18-03-2024 22:43

Ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος στο Μετς και έστειλε ξανά την σειρά των ημιτελικών στην Θεσσαλονίκη

O ΠΑΟΚ διατηρήθηκε «ζωντανός» στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ. Με νίκη 3-1 επί του Παναθηναϊκού και μάλιστα στο Μετς μείωσε τις νίκες σε 2-1 και την προσεχή Πέμπτη 21/3 στο PAOK Sports Arena θα έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει τη σειρά σε ημιτελικό... τελικό για πρόκριση στους τελικούς.

Ο Παναθηναϊκός έχασε το αήττητο του μετά από σχεδόν 3 μήνες (τελευταία ήττα ήταν από τη Μόντσα στις 21/12) και απώλεσε την ευκαιρία να περάσει στα ημιτελικά έχοντας χρόνο ξεκούρασης.

Ο Δικέφαλος έκανε εξαιρετική εμφάνιση, άγγιξε το τέλειο στην επίθεση με 57% αλλά και στο μπλοκ που πήρε 14 πόντους. Είχε πρωταγωνιστές τους Τρούχτσεφ, Βαν Ντε Ντρις που σημείωσαν από 19 πόντους και κράτησε σε υψηλά ποσοστά την υποδοχή του όπως Κοκκινάκη και Τρούχτσεφ έκαναν εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Παναθηναϊκός αντίθετα έκανε χαμηλή πτήση στο σερβίς, το μπλοκ του ήταν σχεδόν ανύπαρκτο και η επίθεση μόλις που έφτασε το 45%.

Οι «πράσινοι» φάνηκε να μην έχουν ενέργεια και σε κάθε περίπτωση δεν ήταν έτοιμοι να δώσουν την χαριστική βολή στον αντίπαλο τους. Ο Ερνάντεζ ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Ο διαιτητής Βασίλης Βασιλειάδης στο 17-12 του 3ου σετ έδειξε κίτρινη στον Κοκκινάκη, στο 22-17 του 3ου σετ κόκκινη στον πάγκο του ΠΑΟΚ και στο 4ο σετ στο 10-13 κόκκινη κάρτα στον Κοκκινάκη και στο 10-14 αποβολή από το σετ στον Γιάννη Τακουρίδη.

Ο ΠΑΟΚ από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις τους με τους Τρούχτσεφ, Βαν ντε Ντρις αλλά και Βαν Χάρντερεν να έχουν γρήγορα ανεβάσματα και απροβλημάτιστο σκοράρισμα. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε 6-10 ενώ στο 14-16 με δύο συνεχόμενα μπλοκ Τρούχτσεφ - Ντρις ανέβηκε στο 14-19. Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν απάντησε αλλά έδειξε εκτός αγώνα και με το λάθος του Κοβάρ έγινε το 16-25 και το 0-1 σετ.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 2ο σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 13-10 από το μπλοκ του Σαμοϊλένκο. Το μπλοκ του Πρωτοψάλτη στον Γαλιώτο και άσσος του Ερνάντεζ έφερε το 12-13 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ με όπλο το μπλοκ και το σερβίς του Βαν ντε Ντρις ξέφυγε 20-16. Νέα λάθη τους πράσινους οδήγησαν στο 21-25 και 0-2 σετ.

Η αλλαγή πασαδόρου με την είσοδο του Κασαμπαλή στη θέση του Ιερεζουέλο έδωσε στον Παναθηναϊκό το κάτι διαφορετικό που δεν ήταν άλλο από αποτελεσματικότητα στην επίθεση που στο συγκεκριμένο σετ ανέβηκε στο 58% έναντι 40% και 43% που είχε στα δύο πρώτα σετ και μάλιστα χωρίς να έχει βελτιωθεί η ποιότητα της υποδοχής. Επίσης μπήκε και ο Πετρέας στη θέση του Ρανγκέλ. Ετσι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 9-5 και 17-12 με τον Ερνάντεζ, ενώ με νέο σερί 3-0 από το σερβίς του Πρωτοψάλτη έκανε το 20-13 και εκεί κρίθηκε το σετ το οποίο έκλεισε 25-20 πάλι με τον Πρωτοψάλτη.

Όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά με προβάδισμα 4-0 από ρεσιτάλ Λινάρδου, Ντρις και Τρούχτσεφ. Η διαφορά άνοιξε στο +6 (9-3) με τον Ντρις. Ο Παναθηναϊκός μείωσε μόνο 15-17 απειλώντας με ανατροπή η οποία δεν έγινε ποτέ καθώς ο Τρούχτσεφ κυριολεκτικά έβγαζε φωτιές και με μεγάλο σερί 5-0 προσωπικών του πόντων έκανε το σκορ 24-16 και ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του Βουλκίδη.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Παπαθανασίου, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 15-21, 16-25
2ο σετ: 5-8, 14-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-20
4ο σετ: 3-8, 12-16, 16-21, 18-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 3 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς) και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις (57% αποτελεσματικότητα), 14 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων (20 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 1-3 (16-25, 21-25, 25-20, 18-25) σε 110'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 4 (4/17 επ., 70% υπ. - 70% άριστες), Ιερεσουέλο 1 (1/1 επ.), Ρανγκέλ 2 (2/4 επ.), Ερνάντες 18 (16/37 επ., 2 άσσοι), Βουλκίδης 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 14 (11/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 50% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Κασαμπαλής, Πετρέας 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μάρκου.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Βαν Γκάρντερεν 13 (13/20 επ., 42% υπ. - 33% άριστες), Γαλιώτος 1 (1/2 επ.), Τρούχτσεφ 19 (15/30 επ., 4 μπλοκ, 27% υπ. - 19% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 19 (13/21 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Λινάρδος 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 39% υπ. - 11% άριστες), Σαλταφερίδης, Σιδηρόπουλος, Γάτσης.