10-02-2024 23:17

Ανατροπή θρίλερ της ΑΕΚ 3-2 το Μαρκόπουλο με απίθανο τάι μπρέικ 46 πόντων!

Το παιχνίδι της χρονιάς διεξήχθη στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού, με την ΑΕΚ να μένει όρθια απέναντι στο Μαρκόπουλο, καθώς χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-2 σετ και 19-23 του τετάρτου σετ για να πάρει το δίποντο στο τάι μπρέικ με 24-22!

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με όμορφες φάσεις και από τις δύο ομάδες, με το Μαρκόπουλο να βρίσκεται πολύ κοντά σε μία σπουδαία νίκη. Η Ένωση έμεινε ζωντανή στο κρίσιμο τέταρτο σετ, ενώ το τάι μπρέικ εξελίχθηκε σε θρίλερ και διήρκησε μισή ώρα για να κριθεί υπέρ των γηπεδούχων μετά από 46 συνολικούς πόντους.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με σταθερή υποδοχή, πίεση στο σερβίς έκανε το 1-0 σετ, όμως τα δύο επόμενα άνηκαν στο Μαρκόπουλο.

Ο ΑΟΜ έκανε και αυτός την δική του ανατροπή στο παιχνίδι, καθώς στο δεύτερο σετ κυνηγούσε στο σκορ μέχρι το 21-17. Με πρωταγωνίστρια την Λέιθαμ στην επίθεση έγινε το 22-21, η Τσίρκοβιτς έκανε λάθος για την ισοφάριση (22-22) και με άσσο η Νικολογιάννη έβαλε μπροστά την ομάδα της (22-23). Η Καλαντάτζε έκανε το 23-23, αλλά δύο επιθέσεις από Λέιθαμ και Ντε Χεσούς έφεραν το 23-25 και την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Το τρίτο σετ άνηκε αποκλειστικά στο Μαρκόπουλο που μετά το 7-7 απέκτησε διαφορά και με μπλοκ της Τοντάι έγινε το 11-16. Η διαφορά παρέμεινε, για να τελειώσει το σετ η Λέιθαμ με 19-25.

Στο τέταρτο σετ το Μαρκόπουλο με την ψυχολογία με το μέρος του έβαλε τις βάσεις για το σπουδαίο τρίποντο, με την Τοντάι να κάνει το 17-22 και η Νικολογιάννη λίγο αργότερα το 18-23. Η Μπλάνκο με μπλοκ μείωσε σε 21-23, αλλά το Μαρκόπουλο είχε δύο ματς μπολ (22-24), τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν οι Τοντάι και Αλλαγιάννη στις κόντρα επιθέσεις που τους δόθηκαν. Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο βρήκε την δική της πρωταγωνίστρια στο πρόσωπο της Σολέ που με δύο επιθέσεις έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (26-24).

Το πέμπτο σετ ήταν το πιο συναρπαστικό όλων, με τις δύο ομάδες να αρνούνται να ηττηθούν. Ο ΑΟΜ είχε 5 ευκαιρίες στο τάι μπρέικ να πάρει το διπλό (15-16, 16-17, 18-19, 19-20, 20-21), αλλά η ΑΕΚ στο 7ο δικό της ματς μπολ (14-12, 14-13, 15-14, 18-17, 22-21, 23-22) πήρε άσσο με τη Σολέ για το τελικό 24-22.

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Προκοπίου, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Σταυράτη, Γεώργας, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-13, 25-19
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 23-25
3ο σετ: 7-8, 11-16, 13-21, 19-25
4ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 26-24
5ο σετ: 5-3, 10-9, 12-10, 24-22

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 69 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 7 άσσους, 73 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 23-25, 19-25, 26-24, 24-22) σε 135'