14-10-2016 23:06

Εντυπωσιακός ο Γιορντάνοφ στο 3-0 της Κηφισιάς επί του Ηρακλή Χαλκίδας

Με τον Γιορντάνοφ να δείχνει την κλαση του με 20 πόντους, η Κηφισιά δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στον διοργανωτή του Β' ομίλου του Λιγκ Καπ Ηρακλή Χαλκίδας, τον οποίο και νίκησε με 3-0. Θετικό ντεμπούτο και για τον Σλοβένο ακραίο Ζλάταν Πουλκ με 12 πόντους. Ο Ηρακλής είχε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή, έκανε πολλά λάθη και έδειξε πολύ άγχος στο παιχνίδι του.
Η Κηφισιά από τη στιγμή που είχε υπεροχή στην υποδοχή είχε και το πλεονέκτημα από τις πάσεις του έμπειρου Νικολάκη. Το μπλοκ έδωσε πολύτιμους πόντους στο ξεκίνημα και μετά το 8-2 η Κηφισιά «απελευθερώθηκε». Με συνεχόμενες λάθος επιθέσεις από τους Κανέλλο και Φέρελ και επίθεση από τον Χριστοφιδέλη η Κηφισιά πήρε προβάδισμα 11 πόντων 18-7 και έφτασε άνετα στο 25-15.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με την Κηφισιά να ξεφεύγει 11-6, ενώ ο Γιορντάνοφ χωρίς οργανωμένο το αντίπαλο μπλοκ είχε υψηλά ποσοστά και το 2-0 σετ ήρθε άνετα.

Στο 3ο σετ έγινε μάχη με τον Ηρακλή να έχει μικρό προβάδισμα 8-7, αλλά με επίθεση του Πούλκο και άσσο από τον Νικολάκη η Κηφισιά πέρασε μπροστά με 11-9. Ο Κασαμπαλής με επίθεση ισοφάρισε 14-14 αλλά η επίθεση του Πούλκο και το λάθος του Τάπια έφεραν μπροστά την Κηφισιά με 16-14 και αργότερα με 19-18. Οι άσσοι του Παπαγγελόπουλου έκριναν τον αγώνα για το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεροθόδωρος

1ο σετ: 2-8, 7-16, 11-21, 15-25
2ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 16-25
3ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 21-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 16-25, 21-25) σε 75'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 16 (15/22 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 4 (4/12 επ), Φέρρελ 1 (1/3 επ), Κλότσκο 5 (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 17% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ), Γκόρτσανιουκ 10 (9/23 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ - 35% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 79% υπ - 53% άριστες), Κολτσιάκης 3 (3/4 επ, 40% υπ - 0% άριστες), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος 1 (1/1 επ), Γαλιώτος

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 4 (4/13 επ, 63% υπ - 38% άριστες), Μουρούτης 6 (2/3 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (5/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πούλκο 12 (10/15 επ, 2 άσσοι, 71% υπ - 57% άριστες), Γιορντάνοφ 20 (20/32 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 85% υπ - 54% άριστες), Καρατζάς

Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Χαλκίδα – Γυμναστήριο Κανήθου)

Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016
ΑΠΣ Ηρακλής Χαλκίδας – ΑΟΠ Κηφισιάς 0-3 (15-25, 16-25, 21-25)
Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016
18.00: Ολυμπιακός – ΑΟΠ Κηφισιάς
Διαιτητές: Βουδούρης, Νικολόπουλος. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Ράντσιου, Γεωργάκη. Παρατηρητής: Τριανταφύλλου
Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016
18.30: Ηρακλής Χαλκίδας – Ολυμπιακός
Διαιτητές: Μουλά Λ., Ονόπας. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Διαμάντης, Παπαχατζής. Γραμματεία: Τριανταφύλλου.