13-12-2017 18:00

Με «καυτό» Γιορντάνοφ πέρασε από την Χαλκίδα

Μετά από δύο ώρες συναρπαστικού αγώνα, ο Φοίνικας Σύρου έφυγε νικητής από το κλειστό της Κανήθου με 3-2 σετ επί του Ηρακλή Χαλκίδας, στο ντέρμπι κορυφής της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague «Πάμε Στοίχημα».

Για τους νικητές, στους 31 πόντους σταμάτησε ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ, στο γήπεδο όπου πέρυσι είχε σημειώσει 47 με την φανέλα της Κηφισιάς. Με αυτή τη νίκη ο Φοίνικας φτάνει τους 15 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον Ηρακλή Χαλκίδας. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη, καθώς προηγήθηκε στο τάι μπρέικ με 14-13, 15-14 αλλά δέχτηκε σερί 3-0 και έχασε τον αγώνα.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα με τον Τσολάκο να είναι πρωταγωνιστής σε προβάδισμα 5-1. Το +4 για τον Ηρακλή έφτασε μέχρι το 17-13 και από εκεί και πέρα με νέο σερί 5-0 από κόντρα επιθέσεις Τάπια, Χαραλαμπίδη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 23-17 και το σετ έκλεισε εύκολα για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση 25-18.

Από το 2ο σετ ξεκίνησε στο «1» ο Πέτερλιν και ο Φοίνικας γύρισε σε φλοτ σερβίς και ισορρόπησε τον αγώνα. Προηγήθηκε 5-3, αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε 9-9 και με δύο πόντους Μακ Γουίλιαμ, Τάπια πέρασε μπροστά 11-9. Ο Φοίνικας απάντησε με πόντο του Γιορντάνοφ και άσσο του Χήρα και με σερί 5-0 από κρεσέντο του Γιορντάνοφ ξέφυγε 17-12. Η διαφορά του +5 έμεινε μέχρι το 25-20 για το 1-1 σετ.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου ο Φοίνικας από το 5-5 κατάφερε με τον Χήρα και τον Γάτση να πάρει διαδοχικούς πόντους και να ξεφύγει 10-6. Η διαφορά άνοιξε και στο +6 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ όταν ο Μαρούλης με τον Ζήση έβγαλαν ωραίες άμυνες και τελείωσε ο Γιορντάνοφ. Η διαφορά δεν άλλαξε και ο Φοίνικας με 25-19 πήρε το σετ κάνοντας το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Ο Τάπια και ο Χαραλαμπίδης πήραν δύο ωραίες επιθέσεις και ο Γκελίνσκι έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι του Ηρακλή. Ο Φοίνικας πέρασε για τελευταία φορά μπροστά με 18-17 αλλά ο Ηρακλής προσπέρασε 19-18. με Τσολάκο και Μότα. Ακολούθησαν ωραίες μάχες στο φιλέ και ο Ηρακλής με Τάπια, Τσολάκο και Χαραλαμπίδη ξέφυγε 22-19 για να κλείσει το σετ 25-21 και 2-2.

Στο 5ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 6-5, ενώ στο 8-8 ο Ηρακλής έκανε σερί 3-0 (11-8), ενώ στο 13-11 ο Χαραλαμπίδης κάρφωσε άουτ χάνοντας ευκαιρία για το 14-11. Ο Φοίνικας μείωσε 13-12, ο Μακ Γουίλιαμ έκανε το 14-12 και ο Μότα έχασε μοναδική ευκαιρία σε κόντρα επίθεση να τελειώσει τον αγώνα. Ο Πέτερλιν με μπλοκ μείωσε 24-13 και ο Γάτσης ισοφάρισε. Με δύο άουτ από Τάπια και Γκελίντσκι σε πλασέ τελείωσε ο αγώνα 17-15 και 3-2 υπέρ του Φοίνικα.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μουλά Λ.

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13, 25-18
2ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 20-25
3ο σετ: 6-8, 10-16, 15-21, 19-25
4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-21
5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-10, 15-17

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσους, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 20-25, 19-25, 25-21, 15-17) σε 131'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 21 (21/39 επ.), Χαραλαμπίδης 14 (8/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/25 επ., 73% υπ. - 47% άριστες), Τσολάκος 10 (6/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μότα 16 (14/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 28% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 59% υπ. - 28% άριστες), Μακρυγιάννης 3 (3/3 επ.), Κολτσιάκης 2 (2/6 επ.), Αδάμ, Αμαριανάκης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Μαρούλης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λινζ 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 25% άριστες), Γιορντάνοφ 31 (29/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 10 (8/25 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 28% άριστες), Γάτσης 14 (9/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. - 14% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Ηλίας, Σούρδι 3 (2/5 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 67% άριστες), Σταυρακάκης.