03-02-2024 22:48

Ο ΑΟ Θήρας πήρε το θρίλερ στο Κερατσίνι με Μερκάδο και Σαβάρ

Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις και ανατροπές, ο ΑΟ Θήρας εδιεξε οτι ειναι πολυ σκληρός για να χάσει καθώς πήρε την νίκη με 3-2 σετ επί του Απολλώνιου στο Κερατσίνι. Με το δίποντο η ομάδα της Σαντορίνης βρίσκεται πλέον στο -1 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό με 37 βαθμούς, ενώ ο Απολλώνιος έπιασε τον Άρη στην 10η θέση με 13 βαθμούς.

Η ομάδα του Κερατσινίου στο ντεμπούτο της Γερμανίδας πασαδόρου Μέγκαν Μπαρθέλ βρέθηκε κοντά σε μία σπουδαία νίκη, καθώς προηγήθηκε με 13-9 στο τάι μπρέικ, αλλά ο ΑΟΘ ήταν αυτός που χαμογέλασε στο φινάλε. Από την Σαντορίνη απουσίαζε η Τάνια Κιουτσιούκη, με την Θεοφίλη Χαμαλίδου να παίρνει τη θέση της στο βασικό σχήμα.

Ο Απολλώνιος ήταν αυτός που πήρε κεφάλι στο σκορ, καθώς με όπλο την επίθεση και με στοχευμένο σερβίς έκανε το 1-0 σετ με 25-15.

Η ομάδα του Κερατσινίου στο δεύτερο σετ έδειχνε να έχει τον έλεγχό του, καθώς προηγήθηκε με 19-13, αλλά μετά το 20-15 ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΑΟ Θήρας. Με σέρβερ την Χριστοδούλου και αιχμή του δόρατος την Σαβάρ, το 20-15 έγινε 20-24. Ο Απολλώνιος παρά το μπλακ άουτ που είχε πάθει μείωσε σε 23-24 με την Φακοπουλίδου, αλλά η Μερκάδο έκανε το 23-25 για το 1-1 σετ.

Με τη ψυχολογία με το μέρος της, ο ΑΟΘ μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ, πήρε διαφορά ασφαλείας από την αρχή (4-10) η οποία σταδιακά μεγάλωνε για το 12-25 και το 1-2 σετ.

Αντιστρόφως ανάλογο με το τρίτο σετ ήταν το τέταρτο, με τον Απολλώνιο να μπαίνει δυναμικά και να ξεκινάει με 6-0. Με καλά στημένο μπλοκ (είχε 6 από τα 9 συνολικά στον αγώνα) και σωστές επιλογές στην επίθεση η ομάδα του Στέφανου Χριστοδουλάκη έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με 25-15.

Με την τριάδα Ασόνια, Ράπτη και Φακοπουλίδου να παίρνουντο βάρος των επιθέσεων ο Απολλώνιος προηγήθηκε με +5 στο κρίσιμο πέμπτο σετ (11-6) και έδειχνε να οδεύει σε μία σπουδαία νίκη.

Η Καββαδία έφερε την ομάδα της δύο πόντους μακριά από την νίκη (13-9) και μετά την χαμένη κόντρα επίθεση της Ασόνια ξεκίνησε η ανατροπή της Σαντορίνης. Με σέρβερ την Τσοχατζή οι φιλοξενούμενες έτρεξαν σερί 0-6 και στο φινάλε η Φερνάντες με μπλοκ διαμόρφωσε το τελικό 13-15.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Σαμοθράκης, Βέντρας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-13, 25-15
2ο σετ: 8-5, 16-12, 20-21, 23-25
3ο σετ: 2-8, 8-16, 11-21, 12-25
4ο σετ: 8-4, 16-7, 21-10, 25-15
5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 13-15

*Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-15, 23-25, 12-25, 25-15, 13-15) σε 108'

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Στέφανος Χριστοδουλάκης): Διάλλα 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 11 (8/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 34% υπ. - 9% άριστες), Ράπτη 13 (10/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Καββαδία 15 (13/19 επ., 2 μπλοκ), Ασόνια 17 (13/46 επ., 4 μπλοκ), Μπαρθέλ 2 (1/3 επ., 1 άσσος) / Τουλγαρίδου (λ, 56% υπ. - 20% άριστες), Καραντουμάν 2 (2/3 επ.), Λάβδα.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 6 (2/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φερνάντεζ 6 (3/21 επ., 3 μπλοκ, 42% υπ. - 18% άριστες), Σαβάρ 15 (12/40 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 34% υπ. - 8% άριστες), Μερκάδο 22 (20/46 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαμαλίδου 7 (7/11 επ.) / Γεωργιάδου (λ, 54% υπ. - 31% άριστες), Τσοχατζή 1 (1 άσσος), Χαντζή 1 (1/3 επ.).

Η γνώμη του πάγκου

Στέφανος Χριστοδουλάκης (Προπονητής Απολλώνιου):
«Πρέπει να σταματήσουμε αυτό το... τρυπάκι ότι απλά κόβουμε βαθμούς και να φανούμε αντάξιοι στις συνθήκες που μας δίνονται. Σήμερα δεν ήρθε πλήρης η Σαντορίνη. Στο πρώτο σετ το εκμεταλλευτήκαμε, στο δεύτερο και τρίτο σετ χαλαρώσαμε και στην συνέχεια το φέραμε πάλι στα μέτρα μας. Εκεί που έπρεπε να τελειώσουμε το ματς και να είμαστε σοβαροί, κάναμε λάθη και φοβηθήκαμε. Η εμπειρία των αντιπάλων φάνηκε στο τέλος.

Πρέπει να διεκδικούμε αυτά που μας αναλογούν, αλλιώς δεν πρέπει να είμαστε σε αυτή την κατηγορία. Δεν είμαι ικανοποιημένος καθόλου. Η ομάδα είναι πλήρης, έχει αρκετές αθλήτριες και δεν γίνεται να είσαι μπροστά με 5 πόντους και να χάνεις το παιχνίδι. Πρέπει οι ευθύνες να περάσουν σε εμάς».