04-11-2023 19:53

Ο Ολυμπιακός πέρασε με 3-0 σετ από την Πολίχνη και πλέον κοιτάζει το... Τσάμπιονς Λιγκ (foto)

Mε τον Ντράγκαν Τράβιτσα να δίνει ρεσιτάλ σε πάσα και σερβίς ο Ολυμπιακός νίκησε στην Πολίχνη τον Πήγασο με 3-0 σετ σε αγώνα που άνοιξε την 2η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League. Οι Τζούριτς, Ιντάλγκο σημείωσαν από 10 πόντους και ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού.

Ο Πήγασος προηγήθηκε 21-19 στο 1ο σετ αλλά δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει το σερβίς του Τράβιτσα που έδωσε στον Ολυμπιακό σερί 4-0 και στη συνέχεια την κατάκτηση του σετ. Ο Πήγασος δεν είχε αθλητή με διψήφιο αριθμό πόντων και δεν σημείωσε πόντο από μπλοκ γεγονός που πιστώνεται στα θετικά του αντίπαλου πασαδόρου.

Ο Ολυμπιακός στρέφει πλέον το ενδιαφέρον του στον 6ο προκριματικό όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ που θα γίνει στο Γκαλάτι της Ρουμανίας 10-12 Νοεμβρίου.

Ο Πήγασος στο 1ο σετ κατάφερε να προβάλει αντίσταση και να πιέσει τον Ολυμπιακό με την καλή προετοιμασία που είχε κάνει. Μάλιστα με το σερβίς του Κανέλλου προηγήθηκε 4-1 και συντήρησε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ. Προηγήθηκε 14-11 με επίθεση του Μήλη, 20-17 με το χαμένο σερβίς του Ιντάλγκο και 21-19 με το χαμένο σερβίς του Τζούριτς. Ο Ιντάλγκο μείωσε 21-20. Ο Τράβιτσα πήγε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Πηγάσου και με συνολικό σερί 5-0 που επιτεύχθηκε από επιθέσεις του Κουμεντάκη και μπλοκ του Παγιένκ οι πρωταθλητές πέρασαν μπροστά 24-22. Ο Παγιένκ έκανε λάθος την επίθεση και ο Κουμεντάκης με επίθεση έκλεισε το σετ 25-22 για το 1-0.

Ο Πήγασος προηγήθηκε και στην αρχή του 2ου σετ με 9-7 αλλά ήταν σειρά του Τζούριτς να πάρει πάνω του τον Ολυμπιακό. Με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και ο Παγιένκ με δύο «πέναλτι» αλλά και ο Τζούριτς με δύο κόντρα επιθέσεις έκαναν σερί 4-0 για το 12-9. Ο Ολυμπιακός συντήρησε τη διαφορά, όσο περνούσε η ώρα ο Τράβιτσα έκανε τη διαφορά στην ταχύτητα και στις επιλογές ανάπτυξης. Τέλος με δύο πόντους του Τζούριτς ο Ολυμπιακός έκανε το 25-20 για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ τα ατού του Πήγασου πιέστηκαν, ο Ολυμπιακός από την αρχή είχε διαφορά στο σκορ και με τους Ιντάλγκο, Ζουπάνι ξέφυγε 13-10. Ο Χανδρινός που μπήκε αλλαγή και ο Γκουστάβο με σερβίς και μπλοκ έφεραν μίνι σερί για το 20-15 και κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Το ματς έκλεισε με την επίθεση του Ιντάλγκο για το 25-20 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Κάλλης, Επόπτες: Βασδέκης, Καπλάνης, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 22-25
2ο σετ: 8-5, 12-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 20-25

*Οι πόντοι του Πηγάσου προήλθαν: 1 άσσος, 32 επιθέσεις, 0 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 20-25) σε 72΄.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 6π. (6/13επ., 75%υπ., 50%αρ.), Προύσαλης, Κανέλλος 4 (3/4επ., 1 άσσος), Κεσεσίδης 3 (3/6επ.), Λεόν Ναπόλες 9 (9/15επ., 50%υπ., 17%αρ.), Μήλης 6 (6/15επ.) / Μπουράκης (λ. - 44%υπ., 19%αρ.), Καπετανίδης 2 (2/3επ., 17%αρ.), 17%αρ.), Γιαμακίδης, Τζιουμάκας 3 (3/8).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 7π. (4/5επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (7/13επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 44%αρ.), Ζουπάνι 7 (6/10επ., 1 άσσος), Τράβιτσα 1 (1/2επ.), Τζούριτς 10 (8/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιντάλγκο 10 (9/11επ., 1 άσσος, 82%υπ., 41%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 59%υπ., 41%αρ.), Γκουστάβο 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Χανδρινός 2 (2/3επ., 100%υπ., 50%αρ.).