21-10-2023 21:18

Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς: Με σούπερ Λεόν ο Πήγασος νίκησε 3-2 την Καλαμάτα και παίζει με Άθλο την πρωτιά

Ο Πήγασος Πολίχνης μετά από νέο βολεϊκό μαραθώνιο 137΄νίκησε με 3-2 σετ τη μαχητική Α.Ο.Καλαμάτα 80 στη δεύτερη ημέρα του ομίλου της Α φάσης του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Πλέον η πρώτη του ομίλου θα κριθεί στην τρίτη και τελευταία αναμέτρηση που θα γίνει την Κυριακή 22/10 στις 18:00 μεταξύ του Πηγάσου και του γηπεδούχο Άθλου Ορεστιάδας.

Η Καλαμάτα 80 όπως και στον αγώνα με τον Άθλο έδειξε μαχητικότητα, πείσμα αλλά και καλή τακτική στο μπλοκ - άμυνα αλλά στο 5ο σετ έμεινε από δυνάμεις στην επίθεση όπου είχε μόλις 28% αποτελεσματικότητα (5/18 επιθέσεις), έναντι 90% και 9/10 του Πηγάσου. Κορυφαίος των νικητών ο Κουβανός Λεόν με 24 πόντους. Μοιραία ο τρίτος αγώνας του ομίλου έχει το χαρακτήρα τελικού. Η πρώτη ομάδα στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς θα υποδεχτεί το Μίλωνα στην έδρα της και η δεύτερη θα παίξει στην έδρα του Π.Α.Ο.Κ.

Mε αποτελεσματική υποδοχή, γρήγορη αναπτυξη και πολλές επιλογές στην επίθεση (Μίλης, Μαυροβουνιώτης, Λεόν) ο Πήγασος μπήκε από την αρχή στη θέση του οδηγού με 5-1 σετ. Η Καλαμάτα ισορρόπησε αλλά η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα σε όλο το σετ. Μάλιστα το 18-13 έγινε με τον Λεόν και το σετ έκλεισε με λάθος του Κοένεν για το 25-20.

Η Καλαμάτα πήρε ρίσκα στο σερβίς στην αρχή του 2ου σετ και με δύο σερί 3-0 χάρις το σερβίς και το μπλοκ τωμ Οκάμπο, Αλεξάκη προηγήθηκε 9-3 και αργότερα 12-4 με μπλοκ του Δαλακούρα. Η διαφορά ασφαλείας κρατήθηκε από την Καλαμάτα και ο Κοένεν με επίθεση έκανε το 25-21 και το 1-1 σετ.

Αμφίρροπο μέχρι τα μισά του ήταν το 3ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μετά από μεγάλες μονομαχίες στο φιλέ μέχρι το 14-14. Με τον άσσο του Μαυροβουνιώτη και το μπλοκ του Κεσεσίδη και την επίεση του Μίλη ο Πήγασος ξέφυγε 17-14. Μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το +3. Πρόσκαιρα η Καλαμάτα μείωσε 23-22 με το λάθος του Λεόν αλλά η επίθεση του Κουβανού και το λάθος του Οκάμπο έκλέισαν το σετ 25-22 για τον Πήγασο που έκανε το 2-1 σετ.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 4ο σετ όπου είχαμε και τη μεγαλύτερη ανατροπή στον αγώνα. Ο Πήγασος με μπροστάρη τον Λεόν, τα σερβίς του Κανέλλου και τις κόντρες του Μαυροβουνιώτη έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 17-11. Όλα έδειχαν πως είχαν τελειώσει αλλά η μαχητική Καλαμάτα 80 επανήλθε όπως άλλωστε είχε κάνει και κόντρα στον Άθλο.

Εκμεταλεύτηκε τα λάθη του Πηγάσου και με τους Οκάμπο, Χριστόφα, Δαλακούρα απάντησε με δικό της σερί 6-0 και προσπέρασε 21-20. Στο 23-23 ο Οκάμπο με δύο επιθέσεις έκλέισε το σετ 25-23 και με 2-2 σετ οδήγησε τον αγώνα στο 5ο σετ.

Στο 5ο σετ ο Πήγασος ήταν πιο αποτελεσματικός και πιο έμπειρος για να διαχειριστεί την κατάσταση. Με πρωταγωνιστή τον Μαυροβουνιώτη που πήρε 3 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 7-3. Αυτή τη φορά η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έκανε καλύτερη διαχείριση στο προβάδισμα και με καλό μπλοκ αλλά και αποτελεσματικές επιθέσεις από Κανέλλο, Καπετανίδη ξέφυγε 13-7 και ο αγώνας τελείωσε με δύο λάθη του Οκάμπο.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-3, 16-9, 21-15, 25-21
3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-7, 11-16, 21-20, 25-23
5ο σετ: 3-5, 5-10, 7-12, 8-15
*Οι πόντοι του A.O.Kαλαμάτα 80 προήλθαν: 3 άσσοι, 10 μπλοκ, 58 επιθέσεις, 29 λάθη αντιπάλων και του Πηγάσου Πολίχνης οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-21, 22-25, 25-23, 08-15) σε 139΄.
Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κ. 10π. (9/26επ., 1 μπλοκ, 54%υπ., 38%αρ.), Αλεξάκης 11 (6/10επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Χριστόφας 9 (7/13επ., 2 μπλοκ), Γουέστ 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Οκάμπο 27 (25/54επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κοένεν 9 (7/29επ., 2 μπλοκ, 58%υπ., 33%αρ.) / Ντάκουρης Ε. (λ. - 44%υπ., 33%αρ.), Μαντέκας 2 (2/5επ.), Σαλωνίτης.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 18π. (14/36επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 22%αρ.), Προύσαλης, Κανέλλος 9 (8/14επ., 1 άσσος), Κεσεσίδης 8 (5/9επ., 3 μπλοκ), Λεόν 24 (23/35επ., 1 μπλοκ, 57%υπ., 32%αρ.), Μίλης 9 (8/28επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 59%υπ., 45%αρ.), Γιαμακίδης 1 (1 μπλοκ), Καπετανίδης 4 (4/8επ., 50%υπ.), Τζιουμάκας 2 (2/8επ.).

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της Προκριματικής Φάσης League Cup «Νίκος Σαμαράς» (20-22/10)

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 20.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας  – Α.Ο. Καλαμάτα 80 3-2 (25-21, 25-19, 23-25, 25-27, 15-09)

Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 17.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Ο. Καλαμάτα 80 – Πήγασος Πολίχνης 2-3 (20-25, 25-21, 22-25, 25-23, 08-15)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β. ΣΕΤ
1. Άθλος Ορεστιάδας 1 2 3-2
2. Πήγασος Πολίχνης 1 2 3-2
3. Α.Ο.Καλαμάτα 80 1 2 4-6

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 18.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Σ. Άθλος – Πήγασος Πολίχνης

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Σκαρλατούδη, Γραμματεία: Σαρδάνη.