06-01-2024 20:58

Τρίποντο του Παναθηναϊκού επί του Άρη με σετ 72 πόντων στο Μετς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί στο 2024 και στον Β' γύρο της Volley League γυναικών παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας επικρατώντας δύσκολα με 3-1 του εξαιρετικού Άρη που αν και παρουσιάστηκε με πολλά νέα πρόσωπα έδειξε καλά στοιχεία.
Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός με ένα 3-0 κατάφερε να προηγηθεί με 10-7, ωστόσο ο Άρης όχι απλά μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (10-9, 11-11), αλλά με συνολικό επιμέρους σκορ 4-11 προηγήθηκε 14-17, φτάνοντας και στο 17-21. Οι πράσινες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σετ, μείωσαν σε 22-23 και είχαν κόντρα ισοφάρισης με την Άτκινσον να καρφώνει άουτ (22-24). Η Μπάκα τη μιμήθηκε σβήνοντας το πρώτο σετ μπολ (23-24) για να τελείωσε το σετ με επίθεση της Γιούρντζα.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο δεύτερο σετ με τις πράσινες να μετατρέπουν το 6-5 σε 10-6 χωρίς ποτέ ο Άρης να μπορέσει να επιστρέψει (14-7, 23-15) για το εύκολο 1-1.

Στο τρίτο σετ το 3-3 έγινε 8-3 με συνεχόμενες κόντρες από εξαιρετικές άμυνες, αλλά ο Άρης μάζεψε κάπως τη διαφορά και στο 15-12 υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τον κ. Καλμαζίδη για μια υπόδειξη άουτ (θεώρησε ότι υπήρξε επαφή της μπάλας με το πόδι της Στεντίλ) με αποτέλεσμα να δεχθεί κόκκινη κάρτα και οι κίτρινες με σερί 0-5 να προηγηθούν με 15-17. Οι πράσινες όμως αντέδρασαν άμεσα (18-17) και το 18-18 έγινε 23-18 για το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει μια σημαντική διαφορά με τον ΠΑΟ όμως να φτάνει στο +2 (20-18) με κόντρα επίθεση της Χατζηευστρατιάδου, αλλά το σετ είχε πολύ δρόμο ακόμη. Ο Άρης προσπέρασε 21-22 με άσσο της Ξανθοπούλου, ο ΠΑΟ έφτασε σε ματς μπολ (24-23 Άτκινσον), αλλά ακολούθησαν 8 (!) χαμένα σετ μπολ των φιλοξενούμενων.

Ο ΠΑΟ ξαναπήρε το προβάδισμα με το λάθος της Γιούρντζα (33-32), με τη Μπάκα να σβήνει δύο ακόμη πράσινα ματς μπολ, όχι όμως και το επόμενο καθώς μετά το σερβίς της Φουμάκη (είχε μπει ως αλλαγή) η υποδοχή χάλασε και η Ελληνίδα ακραία κάρφωσε στο φιλέ διαμορφώνοντας το τελικό 37-35 μετά από μια μάχη 46 λεπτών!!!

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κώτσιας, Ρηγόπουλος, Γραμματεία: Μισιάκα.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 23-25
2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-10, 25-17
3ο σετ: 8-3, 15-16, 21-18, ,25-19
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 37-35

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-17, 25-19, 37-35) σε 125'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟ προήλθαν από 5 άσσους, 65 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Καρκάσες 22 (20/42 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ.-15% άριστες), Άτκινσον 15 (13/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρότους 16 (13/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ.-25% άριστες), Παπαφωτίου 4 (0/1 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σάμανταν 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 27% υπ.-18% άριστες), Ρόγκα (λ, 61% υπ.-28% άριστες), Φουμάκη, Γενιτσαριδη 1 (1/1 επ.), Κελεσίδη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 15 (14/52 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ.-17% άριστες), Νεσίμοβιτς 10 (7/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 12 (8/18 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιούρντζα 12 (12/39 επ., 56% υπ.-19% άριστες), Στεντίλ 6 (3/24 επ., 3 μπλοκ), Ξανθοπούλου 4 (2/3 επ., 2 άσσοι) / Θεοδοσίου (λ, 48% υπ.-19% άριστες), Αποστολίδου, Παπαδοπούλου 1 (1/2 επ.).

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (προπονητής Παναθηναϊκού): «Δείξαμε ότι αντέχουμε στην πίεση αλλά δεν θέλουμε να φτάνουμε σε αυτό το σημείο για να το επιβεβαιώνουμε. Κάποια στιγμή μπορεί να μην βγει και δεν το θέλουμε. Έχουμε κάποια στοιχεία που πρέπει να βελτιώσουμε και βλέπουμε να ανεβαίνουν οι Καρκάσες και Γκρότους.

Έχουμε αθλήτριες με πολύ μεγάλη εμπειρία και μέταλλο και αυτό βγαίνει όμως μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά από νωρίς και να μην έχουμε αυτά τα ψυχοφθόρα τελειώματα»..

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Πετυχαίνουμε τον Παναθηναϊκό σε μια πολύ καλή φάση του και είναι φορμαρισμένος . Εμείς είμαστε μια νέα ομάδα με πολλές προσθήκες. Ο Παναθηναϊκός είναι ένα από τα φαβορί για το πρωτάθλημα. Κάποιες λεπτομέρειες σε κρίσιμα σημεία μας στέρησαν τον βαθμό».