• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1198
21-11-2015 22:44

Ανατροπή με Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά

Η Κηφισιά έδειξε ψυχή στη Μίκρα και παρότι έχανε με 2-0 σετ από τον Άρη κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ σημειώνοντας την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες. Έτσι η παράδοση που θέλει τα ματς της Μίκρας να τελειώνουν με 5 σετ κρατήθηκε για 4η σεζόν.

Σημείο κλειδί του αγώνα οι αλλαγές που έκανε ο Κώστας Αρσενιάδης ξεκινώντας το 3ο σετ με βασικούς τους Ρουμελιωτάκη, Φραγκιαδάκη στη θέση των Χριστοφιδέλη, Παπαγγελόπουλου.

Μάλιστα ο Ρουμελιωτάκης αναδείχτηκε σε πρόσωπο της αναμέτρησης καθώς είχε 10/18 τελειωμένες επιθέσεις και μάλιστα σε κρίσιμα σημεία του 4ου και του 5ου σετ. Στο τάι μπρέικ η Κηφισιά πήρε προβάδισμα με 4-2 και το διατήρησε μέχρι το τέλος ολοκληρώνοντας την ανατροπή στην έδρα των κιτρινόμαυρων που για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική δίνουν αγώνα σε τάι μπρέικ αλλά αυτή τη φορά απώλεσαν το αήττητο στην έδρα τους.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Στεργιόπουλος.

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-16, 25-19
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 27-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 18-21, 20-25
4ο σετ: 8-7, 16-14, 18-21, 24-26
5ο σετ: 3-5, 8-10, 9-12, 11-15

* Οι πόντοι του Α.Σ.Άρης προήλθαν: 3 άσσοι, 10 μπλοκ, 64 επιθέσεις, 24 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 7 μπλοκ, 59 επιθέσεις, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 27-25, 20-25, 24-26, 11-15) σε 128΄

ΑΡΗΣ Α.Σ. (Μέλκας): Κυριακίδης 13π. (11/26, 2 μπλοκ, 57% υπ., 29% άριστες), Γκιρτζίκης 11 (9/17, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 7 (4/5, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 7 (6/16, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 9 (7/20, 2 μπλοκ, 65% υπ., 42% άριστες), Τζελάτης 28 (25/42, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 58%  υπ., 47% άριστες), Κουτσονίκας, Παπαϊακώβου, Μήλης, Μούχλιας 2 (2/3).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1π. (1 άσσος), Χριστοφιδέλης 6 (6/13, 67% υπ., 67% άριστες), Μπίσετ 10 (8/16, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 1 (1/2), Κόβαλτσουκ 9 (6/24, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 84% υπ., 44% άριστες), Γιοβάνοβιτς 25 (24/54, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 72% υπ., 56% άριστες), Κάπελας, Ρουμελιωτάκης 11 (10/18, 1 μπλοκ, 57%υπ., 30% άριστες), Φραγκιαδάκης 7 (4/5, 2 μπλοκ, 1 άσσος).