17-12-2023 22:51

Στην επιστροφή του στο Ζηρίνειο ο Οκοσάνοβιτς έδωσε τη πρώτη φετινή νίκη στην Κηφισιά

Μεταμορφωμένος προς το καλύτερο ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα της Volley League και κάνει νέα αρχή για το μεγάλο στόχο της ανάκαμψης.
Με την παρουσία του νεοαποκτηθέντα Σέρβου διαγωνίου Στεφάν Οκοσάνοβιτς που ήταν και πρώτος σκόρερ με 18 πόντους η Κηφισιά ενισχύθηκε στην επίθεση και επικράτησε του Πηγάσου Πολίχνης με 3-0 σετ στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής που έγινε στο Ζηρίνειο. Με την Κηφισιά έκαναν επίσης ντεμπούτο οι νεοαποκτηθέντες Γκλάντστον Μαγκαλάες και Λευτέρης Φωλιάς με τον Βραζιλιάνο να μπαίνει για μία φάση και να σημειώνει και άσσο από το σερβίς.

Ο Πήγασος Πολίχνης ίσως έκανε τη χειρότερη εφετινή του εμφάνιση και προβλημάτισε τον προπονητή του που χτύπησε καμπανάκι ενόψει του αγώνα με την Καλαμάτα τον οποίο και χαρακτήρισε «ζωής και θανάτου». Ο Πήγασος φάνηκε μόνο στο πρώτο μισό του 2ου σετ όταν προηγήθηκε 15-13 αλλά η Κηφισιά με τα σερβίς των Παπαγεωργίου, Οκοσάνοβιτς και τη σταθερότητα των Σπυριούνη και Ρέγκο Ρικάρντο στα άκρα (σημείωσαν από 14 και 12 πόντους αντίστοιχα) κατάφερε να προσπεράσει και να επικρατήσει δίκαια.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Πήγασος βρέθηκαν μαζί το 6-6. Η Κηφισιά με τον Στιβαχτή στο σερβίς και τους Σπυριούνη, Ρικάρντο έτρεξαν σερί 4-0 για το 10-6. Το μπλοκ του νεοαποκτηθέντα Οκοσάνοβιτς στον Καπετανίδη σκόρπισε ενθουσιασμό στο Ζηρίνειο με την Κηφισιά να παίρνει «αέρα» 5 πόντων 13-8 στα μέσα της διαδρομής. Η ομάδα της Πολίχνης προσπάθησε να αυξήσει την πίεση της στο σερβίς, όμως υπέπεσε σε αρκετά λάθη. Η Κηφισιά σαφώς ανώτερη σε όλους τους τομείς με νέο σερί έφτασε στο 24-15 με τους Ρικάρντο και Οκοσάνοβιτς και τελικά το κατέκτησε 25-16 μετά από άουτ σερβίς του Τζιουμάκα.

Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα άρχισε το 2ο σετ, με τον Πήγασο να μετατρέπει το 5-3 σε 6-8. Το μπλοκ των φιλοξενούμενων με τους Κανέλλο και Τζιουμάκα δούλεψε καλά με την ομάδα της Πολίχνης να παραμένει μπροστά 10-12. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Κηφισιά να κάνει σερί 4-0 και να προηγείται 18-16 μετά από επίθεση του Σπυριούνη και διαδοχικά λάθη του Τζιουμάκα. Οι «κυανόλευκοι» με… τυχερό άσο του Παπαγεωργίου έφτασαν στο 20-17, ενώ στην εξέλιξη του σετ με «κεραυνό» του Οκοσάνοβιτς από το σερβίς έφτασε στο 22-18. Η Κηφισιά δεν απειλήθηκε κατακτώντας το σετ 25-21 με επίθεση του Οκοσάνοβιτς.

Με την ψυχολογία στα ύψη η Κηφισιά έκανε «εκρηκτική» εκκίνηση στο 3ο σετ και βγάζοντας ενέργεια και πάθος προηγήθηκε 6-2 με πέναλτι του Άλβες. Ο Πήγασος κάνοντας λάθη από τη θέση του σερβίς δεν έβαλε «πρόβλημα» στην Κηφισιά η οποία βρήκε αρκετούς εύκολους πόντους. Μάλιστα με κόντρες του Οκοσάνοβιτς και του Ρικάρντο πήρε σαφές προβάδισμα νίκης 10-4. Με το σκορ στο 12-6 ο διαιτητής Αγγελίδης απέβαλε από το σετ τον Προύσαλη για διαμαρτυρία.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ και με επίθεση του Τζιουμάκα και λάθος του Σπυριούνη μείωσαν 13-10. Ο Σπυριούνης έβγαλε την Κηφισιά από τη δύσκολη περιστροφή, με τη διαφορά λίγο αργότερα να φτάνει στο +7, 17-10 με άσο του Οκοσάνοβιτς και κόντρα του Σπυριούνη.

Με το σκορ στο 18-12 έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Κηφισιά ο Γκλάντστοουν παίρνοντας μάλιστα άσο στο 20-13. Η Κηφισιά «δεν κοίταξε πίσω» και πήρε το πρώτο της «τρίποντο» στο πρωτάθλημα κλείνοντας το σετ 25-20 μετά από άουτ επίθεση του Αρμενάκη.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Νικάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Παυλάκης, Σπίγγου, Γραμματεία: Μισιάκα.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-16
2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 6 άσσοι, 41 επιθέσεις (αποτελεσματικότητα 58%), 4 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς) και οι πόντοι του Πηγάσου Πολίχνης προήλθαν: 1 άσσος, 33 επιθέσεις, (46% αποτελεσματικότητα), 3 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων (12 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-21, 25-20) σε 79΄

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής, Ρέγκο Ρικάρντο 12 (10/11επ., 2 άσσοι, 56%υπ., 6%αρ.), Σπυριούνης 14 (12/28επ., 2 μπλοκ, 60%υπ., 27%αρ.), Άλβες 3 (3/4επ.), Οκοσάνοβιτς 18 (15/26επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαγεωργίου 3 (1/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Βελούδης (λ.- 100%υπ., 44%αρ.), Παύλου, Γκλαντστόουν 1 (1 άσσος).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 6π. (5/8επ., 1 μπλοκ, 57%υπ., 14%αρ.), Μαυροβουνιώτης 5 (5/13επ., 60%υπ., 13%αρ.), Προύσαλης 1 (1/1επ.), Κανέλλος 3 (3/6επ.), Τζιουμάκας 11 (9/24επ., 2 μπλοκ), Αρμενάκης 2 (1/5επ., 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. - 75%υπ., 25%αρ.), Κεσεσίδης 1 (1/1επ.), Λεόν 7 (7/13επ., 55%υπ., 23%αρ.), Τσαλικιάν, Γιαμακίδης 1 (1/1επ.).