08-02-2024 23:37

Ο Μίλωνας άγγιξε το θαύμα αλλά αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι

O Mίλων πάλεψε για την πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup, προηγήθηκε με 2-1 σετ και άγγιξε το θαύμα αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από την καλύτερη γερμανική Λούνεμπουργκ και ολοκλήρωσε την επιτυχημένη ευρωπαϊκή του πορεία στο κατάμεστο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ έκανε αντεπίθεση διαρκείας, πήρε το 2ο και το 3ο σετ και έδειξε ικανή πως μπορεί να πάρει τη νίκη που θα την οδηγούσε στο «χρυσό σετ» των 15 πόντων. Κορυφαίοι του Μίλωνα ήταν ο Γιορντάνοφ και ο Νανόπουλος με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Η Λούνεμπουργκ ωστόσο έδειξε άψογη προσαρμογή στο Κροίσος Πέρσης και με όπλο το σερβίς της άνοιξε διαδρόμους και μεγάλο προβάδισμα από το ξεκίνημα του 4ου σετ που της έδωσε και το πλεονέκτημα να φτάσει στην ισοφάριση σε 2-2 σετ.

Από τη στιγμή που πήρε το 4ο σετ η γερμανική ομάδα εξασφάλισε και την πρόκριση για τους 4 του CEV όπου θα αντιμετωπίσει την τουρκική Αρκάς η οποία απέκλεισε τον Ολυμπιακό. Στο άλλο ζευγάρι η τουρκική Φενερμπαχτσέ θα αντιμετωπίσει την πολωνική Ρεζόβια που προκρίθηκε στο «χρυσό» σετ.

Η Λούνεμπουργκ είχε 8 άσσους και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κετρζίνσκι, Έλσερ με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Γερμανοί μπήκαν διαβασμένοι και με πολύ... θράσος μην αφήνοντας τον Μίλωνα να πάρει τον έλεγχο. Με το σερβίς του Έλσερ και δύο κόντρα επίθέσεις η Λούνεμπουργκ έκανε σερί 5-0 και από το 8-6 βρέθηκε μπροστά 11-8. Ο Μίλωνας «πάγωσε» τη διαφορά αλλά δε τη μείωσε και με σερί 3-0 από Ρορς και Ελσερ έκλεισε το σετ 25-20.

Ο Μίλωνας θα έδωσε όλα στο 2ο σετ με μεγάλο ρίσκο στο σερβίς. Έγιναν μεγάλες μάχες και πολλές εναλλαγές στο σκορ. Το 8-7 με δύο άσσους του Μολίνα έγινε 14-13 για του Γερμανούς και 19-16 με σερί του δαιμόνιου Νανόπουλου. Ο Ρορς κράτησε τη Λούνεμπουργκ κοντά αλλά με δικό του χαμένο σερβίς έκλεισε το σετ 25-23 για το 1-1.

Με τη βοήθεια του κόσμου ο Μίλωνας έβγαλε και άλλη ένταση στον αγώνα και με την είσοδο του Πολουγιάν στη θέση του Μολίνα προηγήθηκε 12-7. Ο Γιορντάνοφ τελείωνε τις δύσκολες φάσεις, χάνοντας πολλά σερβίς εκατέρωθεν και ο Μίλωνας έτρεξε προς το 25-19 και το 2-1.

Από το 4ο σετ οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα είχαν φτάσει στα όρια του και με το ξεκίνημα η Λούνεμπουργκ πίεσε και πάλι στο σερβίς. Με τους Ρορς, Κετρίζνσκι να «πυροβολούν» η γερμανική ομάδα ξέφυγε με +8 (14-6). Η διαφορά μαζεύει στο -4 (19-23) αλλά με επίθεση του Έλγκερτ και άσσο του Ρορς τελείωσε το σετ 25-19 και μαζί και το όνειρο της πρόκρισης.

Το τάι μπρέικ ήταν τυπική διαδικασία, οι προπονητές των δύο ομάδων έβαλαν όλους τους νέους αθλητές του ρόστερ και η Λούνεμπουργκ με καλύτερη ψυχολογία αλλά και πιο αποτελεσματικό σερβίς πήρε το σετ 15-9 και μαζί και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ντομινίκ Μπιεγκαλό (Αγγλία), Σετσίν Γιενέρ (Τουρκία).

1ο σετ: 8-6, 11-16, 15-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-19
4ο σετ: 4-8, 9-16, 16-21, 19-25
5ο σετ: 2-5, 2-10, 5-12, 9-15

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 3 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων (24 χαμένα σερβίς) και της Λούνεμπουργκ προήλθαν 8 άσσους, 52 επιθέσεις (47% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων (24 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-23, 25-19, 19-25, 09-15) σε 117'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 2 (1/6 επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 20 (20/35 επ.), Νανόπουλος 17 (16/32 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες), Μολίνα 6 (4/12 επ., 2 άσσοι, 12% υπ. - 12% άριστες), Χερ 1 (1 άσσος) / Χανδρινός (λ, 68% υπ. - 37% άριστες), Θεοδόσης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μαντελίδης, Σουσουρίδης, Κουβαράς, Κοντοστάθης, Πολουγιάν 11 (10/24 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 23% άριστες).

ΛΟΥΝΕΜΠΟΥΡΓΚ (Στέφαν Χάμπνερ): Λίσον 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Έλσερ 19 (15/22 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 30% άριστες), Έλγκερτ 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρόρς 13 (9/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 33% άριστες), Κούνστμαν 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Κετρζίνσκι 23 (18/40 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Βόρσλεϊ (λ, 62% υπ. - 33% άριστες), Μοχβίνκελ 1 (1/3 επ.), Γκέρκεν.