18-04-2016 20:08

Με σούπερ Τσβετάνοβα ετοιμάζεται για πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός πέρασε με 3-1 και από τη Σαντορίνη για να κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών της Α1 γυναικών.
Με εξαίρεση το τρίτο σετ που αντιμετωπίσε προβλήματα με το σερβις της Μπρίνκμαν, οι ερυθρόλευκες επέβαλαν τον ρυθμό τους. Πρωταγωνίστρια ήταν η Τσβετάνοβα που σπάνια έκοψαν οι γηπεδούχες.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στα δύο πρώτα σετ του αγώνα, όπου με το σερβίς του δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων που δεν μπορούσαν να αντιδράσουν.

Μόνο στο πρώτο σετ ο ΑΟΘ μπόρεσε να μετατρέψει το 3-8 σε 9-9, αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε γρήγορα με 11-16, ενώ το β’ σετ κύλησε εξίσου εύκολα.

Στο τρίτο σετ είχαμε ντέρμπι μέχρι τα μισά με τον Ολυμπιακό να απαντά στο 10-5 του ΑΟΘ και να προηγείται με 12-13, αλλά στο 14-15 δέχθηκε ένα σερί 7-0 που ξεσήκωσε το γήπεδο για να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 1-2.

Στην εκκίνηση του δ’ σετ όμως τα σερβίς της Λαμπρούση έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 0-6 και χωρίς να κινδυνέψει ουσιαστικά να φτάσει στη νίκη που τον φέρνει πολύ κοντά στην κατάκτηση του τίτλου.

Την Πέμπτη στις 18.30 ο Ολυμπιακός θα έχει την πρώτη ευκαιρία για τον τίτλο, μέσα στην έδρα του μετά από δύο χρόνια.

Τα σετ: 1-3 (14-25, 15-25, 25-20, 13-25)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ(Οικονόμου): Γεωργιάδου 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 9 (5/20 επ., 4 άσοι, 60% υπ. - 52% αρ.), Οικονομίδου 1 (1/7 επ.) , Κιγάκοβα 8 (6/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. - 31% αρ.), Βεργίδου, Βίντοβιτς 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (55% υπ. - 18% αρ.) / Καραφουλίδου, Μουντάκη 2 (2/6 επ.), Τσβέκοβα 1 (1/1 επ.), Σκορδίλη, Βούβουλη
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 13 (7/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (8/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 45%αρ.), Μαλασάι 10 (8/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 33% αρ.) Λαμπρούση 5 (2/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/9 επ., 1 άσο), Τσβετάνοβα 21 (18/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κονόμι-λ (62% υπ. - 50% αρ.) / Κωνσταντίνου 4 (4/5 επ.), Τέζα