Σάντερ και Άντερσον «άλωσαν» την Άτλας Αρένα
Σπουδαίο παιχνίδι στο Λοντζ της Πολωνίας με τις Ηνωμένες Πολιτείες να επικρατούν με 3-1 της Πολωνίας, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα στην διοργάνωση. Εκπληκτικός ο Τέιλορ Σάντερ με 23 πόντους, για να τον ακολουθήσει ο Μάτ Άντερσον με 21, διαλύοντας το μπλοκ των αντιπάλων, σκοράροντας μάλιστα και τους 2 τελευταίους πόντους για τις ΗΠΑ.
Τα σετ: 1-3 (27-29, 22-25, 27-25, 23-25)
ΠΟΛΩΝΙΑ (Αντιγκά): Νοβακόφσκι 5, Βινιάρσκι 14, Ζαγκούμνι 1, Κλος 10, Βλάζλι 17 / Ζατόρσκι (λ). Κονάρσκι, Ντρίζγκα, Κούμπιακ 12, Μοτζντονεκ 4
ΗΠΑ (Σπίροου): Άντερσον 21, Σάντερ 23, Λι 11, Λότμαν 4, Κρίστενσον 5, Χολτ 15 / Σότζι (λ)
Σούπερ Γαλλία, Σερβία
Όπως τελείωσε την πρώτη φάση, έτσι ξεκίνησε και την δεύτερη. Ο λόγος για την Γαλλία που μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το παιχνίδι με την Αργεντινή, επικρατώντας με 3-1 και παρέμεινε στην κορυφή του Ε ομίλου. Η Σερβία έκαμψε την αντίσταση της αποδυναμωμένης (με τον τραυματισμό του Ζάιτσεφ) Ιταλίας, που την κρατάει μέσα στις 3 πρώτες θέσεις που οδηγούν στο φάιναλ-6 του Παγκοσμίου. Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας το Ιράν νίκησε 3-1 την Αυστραλία και έφτασε τους 8 πόντους.
Τα σετ: 1-3 (23-25, 21-25, 25-21, 15-25)
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Ουριάρτε): Ζίνγκελ 8, Ρόμπερτς 4, Πασιέρ 6, Έντγκαρ 22, Πίκοκ 2, Γουάιτ 7 / Πέρι (λ), Μότε, Σούκοτσεφ, Ντάγκλας 4, Σμίθ, Κάρολ 2
ΙΡΑΝ (Κόβατς): Σαίντ 1, Γκαεμί 15, Μουσαβί 8, Γκαφούρ 22, Μιρζατζενπουρ 6, Τασακόρι 2 / Ζεριφ (λ), Μαχμουντί Εμπαντιπουρ 8, Γκολάμι 2, Μαχνταβί
Χωρίς πρόβλημα Βραζιλία, Ρωσία, Γερμανία
Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε και η 1η αγωνιστική του F ομίλου. Τα 3 από τα 4 παιχνίδια ήρθαν 3-0, με την εξαίρεση να γίνεται στο Κούβα-Καναδάς, με τους Καναδούς να επικρατούν στο τάι μπρέικ και συνεχίζουν να ελπίζουν για ένα από τα τρία εισιτήρια.
Η Ρωσία δεν ζορίστηκε απέναντι στην Φινλανδία την οποία και νίκησε με 3-0, ενώ και η Γερμανία επικράτησε με το ίδιο σκορ της Κίνας. Το μεσημέρι, η Βραζιλία στο... ρελαντί νίκησε 3-0 την Βουλγαρία του Πλάμεν Κονσταντίνοφ. Όσο αναφορά την βαθμολογία η Βραζιλία συνεχίζει χωρίς ήττα και χαμένο πόντο στην διοργάνωση (12 βαθμούς), με την Ρωσία να ακολουθεί με έναν λιγότερο (11).
