31-03-2024 21:30

O A.O.Π. Κηφισιάς νίκησε 3-1 τον Άθλο και θέλει ένα σετ με τον Πήγασο για την 5η θέση

O A.O.Π. Κηφισιάς νίκησε με 3-1 τον Άθλο Ορεστιάδας και είναι αγκαλιά με την 5η θέση στην τελική κατάταξη της Volley League που συνοδεύεται και με εισιτήριο για το Τσάλεντζ Καπ.

Η Κηφισιά ανέβηκε στους 22 βαθμούς αφήνοντας στους 16 τον Πήγασο Πολίχνης και τον Άθλο Ορεστιάδας. Η ομάδα του Έβρου οριστικά έμεινε εκτός 5ης θέσης και θα παλέψει για την 6η θέση απέναντι στον Πήγασο Πολίχνης ο οποίος έχει μαθηματικές ελπίδες για να προσπεράσει την Κηφισιά στο φώτο φίνις. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να νικήσει την Κηφισιά την επόμενη αγωνιστική και μάλιστα με σκορ 3-0 και με συνολική διαφορά πόντων +12.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση η Κηφισιά θα εξασφαλίσει την 5η θέση και δεν θα χρειαστεί ο τελευταίος αγώνας του μίνι πρωταθλήματος.

Κορυφαίος της Κηφισιάς σε άλλον έναν αγώνα ο Ρέγκο Ρικάρντο ο οποίος σημείωσε 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Οκοσάνοβιτς με 17 πόντους. Γενικά η Κηφισιά είχε εξαιρετική επίθεση που συνολικά ήταν στο 50% (έναντι 45% του Άθλου) Από τον Άθλο απουσίασε ο Μπουιάτι και σημείωσαν από 16 πόντους Καραμπαλί, Χούτσεσον.

Ο Άθλος ήταν μέσα στον αγώνα στα δύο πρώτα σετ. Στη συνέχεια γύρισε διακόπτη και πέταξε λευκή πετσέτα στο Ζηρίνειο δίνοντας την ευκαιρία στην Κηφισιά να πατήσει... γκάζι και να πάρει δίκαια τη νίκη. Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Άθλος κρατώντας υψηλά ποσοστά στο side out έφτασαν μαζί μέχρι το 6-6. Η εντυπωσιακή πάιπ του Μπόγιτς και το Μπλοκ του Σπηλιώτη έφεραν την αθηναϊκή ομάδα μπροστά με 8-6, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν 10-10 με κόντρα του Απόνζα.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τον Άθλο να προσπερνά 16-17 με κόντρα του Μπέικ, αλλά τον Οκοσάνοβιτς με επίθεση και άσο να βάζει ξανά σε θέση «οδηγού» την Κηφισιά 18-17. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από τα 9 μέτρα καθώς με άσο του Μπόγιτς προηγήθηκαν 20-18, ενώ έφτασαν σε τριπλό σετ μπολ 24-21, όταν ο Ρικάντρο χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και ο Μπέικ έστειλε τη μπάλα στο φιλέ. Ο Άθλος κρατήθηκε στο σετ μειώνοντας σε 24-23 μετά από άσο του Μποζίδη, όμως η Κηφισιά έκλεισε το σετ 25-23 μετά από παράβαση γραμμής των φιλοξενούμενων.

Όμορφο θέαμα πρόσφερε και το 2ο σετ στους φιλάθλους με την Κηφισιά και τον Άθλο να βγάζουν πάθος και ποιότητα στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι με πλασέ τον Ρικάρντο προηγήθηκαν 7-5, όμως η ομάδα της Ορεστιάδας με σερί 0-3 και πέναλτι του Χάτσεσον προσπέρασε 7-8.

