21-10-2023 00:31

Εμεινε μισή η ανατροπή της Καλαμάτας, ο Άθλος Ορεστιάδας είχε Μπουιάτι και νίκησε 3-2

Ο Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας νίκησε τον Α.Ο.Καλαμάτα 80 με 3-2 σετ στον πρώτο αγώνα της Α φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2023-24 που έγινε στο γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» της Ορεστιάδας. Προς τιμή του αείμνηστου Νίκου Σαμαρά οι αθλητές των δύο ομάδων πριν τον αγώνα έβγαλαν κοινή φωτογραφία με μαύρες φανέλες.

Ο Άθλος Ορεστιάδας μπήκε δυνατά και με καλό σερβίς στα δύο πρώτα σετ και πρώτους σκόρερ τους Μπουιάτι, Ρίστιτς προηγήθηκε 2-0 σετ. Η Καλαμάτα που έκανε την πρώτη της παρουσία στη διοργάνωση ξεκίνησε με πολλά λάθη. Μετά την απώλεια των δύο πρώτων σετ ισορρόπησε και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε 2-2 σετ χάρις την καλή παρουσία του Οκόνεν και του Γουέστ στο σερβίς. Στο 5ο σετ οι ακρίτες ήταν από την αρχή μπροστά με 2-3 πόντους και πήραν τη νίκη που τους δίνει πλεονέκτημα για τη συνέχεια του ομίλου.

Υπενθυμίζεται πως οι δύο από τις τρεις πρώτες ομάδες του ομίλου θα συνεχίσουν στα προημιτελικά. Ο Άθλος θέλει την πρώτη θέση για να υποδεχτεί στα προημιτελικά τον Μίλωνα, ενώ η δεύτερη ομάδα που θα προκριθεί θα παίξει με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία.

Με το σερβίς του Κοένεν η Καλαμάτα αιφνιδίασε αρχικά τον Άθλο με προβάδισμα 5-1 στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τον Σόρα να δίνει απαντήσεις από τα 9 μέτρα ο Άθλος με δύο σερί 4-0 όχι μόνο ισοφάρισε 9-9 αλλά και προσπέρασε 16-13. Διατήρησε τη διαφορά και την αύξησε 21-16 με τον Αλεξάκη. και το σετ έκλεισε 25-21 με το χαμένο σερβίς του Παλαιολόγου. Ο Άθλος με περισσότερες λύσεις στην επίθεση, γρήγορη ανάπτυξη και ένα καλό σερί 5-0 από το σερβίς του Μπουιάτι ξέφυγε 18-12 και εκεί κρίθηκε γρήγορα και το 2ο σετ. Ο Ρίστιτς με επιθεση και άσσο έκανε το 25-19 για το 2-0.

Οι αλλαγές του Παναγιώτη Ντάκουρη για να βελτιώσει την υποδοχή και να ρισκάρει στο σερβίς έπιασαν τόπο. Η παρουσία των Μαντέκα, Λυκούρεση άλλαξε την Καλαμάτα. Ο Μαντέκας μάζεψε την υποδοχή και ο Λυκούρεσης πίεσε στο σερβίς και έτσι οι μεσσήνιοι με σερί του Οκάμπο έκαναν σερί 3-0 για το 14-8 και το 15-10. Ο Άθλος με σερί 5-0 από το σερβις του Μπέικ Μοχαμαντρέζα ισοφάρισε 15-15 αλλά εκεί μίλησε ο Λυκούρσης που με 3 άσσους και μία επίθεση του Οκάμπο έτρεξε σερί 4-0 για την Καλαμάτα που ξέφυγε 19-15. Ο Άθλος μείωσε 19-18 με τον Σόρα και τον άσσο του Ράμος αλλά ο Οκάμπο κράτησε το μικρό και πολύτιμο προβάδισμα και με μπλοκ του Λυκούρεση έγινε το 25-23 και το 2-1 σετ.

Μεγάλη ανατροπή έγινε στο 4ο σετ όπου ο Άθλος προηγήθηκε 11-6 μετά από σερί 5-0 απο το σερβίς του Πέρεζ αλλά η Καλαμάτα όχι μόνο κρατήθηκε στο ματς αλλά με σερί 4-0 από τον Οκάμπο προσπέρασε και 23-22 και με πόντο απο τον Μαντέκα και λάθος του Μποιάτι έκανε το 26-24 και το 2-2. Ο Άθλος με τον Μπουιάτι προηγήθηκε 4-1 και 8-4 στο 5ο σετ. Η Καλαμάτα μείωσε 8-7 με τον Μαντέκα και τον Οκάμπο αλλά Ρίστις, Μπουιάτι και Αλεξάκης έσπρωξαν την ομάδα τους στη νίκη. Ο αγώνας έκλεισε με επίθεση του Μπουιάτι για το 15-9.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Πυλούδης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 4-8, 16-13, 21-16, 25-21
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-14, 25-19
3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 23-25
4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-27
5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-7, 15-09

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 12 άσσοι, 12 μπλοκ, 56 επιθέσεις, 33 λάθη αντιπάλων και της Καλαμάτας 80 οι πόντοι προήλθαν: 10 άσσοι, 49 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-21, 25-19, 23-25, 25-27, 15-09) σε 137΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Σιντιγκόι): Μπουιάτι 25π. (22/44επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αλεξάκης 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Ράμος Πέρεζ 9 (3/8επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Σάρρα Τόμας 5 (1/1επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέικ Μοχαμαντρέζα 15 (11/21επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53υπ., 24%αρ.), Ρίστιτς 19 (14/24επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 53%υπ., 31%αρ.) / Συναδινός (λ. - 59%υπ., 33%αρ.), Μποζίδης Π.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κ. 1 (1 άσσος, 50%υπ., 40%αρ.), Αλεξάκης 2 (1/6επ., 1 άσσος), Χριστόφας 7 (7/14επ.), Γουέστ 4 (1/1επ., 3 άσσοι), Οκάμπο 24 (23/44επ., 1 μπλοκ), Κοένεν 13 (12/28επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 25%αρ.) / Ντάκουρης Ε. (λ. - 55%υπ., 30%αρ.), Παλαιολόγος 1 (1/5επ.), Λυκούρεσης 5 (1/3επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Σαλωνίτης, Μαντέκας 5 (3/13επ., 2 άσσοι, 36%υπ., 24%αρ.).