Τα σετ: 2-3 (27-25, 18-25, 25-2, 11-25, 13-15)
ΚΟΥΒΑ (Σάντσες): Ρομέρο 1, Χιμένες 14, Ινφάντε 1, Σεπέδα 17, Σαντοβάλ 10, Τσάπμαν 5 / Γκουτιέρες (λ), Κάλβο, Οσόρια 2, Γκαβιλάν 4, Φιέλ, Ουριάρτε 13
ΚΑΝΑΔΑΣ (Χογκ): Σάντερς 1, Περίν 13, Νταφ , Σούνιας 17, Σίματς 9, Χογκ Νικολας 16 / Λιούις (λ), Βέλχοφ 2, Σνάιντερ, Φαν Λανκβελτ 1, Σμίτ 3, Γουίντερς 10
Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-22, 25-17)
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέινεν): Σβάρζ 10, Καλιμπέρντα 7, Μπέμε 8, Γκρόζερ 17, Καμπά 5, Γκουντόρ 7 / Στέουερβαλντ (λ), Κούνερ 1, Βεστφαλ 2, Σχοπς, Μπροσχογκ
ΚΙΝΑ (Ξίε): Γιουάν 9, Λιάνγκ 2, Ζονγκ 10, Ζιαο 1, Γκένγκ 5, Ζι 6 / Κονγκ (λ), Ρεν (λ), Κουι, Κου 2, Λι
Ε ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
10/9 17.40 Σερβία - Ιταλία 3-0 (25-19, 29-27, 25-22)
10/9 17.40 Αργεντινή - Γαλλία 1-3 (25-21, 17-25, 27-29, 18-25)
10/9 21.25 Πολωνία - ΗΠΑ 1-3 (27-29, 22-25, 27-25, 23-25)
10/9 21.25 Αυστραλία -Ιράν 1-3 (23-25, 21-25, 25-21, 17-25)
2η αγωνιστική
11/9 17.40 Σερβία - ΗΠΑ 1-3 (25-23, 29-31, 17-25, 21-25)
11/9 17.40 Αργεντινή - Ιράν 0-3 (15-25, 23-25, 16-25)
11/9 21.25 Πολωνία - Ιταλία 3-1 (19-25, 25-18, 25-20, 26-24)
11/9 21.25 Αυστραλία - Γαλλία 1-3 (22-25, 18-25, 30-32, 25-17)
3η αγωνιστική
13/9 17.40 Σερβία - Γαλλία
13/9 17.40 Αργεντινή - Ιταλία
13/9 21.25 Πολωνία - Ιράν
13/9 21.25 Αυστραλία - ΗΠΑ
4η αγωνιστική
14/9 21.25 Σερβία - Ιράν
14/9 17.40 Αργεντική - ΗΠΑ
14/9 21.25 Πολωνία - Γαλλία
14/9 21.25 Αυστραλία - Ιταλία
E ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 5 | 13 | (14-7) |
2. | Πολωνία | 5 | 12 | (13-4) |
3. | Ιράν | 5 | 11 | (13-7) |
4. | ΗΠΑ | 5 | 10 | (12-9) |
5. | Σερβία | 5 | 9 | (10-8) |
6. | Αργεντινή | 5 | 3 | (5-12) |
7. | Ιταλία | 5 | 2 | (6-14) |
8. | Αυστραλία | 5 | 0 | (3-15) |
F ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
10/9 17.40 Βραζιλία - Βουλγαρία 3-0 (25-15, 25-21, 25-21)
10/9 17.40 Φινλανδία - Ρωσία 0-3 (10-25, 18-25, 16-25)
10/9 21.25 Γερμανία - Κίνα 3-0 (25-19, 25-22, 25-17)
10/9 21.25 Κούβα - Καναδάς 2-3 (27-25, 18-25, 25-23, 11-25, 13-15)
2η αγωνιστική
11/9 17.40 Βραζιλία - Κίνα 3-0 (25-14, 25-23, 25-18)
11/9 17.40 Φινλανδία - Καναδάς 0-3 (25-27, 25-27, 19-25)
11/9 21.25 Γερμανία - Βουλγαρία 3-1 (25-16, 25-15, 23-25, 25-17)
11/9 21.25 Κούβα - Ρωσία 1-3 (18-25, 25-23, 15-25, 19-25)
3η αγωνιστική
13/9 17.40 Βραζιλία - Καναδάς
13/9 17.40 Φινλανδία - Κίνα
13/9 21.25 Γερμανία - Ρωσία
13/9 21.25 Κούβα - Βουλγαρία
4η αγωνιστική
14/9 17.40 Βραζιλία - Ρωσία
14/9 17.40 Φινλανδία - Βουλγαρία
14/9 21.25 Γερμανία - Καναδάς
14/9 21.25 Κούβα - Κίνα
E ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 5 | 15 | (15-1) |
2. | Ρωσία | 5 | 14 | (15-3) |
3. | Γερμανία | 5 | 12 | (12-5) |
4. | Καναδάς | 5 | 10 | (12-7) |
5. | Βουλγαρία | 5 | 5 | (8-12) |
6. | Φινλανδία | 5 | 2 | (4-14) |
7. | Κούβα | 5 | 2 | (6-15) |
8. | Κίνα | 5 | 0 | (0-15) |
Α ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 5 | 15 | (15-1) |
2. | Σερβία | 5 | 12 | (12-6) |
3. | Αργεντινή | 5 | 9 | (10-6) |
