11-02-2024 20:52

Με όπλο το σερβίς και τους Ερνάντεζ, Παπαγγελόπουλο ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 της Καλαμάτας

Με πίεση από το σερβίς των Παπαγγελόπουλου, Ερνάντεζ, Κόβαρ, τον Ρανγκέλ να επιστρέφει δυναμικά, βασικό πασαδόρο τον Ιερεζουέλο και τιμώμενο τον Κασαμπαλή ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 τον Α.Ο.Καλαμάτα 80, και ανέβηκε στους 38 βαθμούς διατηρώντας το -1 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό τρεις στροφές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ξεκίνησε για πρώτη φορά εφέτος τους Ρανγκέλ, Παπαγγελόπουλο στη θέση των κεντρικών. Μάλιστα ο Παπαγγελόπουλος ήταν από τους κορυφαίους του «τριφυλλιού» σημειώνοντας και 4 άσσους, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ερνάντεζ με 16 πόντους. Ο Κουβανός είχε μόλις 41% στην επίθεση αλλά σημείωσε 3 άσσους και 2 μπλοκ.

Ο Α.Ο. Καλαμάτα 80 ήταν ανταγωνιστικός στα δύο πρώτα σετ αλλά χωρίς να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η υποδοχή δεν άντεξε την πίεση του Παναθηναϊκού κι έτσι ο Γουέστ δυσκολεύτηκε να οργανώσει γρήγορο παιχνίδι. Η επίθεση κυμάνθηκε στο 41% αποτελεσματικότητα και μόνο ο Οκάμπο είχε διψήφιο αριθμό πόντων (12π.).

Μετά την ήττα έμεινε στην τελευταία θέση με 9 βαθμούς. Με το σερβίς του Ιερεζουέλο να ανοίγει δρόμους στην υποδοχή της περσινής του ομάδας και τον Ερνάντεζ να δίνει επιθετικό ρεσιτάλ ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 12-8 και αργότερα 15-10 με τον Κοβάρ.

Η Καλαμάτα απάντησε με τον Οκάμπο ο οποίος με δικό του σερί 4-0 μείωσε 15-14. Οι πράσινοι είχαν συνέχεια μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι που ο Κοένεν ισοφάρισε 20-20. Μετά από χαμένα σερβίς εκατέρωθεν ο Ερνάντεζ έκανε το 22-21 και ο Πρωτοψάλτης με μπλοκ και επίθεση άνοιξε το σκορ στο 24-21. Ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς αλλά ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έκανε το 25-22 για το 1-0 σετ.

Ακόμα πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ καθώς η Καλαμάτα ισορρόπησε την υποδοχή αλλά οι πράσινοι με Πρωτοψάλτη, Ρανγκέλ και άσσο του Κοβάρ έκαναν το 12-9. Απάντησε η Καλαμάτα και με τους Βιέτο, Χριστόφα ισοφάρισε 14-14. Ο Παπαγγελόπουλος έκανε τη διαφορά με επίθεση και άσσο ανοίγοντας το σκορ 21-17.

Το σερβίς του Οκάμπο έδωσε στην Καλαμάτα το δικαίωμα να μειώσει 21-20. Το χαμένο σερβίς του Κοένεν και το λάθος του Βιέτο στην επίθεση έδωσαν δύο δώρα στον Παναθηναϊκό που ξέφυγε 24-21. Ο Αλεξάκης μείωσε 24-22 αλλά ο Ιερεζουέλο με απ΄ευθείας πέρασμα έκανε το 25-22 για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ το σερβίς του Ερναντέζ και η υπεροχή των πρασίνων στην επίθεση μαζί με το μπλοκ του Πρωτοψάλτη στον Οκάμπο έκαναν το 10-5 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Η Καλαμάτα δεν επανήλθε, ο Ρανγκέλ άνοιξε το σκορ στο +7 (17-10) και ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Μάρκου και τον άσσο του Παπαγγελόπουλου για το 25-16 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μενεσλής, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Παπαθανασίου, Καπότης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.