο αγώνας στο Ρέντη ήταν ωραίος και τελείωσε με το χειροκρότημα των οπαδών του Ολυμπιακού όταν οι δύο ομάδες έκαναν το καθιερωμένο «ζντο»στο κέντρο του γηπέδου.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Μυλωνάκης

1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 23-25
2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-14, 25-17
3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-12
4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-21

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-17, 25-12, 25-21)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Πετρέας 13 (8/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (6/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ -35% άριστες), Ραουβέρντινκ 13 (11/19 επ, 2 άσσοι, 53% υπ -47% άριστες) / Στεφάνου (λ, 63% υπ -37% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνι 9 (9/12 επ), Μπέμε, Ντρίζγκα, Τσέλιος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 20 (19/41 επ, 1 ασσος), Σιλμπερνάγκελ 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Δρογκάρης, Καρντόσο 14 (12/26 επ, 2 άσσο, 58% υπ -29% άριστες), Μπατατζίμ 8 (8/26 επ, 68% υπ -59% άριστες), Πανταλέων 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 52% υπ - 48% άριστες), Κεχαγιάς, Μπέλος 1 (1/3 επ), Παλαιολόγος.