• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
07-03-2015 22:39

Θετική η πρόβα με Ντόκιτς και Μιγιαήλοβιτς

Την ενδέκατη νίκη του πέτυχε ο Φοίνικας Σύρου ο οποίος επιβλήθηκε του Παμβοχαϊκού στο «Δ. Βικέλας» με 3-0 για την 19η αγωνιστική της Volleyleague.Ο Φοίνικας παραμένει στην τετράδα με αυτό το τρίποντο, παρόλο που οι υπόλοιποι διεκδικητές πλησιάζουν όλο και περισσότερο.

Ο Φοίνικας έδειξε καλά στοιχεία μία εβδομάδα πριν το φάιναλ φορ Κυπέλλου, ενώ στη βασική του εξάδα επέστρεψε και ο Μιγιαήλοβιτς.

Μόνο για ένα σετ δυσκολεύτηκαν οι παίκτες του Ράτκο Παβλίσεβιτς, στο 2ο, αλλά εκεί μίλησε η εμπειρία και η ικανότητα του Νίκου Σμαραγδή, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι και με καθοριστικούς πόντους βοήθησε να γίνει η ανατροπή.

Στα άλλα δύο σετ (1ο και 3ο) το έργο του Φοίνικα ήταν ακόμα πιο εύκολο εξαιτίας και των πολλών λαθών που έκαναν οι φιλοξενούμενοι.

Πιο αναλυτικά το πρώτο σετ τελείωσε πριν καν… αρχίσει. Οι γηπεδούχοι πήραν από πολύ νωρίς μεγάλη διαφορά (4-1, 8-3), δεν απειλήθηκαν σχεδόν ποτέ (μκρότερη διαφορά στο 11-8) και με άσο του Ντόκιτς έκλεισαν ιδανικά το σετ (25-17).

Η εύκολη επικράτηση ίσως προκάλεσε χαλάρωση στους παίκτες του Παβλίσεβιτς και σε συνδυασμό με την βελτίωση αυτών του Μέρτεν, είχαν σαν αποτέλεσμα ο Παμβοχαϊκός να πάρει το προβάδισμα στα μέσα του σετ (9-12).

Όλα αυτά μέχρι το 13-16 όπου ο Παβλίσεβιτς έριξε στο γήπεδο τον Σμαραγδή αντί του Χαραλαμπίδη. Αρχικά με μία επίθεση και ένα μπλοκ στον Ντουσάρμ μείωσε στον πόντο (15-16) και στη συνέχεια πήγε στο σερβίς στο 15-17 και βγήκε απ’ αυτό όταν σχεδόν είχε καθαρίσει το σετ (20-17).

Δύο χαμένες επιθέσεις από Ντόκιτς και Μιγιαϊλοβιτς επέτρεψαν στον Παμβοχαϊκό να ισοφαρίσει 21-21, ωστόσο και οι δύο διόρθωσαν το λάθος τους μετατρέποντας το 22-22 σε 24-22, με τον Σέρβο ακραίο να είναι αυτός που τελείωσε το σετ με επίθεση (25-23).

Ο Μέρτεν προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση ξεκινώντας το 3ο σετ με πασαδόρο τον Δρογκάρη και διαγώνιο τον Νέμεθ, ωστόσο άντεξε μέχρι το 16-15, με το σετ μάλιστα να τελειώνει με μεγάλη διαφορά (25-18) χάρις στα φαρμακερά σερβίς του Μιγιαϊλοβιτς.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά

Ο Παμβοχαϊκός παραμένει στην έβδομη θέση.

1ο σετ: 8-3, 16-09, 21-14, 25-17
2ο σετ: 8-7, 13-16, 21-18, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-18)

Το Live ΕΔΩ

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χ. 6 (1 άσσος, 4/11 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 15 (2 άσσοι, 11/23 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ, υπ 22% - 22% αρ.), Μιγιαήλοβιτς 11 (2 άσσοι, 8/13 επ., 1 μπλοκ υπ. 76% - 47% αρ.) / Εφραιμίδης (λ - 80% υπ. - 40% αρ.), Σμαραγδής 6 (1 άσσος, 2/2 επ., 3 μπλοκ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής, Ρόου 3 (1 άσσος, 2/3 επ.), Κανέλλος 3 (3/9), Νέμεθ 13 (2 άσσοι, 10/23 επ., 1 μπλοκ 55% υπ. - 18% αρ.), Σαρικεΐσογλου 10 (1 άσσος, 8/14 επ., 1 μπλοκ 55% υπ. 27% αρ.), Ντουσάρμ 3 (3/13) / Ζήσης (λ - 67% υπ. 24% αρ.), Μακρυγιάννης, Δρογκάρης, Στεφάνοβιτς 3 (3/5 επ., 40% υπ. - 20% αρ.), Παπαδόπουλος 5 (5/6 επ.).