16-03-2024 22:22

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό 3-0 τα μαχητικά Πεύκα στο ντεμπούτο Νέσιτς

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό και ντεμπούτο με το δεξί για τον Ντράγκαν Νέσιτς με τις πράσινες να επικρατούν 3-0 των Πεύκων.Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια των φιλοξενούμενων καθώς και στα τρία σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικές (στο 2ο είχαν σετ μπολ, στο τρίτο ήταν μπροστά με 21-23), αλλά στα κρίσιμα σημεία η εμπειρία του Παναθηναϊκού έκανε τη διαφορά.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 1-0, αλλά τα Πεύκα πήραν γρήγορα το προβάδισμα φτάνοντας στο 7-10 με τον ΠΑΟ να προσπερνά ξανά στο 16-15 και μέχρι το 19-18 να έχουμε μάχη. Εκεί όμως με καλό σερβίς ο ΠΑΟ με επιμέρους σκορ 6-1 πήρε το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο οι πράσινες ξεκίνησαν καλύτερα (8-4, 12-7), αλλά τα Πεύκα επέστρεψαν στο ματς (13-11) και προσπέρασαν με 14-15. Ο ΠΑΟ μετέτρεψε το 20-22 σε 22-20, όμως το 23-21 έγινε 23-24 με άουτ της Άτκινσον και κόντρα επίθεση της Νικόλοβα. Τα Πεύκα δεν μπόρεσαν να βγάλουν καλή κόντρα στην επόμενη φάση με την Άτκινσον να ισοφαρίζει και με δύο δικούς της άσσους να γίνεται το 26-24.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο γ’ σετ με τον ΠΑΟ να μετατρέπει το 15-15 σε 18-15, αλλά η Μορένο με συνεχόμενα μπλοκ έφερε το σκορ στο 20-22. Τα Πεύκα διατήρησαν το +2 μέχρι το 21-23, αλλά η Μορένο έχασε το σερβίς, η Χατζηευστρατιάδου ισοφάρισε μετά από ένα φοβερό ράλι για να ακολουθήσει άουτ της Απλαδά και επίθεση της Άτκινσον για το τελικό 25-23.

Διαιτητές: Νικάκης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Τσεκούρας, Κοκορομύτη, Γραμματεία: Μισιάκα.

1ο σετ:  5-8, 16-15, 21-18, 25-19

2ο σετ:  8-4, 15-16, 21-20, 26-24

3ο σετ:  8-6, 16-15, 20-21, 25-23

Τα σετ: 3-0 (25-19, 26-24, 25-23 ) σε 79' *Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 4 (2/4 επ., 2 μπλόκ) Καρκάσες 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-14% άριστες), Άτκινσον 16 (11/30 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκρότους 10 (9/23 επ., 1 άσσος, 100% υπ.-50% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Σάμανταν 11 (7/10 επ., 4  μπλοκ), / Μπελιά (λ, 50% υπ.-18% άριστες), Γενιτσαρίδη.

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 2 (2/2 επ.), Γκραφ 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (0/1 επ., 1 άσσος), Νικόλοβα 10 (9/29 επ., 1 μπλοκ, 81% υπ.-25% άριστες), Κάντγουορθ 8 (3/25 επ., 5 άσσοι, 57% υπ.-14% άριστες), Μορένο 22 (20/41 επ., 2 μπλοκ) / Στεργιάκη (λ, 45% υπ.-12% άριστες), Τριλυράκη (λ), Ματσαρόκη, Μιχοπούλου.

Η γνώμη του πάγκου

Ντράγκαν Νέσιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): ««Συγχαρητήρια στην ομάδα και στη δουλειά που έχει γίνει πριν έρθω. Έχω προπονήσει την ομάδα δύο φορές μόνο οπότε τα συγχαρητήρια αξίζουν πρώτα στις αθλήτριές. Μπορούμε να παίξουμε καλύτερα απ’ ότι σήμερα.

Θα προσπαθήσουμε σε κάποια τεχνικά σημεία του παιχνιδιού και θα προσπαθήσω να περάσω τη φιλοσοφία μου στην ομάδα. Εξετάσαμε στο βίντεο τον τρόπο παιχνιδιού των Πεύκων. Προσπαθήσαμε να μεταφέρουμε την πίεση στο σερβίς στα κρίσιμα σημεία και εκεί έγινε η αλλαγή και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη».

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Πεύκων): «Προσπαθήσαμε να πιέσουμε την υποδοχή του ΠΑΟ, για να τους βγάλουμε από το φιλέ που είναι πολύ δυνατοί, γνωρίζοντας ότι θα βγάλουν μια αντίδραση μετά τα όσα έγιναν τον τελευταίο καιρό. Το ζήτημα για μας ήταν ότι στα σημαντικά σημεία το σετ, χαριτολογώντας θα πω, φοβόμασταν να κερδίσουμε. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια, αλλά έπρεπε να δείξουμε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα».

Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια που ισχύουν είναι τα εξής:

α) ο αριθμός Νικών σε όλο το Πρωτάθλημα.

β) οι Βαθμοί που έχει συγκεντρώσει κάθε Σωματείο στο σύνολο των αγώνων.

γ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τα κερδισμένα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ σε
όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος, με προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.

δ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος, με προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.

ε) Τα αποτελέσματα μεταξύ των Σωματείων που ισοβαθμούν (κατά σειρά Νίκες - Βαθμοί – Σετ – Πόντοι).