11-10-2015 00:19

O Παναξιακός με τον Ολυμπιακό για την πρωτιά

Νικητής από τον δεύτερο αγώνα του στο τουρνουά «Μαρία Μπεμπέτσου-Τζαννίνη» ο Πανναξιακός κάνοντας τα εύκολα δύσκολα. Στα τρία πρώτα σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό time-out με 4-8, 4-8 και 5-8 αντίστοιχα.
Στο πρώτο σετ η πρωταθλήτρια Βουλγαρίας μπήκε δυναμικά και ξέφυγε στο σκορ με 6-1, στη συνέχεια ο Πανναξιακός ανέβασε στροφές και πήγε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό time-out (16-15)και με τις Αλίσια Περίν, Σία Τοτσίδου και Άννα Καρπουζά «καθάρισε το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ πάλι ο Πανναξιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-8, 11-16 με τις Βουλγάρες να δείχνουν ότι θέλουν το σετ περισσότερο από τις Ναξιώτισες. Με ένα σερί 5-0 η ομάδα της Νάξου πλησίασε στο 16-17 και στο 24-24. Νικήτρια του δεύτερου σετ η Μαρίτζα Πλοβντίβ με 26-28.

Τρίτο σετ και πάλι στο ίδιο έργο θεατές, με δυναμικό ξεκίνημα για ακόμα μία φορά από τις Βουλγάρες που ξέφυγαν με 1-5 και 5-8. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο στο δεύτερο τεχνικό time-out συνεχίστηκε το σετ (16-15). Ο Πανναξιακός με σταθερό προβάδισμα 2-3 πόντων στη συνέχεια δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει το σετ με 25-20.

Πλέον η αθλήτριες του Κόβασιτς είχαν πάρει φόρα, και με ζεστές τις μηχανές μπήκαν σαρωτικές στο τέταρτο σετ παίρνοντας διαφορά από την αρχή (9-0). Σε ένα σετ μονόλογο για έναν ο Πανναξιακός έφτασε εύκολα στο δεύτερο τεχνικό time-out (16-8) και τελείωσε σετ και αγώνα με 25-15. Ανησυχία στην εξέδρα του ΔΑΚ Νάξου προκάλεσε ο τραυματισμός της Ναταλίας Μεταξά κατά την διάρκεια του τελευταίου σετ αλλά σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις δεν είναι κάτι σοβαρό.

Ο Ζόραν Κόβασιτς έδωσε για ακόμα μία φορά χρόνο συμμετοχής σε όλες του τις αθλήτριες πλην των Δρακουλίδου – Αξαοπούλου. «Αποκάλυψη» του σημερινού αγώνα ήταν η Άννα Καρπουζά που σημείωσε 25 πόντους και ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα ενώ στην χτεσινή αναμέτρηση με τον Άρη ήταν δεύτερη σκόρερ. Στις διακριθείσες του αγώνα ακόμα μία φορά ήταν η αρχηγός Σία Τοτσίδου που σημείωσε 13 πόντους και η Αλίσια Περίν με 10 πόντους.

Με την δεύτερη αυτή νίκη σε ισάριθμους αγώνες ο Πανναξιακός συγκατοικεί στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας του τουρνουά με τον Ολυμπιακό και αμφότεροι έχουν από 6 βαθμούς. Με αυτά τα δεδομένα η μεταξύ τους αναμέτρηση το μεσημέρι της Κυριακής θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και σαν τελικός του τουρνουά αφού ο νικητής του αγώνα θα είναι και ο νικητής του τουρνουά.

Σκορ: 3-1 (25-21, 26-28, 25-20, 25-15)