Η Κηφισιά μετά το «βαρύ» σερβίς του Τζούνιορ και το λάθος του Άθλου στην επίθεση ανέκτησε τα «ηνία» 9-8. Οι γηπεδούχοι κρατώντας στο side out και εκμεταλλευόμενοι την άουτ επίθεση του Απόνζα πήραν «αέρα» 2 πόντων 15-13, όμως στη συνέχεια ο άσος του Κιν έφερε ξανά πλήρη ισορροπία 16-16. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν 20-21 και 21-23 με έξυπνο πλασέ του Χάτσεσον και μπλοκ του Κωνσταντινίδη. Μάλιστα με κόντρα του Χάτσεσον οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε τριπλό σετ μπολ 21-24, με τον Άθλο να το κλείνει 22-25 με πέναλτι του Καναδού ακραίου.

Παρά την απώλεια του 2ου σετ η Κηφισιά στο 3ο μπήκε αποφασισμένη. Έχοντας τον Σπηλιώτη στο σερβίς και ισχυρό μπλοκ πήρε προβάδισμα 6-2, το οποίο λίγο αργότερα έγινε 8-3 με άσο του Οκοσάνοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν προβλήματα στην υποδοχή και κακές επιλογές στην επίθεση, με την Κηφισιά να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει διαφορά ασφαλείας 10-4. Η αθηναϊκή ομάδα συνέχισε να ελέγχει το σετ φτάνοντας μέχρι το 15-7. Ο Άθλος έτρεξε σερί 0-4 μειώνοντας 15-11 έχοντας τον Κωνσταντινίδη στο σερβίς,  πλησιάζοντας μάλιστα στο -3, 16-13 μετά από άουτ επίθεση του Οκοσάνοβιτς.

Η Κηφισιά παρά την πίεση έμεινε μπροστά και με διαδοχικά μπλοκ των Σπηλιώτη, Ρικάρντο και Οκοσάνοβιτς έφτασε στο 24-16, με τον Σέρβο διαγώνιο να τελειώνει το σετ 25-16.

Η διάθεση των παικτών του Κώστα Χριστοφιδέλη να κυνηγήσουν κάθε μπάλα στην άμυνα έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι στην αρχή του 4ου σετ προηγήθηκαν 7-4 μετά από άσο του Σπηλιώτη. Η εξαιρετική άμυνα του Βελούδη και το έξυπνο τελείωμα του Ρικάρντο έδωσαν «αέρα» τεσσάρων πόντων στην Κηφισιά 10-6. Στη συνέχεια ο Τζούνιορ με δύο συνεχόμενους άσους ξεσήκωσε το Ζηρίνειο διαμορφώνοντας το 13-7.  Η ομάδα του Έβρου με σερί 0-3 πλησίασε 13-10, όμως το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ρικάρντο και η κόντρα του Οκοσάνοβιτς διαμόρφωσαν το 17-11. Η Κηφισιά έμεινε μπροστά και «σφράγισε» το πολύτιμο τρίποντο κατακτώντας το σετ 25-17 με άσο του Ρικάρντο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Τσίτσικας, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-23
2ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 22-25
3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-16, 25-16
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-17 *Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 9 άσσοι, 47 επιθέσεις (αποτελεσματικότητα 50%), 7 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων (14 χαμένα σερβίς) και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 42 επιθέσεις (αποτελεσματικότητα 45%), 7 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων (20 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-1 (25-23, 22-25, 25-16, 25-17) σε 108΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Γκλαντστόουν 9π. (5/7επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Στιβαχτής 1 (0/1επ., 1 μπλοκ), Ρέγκο Ρικάρντο 21 (19/35επ., 1 άσσος, 75%υπ., 32%αρ.), Μπόγιτς 9 (8/24επ., 1 άσσος, 50%υπ., 12%αρ.), Οκοσάνοβιτς 17 (13/22επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι) / Βελούδης (λ. - 52%υπ., 24%αρ.), Παύλου, Τζάρας.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Σιντιγκόι): Ράμος Πέρεζ 3π. (2/5επ., 1 μπλοκ, 67%υπ., 33%αρ.), Καραμπαλί 16 (14/34επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέικ 12 (9/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 13%αρ.), Κέιν 5 (1/4επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδης 1 (1/7επ.), Χούτσεσον 16 (15/27επ., 62%υπ., 12%αρ.) / Συναδινός (λ. - 48%υπ., 26%αρ.), Διαμαντίδης, Μποζίδης 1 (1 άσσος).