05-11-2015 00:58

Άντεξε για δύο σετ ο ΠΑΟΚ (φωτό)

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός για 2 σετ απέναντι στην Τουρ και ηττήθηκε με 3-1 στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ 2015-16. Ο δικέφαλος στον πρώτο του αγώνα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση στάθηκε πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ αλλά στη συνέχεια φάνηκε η έλλειψη ρυθμού και αγώνων και ηττήθηκε. Την Πέμπτη 5/11, 21.30 θα γίνει ο άλλος αγώνας του ομίλου μεταξύ της ιταλικής Τρεντίνο και της βελγικής Νόλικο Μαασέικ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε συγκεντρωμένος στο παιχνίδι και αν και δεν απέφυγε τα λάθη (11 είχε στο πρώτο σετ) κατάφερε να μένει  σε απόσταση αναπνοής από την αντίπαλό του. Ο δικέφαλος προηγήθηκε με 12-10 με ένα μπλοκ άουτ του Εφραιμίδη, αλλά η γηπεδούχος ανέκαμψε. Μπήκε μπροστά με 14-13 μετά από ένα λάθος του ΠΑΟΚ, ενώ πήρε προβάδισμα 3 πόντων μετά την άουτ επίθεση του Σεπέδα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο(18-17 και 19-18), ωστόσο δύο μπλοκ της γαλλικής ομάδας και μια επίθεση άουτ του Σεπέδα έκαναν το 22-18, το οποίο δεν ήταν εύκολο να ανατραπεί.

Ακόμα καλύτερος ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ. Αρχικά βρέθηκε να χάνει με 14-11 μετά την άουτ επίθεση του Εφραιμίδη. Με ένα πλασέ του Κουρνέτα στην πίσω ζώνη ισοφάρισε 15-15 και ο Εφραιμίδης τον έβαλε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ένα λάθος του Κονέσνι διαμόρφωσε το 17-19 και το μπλοκ άουτ του Χιμένες το 18-21. Δύο πόντοι του Σεπέδα στο 19-23 και το 20-24 κλείδωσαν την ισοφάριση και το... κερασάκι μπήκε από τον Γκεοργκίεφ.

Κάπου εκεί όμως ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε, δεν κατάφερε να κρατήσει την επίθεσή του σε υψηλά ποσοστά, δέχθηκε μπλοκ και με τον άσσο του Σμίθ  έμεινε πίσω με 8-3, μια διαφορά που αυξήθηκε γρήγορα και έφτασε μέχρι τους 11  πόντους. Στο 21-10, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να την μαζέψει, αλλά η ανατροπή δεν μπορούσε να γίνει. Ίδια εικόνα και στο τέταρτο σετ με τον ΠΑΟΚ να κυνηγά από νωρίς και τελικά να παραδίδεται μετά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.