22-12-2016 22:42

«Απόρθητη» η Κυψέλη, δεύτερος ο Παναθηναϊκός

Γιορτές στη δεύτερη θέση θα κάνει ο Παναθηναϊκός αφού, έστω και δύσκολα κράτησε το ήττητο της έδρας του. Οι πράσινοι επικράτησαν με 3-2 του Φοίνικα Σύρου και έμειναν στο -5 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Με πρωταγωνιστές τον Ρανγκέλ στο μπλοκ, τον Τσίροβιτς στο σερβίς και τον Μεργκαρέχο στην επίθεση ο Παναθηναϊκός κράτησε τη νίκη απέναντι στο μαχητικό Φοίνικα που για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα απέναντι στο μαχητικό Φοίνικα και πήρε προβάδισμα 8-5, όμως, οι συριανοί με τον Μρντακ πρωταγωνιστή ισοφάρισε 9-9 και πήρε και πήρε προβάδισμα 16-12. Με το σερβίς του Τσίροβιτς ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και με τρεις άσσους του Σέρβου ισοφάρισε 16-16 και με μπλοκ του Μελγκαρέχο προηγήθηκε 19-18. Νέο μπλοκ από τον Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 21-19 και πήρε το σετ 25-22.

Η απάντηση του Φοίνικα ήρθε στο 2ο σετ όπου και πάλι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα μέχρι το 9-7 αλλά οι συριανοί με δύο σερί 3-0 και 4-0 προσπέρασαν με 19-13 και 23-16. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με σερί 4-0 για το 23-20 αλλά ο Μρντακ και ο Πάρις τελείωσαν το σετ και ισοφάρισαν.

Μεγάλη μάχη έγινε μέχρι το μισό του 3ου σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 18-16 αλλά ο Φοίνικας με σερβίς και αποτελεσματική επίθεση έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 21-18 και πήρε το σετ σχετικά άνετα με 25-21 για το 2-1 σετ.

Με βελτιωμένη υποδοχή και πρωταγωνιστή τον Γκονζάλες ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 8-5, ο Φοίνικας ισοφάρισε 12-12 αλλά με πρώτο χρόνο του Χαραλαμπίδη και με αποτελεσματικούς τους Τσίροβιτς, Γκονζάλες ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 20-16 οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή τον έλεγχο στο σκορ με τον Μελγκαρέχο και τον Τσίροβιτς να κάνουν τη διαφορά, ενώ ο Φοίνικας έδειξε κουρασμένος με λάθη στην υποδοχή και χωρίς πίεση στο σερβίς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Χανδρινός

1ο σετ: 8-5, 12-16, 21-19, 25-22
2ο σετ: 8-7, 11-16, 15-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 16-14, 17-21, 19-25
4ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-19
5ο σετ: 4-5, 10-9, 12-10, 15-12

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 8 άασσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 22-25, 19-25, 25-19, 15-12) σε 121΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (1/1 επ), Μεργκαρέχο 13 (13/23 επ, 41% υπ - 19% άριστες), Χαραλαμπίδης 9 (4/14 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσίροβιτς 19 (10/35 επ, 5 άσσοι, 4 μπλοκ, 60% υπ - 20% άριστες), Γκονζάλες 15 (14/35 επ, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (6/14 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 66% υπ 51% άριστες, Δημητριάδης, 1 (1/3 επ), Μπέλος 2 (2/3 επ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 7 (2/6 επ, 5 μπλοκ), Μρντακ 27 (26/54 επ, 1 άσσος), Πάρις 7 2/3 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 13 (12/28 επ, 1 άσσος, 49% υπ -15% άριστες), Σούρδι 12 (8/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ - 26% άριστες), Τουρανιάνιν 8 (2/6 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 68% υπ - 32% άριστες).