4. | Αυστραλία | 5 | 5 | (7-11) |
5. | Βενεζουέλα | 5 | 4 | (5-13) |
6. | Καμερούν | 5 | 0 | (3-15) |
Β OMIΛΟΣ (Κατοβίτσε)
3/9 17.30: Φινλανδία - Κορέα 3-0 (25-22, 26-24, 25-15)
3/9 21.15: Τυνησία - Βραζιλία 0-3 (18-25, 10-25, 17-25)
5/9 14.00 Κορέα - Κούβα 1-3 (21-25, 25-23, 14-25, 22-25)
5/9 17.30 Γερμανία - Τυνησία 3-1 (25-13, 25-19, 21-25, 25-12)
5/9 21.15 Βραζιλία - Φινλανδία 3-0 (27-25, 25-21, 26-24)
6/9 21.15 Κορέα - Βραζιλία 2-3 (25-21, 13-25, 21-25, 25-17, 13-15)
Β ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 5 | 14 | (15-3) |
2. | Γερμανία | 5 | 12 | (12-5) |
3. | Φινλανδία | 5 | 8 | (10-8) |
4. | Κούβα | 5 | 6 | (9-12) |
5. | Κορέα | 5 | 4 | (6-13) |
6. | Τυνησία | 5 | 1 | (4-15) |
3/9 17.30: Μεξικό - Κίνα 1-3 (25-20, 19-25, 20-25, 20-25)
3/9 21.15: Αίγυπτος - Ρωσία 0-3 (22-25, 15-25, 15-25)
C ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ρωσία | 5 | 14 | (15-3) |
2. | Καναδάς | 5 | 11 | (12-5) |
3. | Βουλγαρία | 5 | 10 | (13-8) |
4. | Κίνα | 5 | 6 | (6-11) |
5. | Μεξικό | 5 | 2 | (5-14) |
6. | Αίγυπτος | 5 | 2 | (5-15) |
6/9,, 17.30 Βέλγιο - Ιράν 1-3 (23-25, 15-25, 25-21, 20-25)
6/9, 21.15 Πουέρτο Ρίκο - Ιταλία 3-1 (19-25, 25-19, 25-23, 25-22)
D ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 5 | 12 | (14-7) |
2. | Ιράν | 5 | 11 | (13-7) |
3. | ΗΠΑ | 5 | 9 | (12-9) |
4. | Ιταλία | 5 | 5 | (9-12) |
5. | Βέλγιο | 5 | 5 | (9-12) |
6. | Πουέρτο Ρίκο | 5 | 3 | (3-13) |
* Προκρίνονται οι 4 πρώτοι από κάθε όμιλο.
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2014 (Πολωνία-Βαρσοβία): | - |
||||
2010 (Ρώμη): | Βραζιλία | Κούβα | Σερβία | Ιταλία | - |
2006 (Τόκιο): | Βραζιλία | Πολωνία | Βουλγαρία | Σερβία Μαυρ. | 17η |
2002 (Μπουένος Άιρες): | Βραζιλία | Ρωσία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 7η |
1998 (Τόκιο): | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Κούβα | Βραζιλία | 13η |
1994 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | 6η |
1990 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Κούβα | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1986 (Παρίσι): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Βραζιλία | 13η |
1982 (Μπουένος Άιρες): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Αργεντινή | Ιαπωνία | - |
1978 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Πόλη του Μεξικό): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Σόφια): | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1966 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | - |
1962 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - METΑΛΛΙΑ |
||||
ΚΑΤΟΧΟΣ | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο |
ΕΣΣΔ | 6 | 2 | 3 | 11 |
Ιταλία | 3 | 1 | 4 | |
Βραζιλία | 3 | 1 | 4 | |
Τσεχοσλοβακία | 2 | 4 | 6 | |
Πολωνία | 1 | 1 | 2 | |
ΗΠΑ | 1 | 1 | 2 | |
Αν.Γερμανία | 1 | 1 | ||
Κούβα | 2 | 2 | 4 | |
Ρουμανία | 2 | 2 | 4 | |
Βουλγαρία | 1 | 4 | 5 | |
Ρωσία | 1 | |||
Γιουγκοσλαβία | 1 | |||
Ολλανδία | 1 | |||
Ιαπωνία | 2 | 2 | ||
Αργεντινή | 1 | 1 | ||
Σερβία | 1 | 1 | ||
Γαλλία | 1 | 1 |