22-10-2023 21:21

Πρώτος με φοβερή ανατροπή ο Πήγασος Πολίχνης, 3-2 τον Άθλο Ορεστιάδας

Ο Πήγασος Πολίχνης με φοβερή ανατροπή από 0-2 σετ νίκησε στην Ορεστιάδα τον Άθλο με 3-2 σετ και πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο της Α φάσης του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο και στα προημιτελικά θα φιλοξενήσει τον Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων. Αντίθετα ο Άθλος Ορεστιάδας θα δοκιμαστεί στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στα δύο πρώτα σετ ο Άθλος είχε τον απόλυτο έλεγχο και με τακτική σερβίς πάνω στο Λένο έβγαλε την ομάδα της Πολίχνης νοκ άουτ. Από το 3ο σετ επιστρατεύτηκε ο Καπετανίδης ο οποίος ήταν κορυφαίος του Πηγάσου. Διόρθωσε την υποδοχή, βοήθησε τα μέγιστα στην επίθεση και μαζί με τον Κώστα Προύσαλη έκαναν εξαιρετική εμφάνιση. Στη συνέχεια ανέβηκαν και οι Τζιουμάκας, Μαυροβουνιώτης και ο Πήγασος έκανε τη μεγάλη ανατροπή κατακτώντας δίκαια τη νίκη.

Με κορυφαίους τους Ρίστιτς, Συναδινό και με πίεσε από σερβίς των Μπέικ, Ράμος Πέρεζ ο Άθλος πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα με 2-3 πόντους διαφορά. Με δύο άσσους από Μπέικ, Ράμος έφτιαξε διαφορά +5 (19-14) την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος όταν ο Μπουιάτι έκανε με επίθεση το 25-20 για το 1-0.

Δυνατό μπάσιμο έκανε ο Άθλος και στο 2ο σετ με τον εκπληκτικό Ρίστιτις που έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ στην επίθεση και στο μπλοκ μαζί με τον Σόρα. Οι ακρίτες ξέφυγαν 17-10 με τον άσσο του Μπέικ κλειδώνοντας και το 2ο σετ το οποίο ολοκληρώθηκε 25-17 με δύο νέους προσωπικούς πόντους του Μπέικ.

Ο αγώνας ουσιαστικά είχε νέο ξεκίνημα από το 3ο σετ. Ο Πήγασος με την είσοδο του Καπετανίδη ισορρόπησε την υποδοχή και βρήκε λύσεις στην επίθεση. Μετά από αμφίρροπες φάσεις και ράλι στο σκορ μέχρι το 11-11 ο Πήγασος βγήκε μπροστά με τον εκπληκτικό και παθιασμένο Μαυροβουνιώτη ο οποίος με δύο επιθέσεις του και έναν άσσο του έδωσαν καθοριστικό σερί 3-0 για το 14-11. Εκεί μπήκαν οι βάσεις της ανατροπής καθώς ο Πήγασος απελευθερώθηκε και με τον Τζιουμάκα να ανεβαίνει σταδιακά πήρε τον έλεγχο του αγώνα.Το σετ έκλεισε με 25-18 με πόντο του Τζιουμάκα για το 2-1 σετ.

Ίδια εικόνα με το 3ο σετ είχε και το 4ο σετ. Μετά το 11-11 Καπετανίδης και Τζιουμάκας πάτησαν γκάζι για τον Πήγασο. Ο Αθλος έδωσε ταρέστα του. Με άσσο του Ράμος, μπλοκ του Μπέικ και τον Αλεξάκη να κερδίζει μάχες κρατήθηκε στο 20-20. Ο Τζιουμάκας με δύο άσσους και ο Καπετανίδης με επίθεση έκαναν σερί 3-0 για το 23-20. Ο μαχητικός Αλεξάκης και ο Ρίστιτις κράτησαν τον Άθλο στον αγώνα και με καθοριστικούς πόντους (μπλοκ και επίθεση) μείωσαν 23-24. Ο Τζιουμάκας έχασε καθοριστική επίθεση και το σκορ έγινε 24-24. Ο Μαυροβουνιώτης έδωσε προβάδισμα 25-24, αλλά ο Ρίτσιτς απάντησε (25-25). Ηταν όμως μοιραίος καθώς έχασε το σερβίς (25-26) και ο Καπετανίδης με κόντρα επίθεση έκλεισε το σετ 27-25 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Μεγάλη μάχη δόθηκε στο τάι μπρέικ και μάλιστα πόντο πόντο μέχρι το 8-8. Ο Τζιουμάκας με δύο καθοριστικές επιθέσεις και ο Κεσεσίδης με άσσο εκτόξευσαν τον Πήγασο στο 11-8. Ο Άθλος δεν απάντησε και ο Καπετανίδης έκλεισε τον αγώνα με 15-9 για την ολοκλήρωση της ανατροπής και το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Σκαρλατούδη, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-19
2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-14, 25-17
3ο σετ: 4-8, 14-16, 15-21, 18-25
4ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 25-27
5ο σετ: 5-3, 8-10, 9-12, 9-15

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 25-17, 18-25, 25-27, 09-15) σε 136'

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κρίστιαν Τσιτκόι): Μπουιάτι 20 (19/39 επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκης 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Ράμος 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σόρα 1 (1 μπλοκ), Μπέικ 18 (13/23 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 34% άριστες), Ρίστιτς 22 (21/29 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 26% άριστες) / Συναδινός (λ, 71% υπ. - 39% άριστες), Σπανός (λ), Γκαμπράνας, Διαμαντίδης.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 16 (11/22 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 56% υπ. - 50% άριστες), Προύσαλης, Κανέλλος 5 (5/8 επ.), Τζιουμάκας 21 (17/38 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λεόν 1 (1/8 επ., 36% υπ. - 36% άριστες) / Μπουράκης (λ, 41% υπ. - 27% άριστες), Γιαμακίδης, Καπετανίδης 15 (14/22 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 30% άριστες), Μίλης. Περισσότερα σε λίγο...

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της Προκριματικής Φάσης League Cup «Νίκος Σαμαράς» (20-22/10)

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 20.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας  – Α.Ο. Καλαμάτα 80 3-2 (25-21, 25-19, 23-25, 25-27, 15-09)

Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 17.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Ο. Καλαμάτα 80 – Πήγασος Πολίχνης 2-3 (20-25, 25-21, 22-25, 25-23, 08-15)

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 18.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Σ. Άθλος – Πήγασος Πολίχνης 2-3 (25-19, 25-17, 18-25, 25-27, 09-15)