14-03-2022 23:42

Σαρωτικός Ολυμπιακός, νίκησε 3-0 τον ΠΑΟΚ με φανταστικό Τεπάν

Αλάνθαστη υποδοχή, γρήγορη ανάπτυξη και ελάχιστα λάθη ήταν το μυστικό της επιτυχίας για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική της Β΄φάσης του πρωταθλήματος Volley League. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζιουλιάνι νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ με ηγέτη εναν εκπληκτικό Τεπάν που πέτυχε 23 πόντους και τον προσπέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας διατηρώντας το -2 από τον Παναθηναϊκό ενόψει μάλιστα του μεγάλου ντέρμπι των αιωνίων στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Ο Ολυμπιακός  που έπαιξε χωρίς τον άρωστο Πέριτς έπαιξε βόλεϊ κλασικής ιατλικής σχολής διατηρώντας αλάνθαστη υποδοχή. Είναι εντυπωσιακό το υψηλό ποσοστό αποτελεσματικότητας στην υποδοχή και πως οι "ερυθρόλευκοι" στηρίχτηκαν σε δύο κλασικούς υποδοχείς μεταξύ αυτών ο Ανέστης Δαλακούρας που αντικατέστησε τον Πέριτς με μεγάλη επιτυχία. Είναι επίσης αξιοσημείωτο πως ο Ολυμπιακός γίνεται η πρώτη ομάδα που κερδίζει ένα ντέρμπι με 3-0 σετ χωρίς να πάρει έναν άσσο στο ενεργητικό του.

Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το 1ο σετ καθώς δεν αξιοποίησε σημαντικό προβάδισμα, έκανε πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεία και έμεινε πίσω στο σκορ στο 2ο και στο 3ο σετ. Ο δικέφαλος ηττήθηκε σε ένα ακόμα ντέρμπι, έμεινε στάσιμος στους 15 βαθμούς και υποχώρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Το ντέρμπι ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μομνομαχίες στο φιλέ και να έχουν ράλι πόντο πόντοι μέχρι το 13-13. Η επίθεση του Κουμεντάκη και το μπλοκ του Μπαρνς έδωσαν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 15-13. Με την κόντρα επίθεση του Μπαρνς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και με +3 (17-14) και με νέα κόντρα επίθεση του ίδιου παίκτη η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (19-15 και (21-17).

Ο Γάτσης έχασε το σερβίς για τον ΠΑΟΚ και στις επόμενες δύο φάσεις ο Δαλακούρας τελείωσε δύο δύσκολες κόντρα επιθέσεις. Μαζί με τη λάθος επίθεση του Ούντρις έδωσαν σερί 4-0 στον Ολυμπιακό και έτσι ισοφάρισε 21-21.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και 23-22 με το χαμένο σερβίς του Εφραιμίδη, αλλά ο Μιχάλοβιτς και ο Τέπαν έδωσαν προβάδισμα 24-23. Ο Ζουπάνης έχασε το σερβίς (24-24) αλλά ο Τέπαν έκανε το 25-24. Ο Ούντρις ισοφάρισε 25-25 και ο Τέπαν έκλεισε το σετ 27-25.

Η απώλεια του 1ου σετ επηρέασε τον ΠΑΟΚ και έδωσε αυτοπεποίθηση στον Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες είχαν πάλι ράλι μέχρι το 9-9. Εκεί το χαμένο σερβίς του Μπαρνς, το μπλοκ του Παγιένκ και η επίθεση του Τέπαν έφεραν σερί 3-0 για το 12-9. Ο Δαλακούρας και πάλι ήταν ο παίκτης κλειδί με το καθοριστικό μπλοκ στον Μπαρνς για το 15-11. Ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά ασφαλείας και το σετ έκλεισε 25-20 με το χαμένο σερβίς του Σωτηρίου.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός με τον Μιχαήλοβιτς ξέφυγε 6-2, ο ΠΑΟΚ δεν πίεσε στο σερβίς, έκανε πάλι εύκολα λάθη και έτσι η διαφορά κρατήθηλε για τον Ολυμπιακό. Ο Τέπαν με μπλοκ έκανε το 15-11. Ο ΠΑΟΚ μείωσε πρόσκαιρα με τον Ούντρις σε 18-16, αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 χάρις τους Τέπαν, Παγιένκ έδωσε την χαριστική βολή στον ΠΑΟΚ καθώς προνηγήθηκε 22-16. Ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Σωτηρίου 25-17.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος.

Διαιτητής Challenge: Μυλωνάκης. Επόπτες: Γεωργιάδης, Αρβανίτης. Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 27-25

2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-20

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-17

*Oι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 0 άσσοι, 8 μπλοκ, 44 επιθέσεις, 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 8 μπλοκ, 40 επιθέσεις, 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-20, 25-17) σε 81΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 7π. (6/110επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιχαήλοβιτς 9 (8/17επ., 1 μπλοκ, 70%υπ., 44%αρ.), Τέπαν 23 (19/34επ., 4 μπλοκ), Ζουπάνης 4 (4/6επ.), Δαλακούρας 9 (7/18επ., 2 μπλοκ, 60%υπ., 30%αρ.) / Ζήσης (λ. - 80%υπ., 30%αρ.), Παπαδόπουλος Ηρακλής, Τζιάβρας (λ), Εφραιμίδης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 7π. (5/7επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 11π. (7/11επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 2 (2/15επ., 43%υπ., 29%αρ.), Μπαρνς 11 (10/18επ., 1 μπλοκ, 76%υπ., 40%αρ.), Ούντρις 13 (13/40επ.) / Κοκκινάκης (λ. - 75%υπ., 44%αρ.), Σωτηρίου 1 (1/2επ.), Γάτσης, Μπουράκης (λ).