25-11-2018 00:09

Εχασε ευκαιρία ο Φοίνικας στου Ρέντη, ο Ολυμπιακός κράτησε με 3-2 νίκη και αήττητο

Για τρίτη φορά σε έξι αγώνες ο Ολυμπιακός έσωσε το αήττητο σερί του στο τάι μπρέικ. Οι «ερυθρόλευκοι» επιστράτευσαν την εμπειρία τους στο 4ο και στο 5ο σετ για να κάνουν ανατροπή απέναντι στο μαχητικό Φοίνικα που έφτασε κοντά στη νίκη, προηγήθηκε 2-1 σετ και 21-20 στο 4ο σετ αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα μετά από έξι αγώνες και διεύρυνε το σερί του στην Volley League με 36 συνεχόμενες νίκες. Ο Μάρκους Μπέμε κυριάρχησε στο μπλοκ του Ολυμπιακού, ο Σμιτ ήταν πρώτος σκόρερ αλλά σε αντίθεση με προηγούμενες εμφανίσεις κινήθηκαν σε ρηχά νερά οι ακραίοι του. Βασικός από το 4ο σετ αγωνίστηκε ο Ραφαήλ Κουμεντάκης στη θέση του Ανδρέα Φράγκου φρεσκάροντας υποδοχή και επίθεση. Μετά από 6 αγώνες έχει 15 βαθμούς και τον πλησίασε στο -1 ο ΠΑΟΚ.

Ο Φοίνικας όπως και με τον ΠΑΟΚ ήταν μαχητικός, πίεσε στο σερβίς και με τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο κράτησε καλή υποδοχή.  Το «πειρατικό» προηγήθηκε 21-20 στο 4ο σετ αλλά δέχτηκε σερί 3-0, ενώ στο τάι μπρέικ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Ο Φοίνικας έπιασε τον Παμβοχαϊκό στην 4η θέση της βαθμολογίας με 8 βαθμούς.

O Oλυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και μετά το άνετο 25-13 κανείς δεν περίμενε ότι μπορούν να έρθουν τα πάνω κάτω. Με 76% στην επίθεση (13/17 τελειωμένες) και καλό σερβίς ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το σετ. Μάλιστα στο 10-8 πήγε στο σερβις ο Τερβαπόρτι και με συνολικό σερί 8-0 το σκορ εκτινάχθηκε στο 18-9. Το σετ έκλεισε με δύο επιθέσεις του Ζουπάνη.

Ο Φοίνικας μπήκε εντυπωσιακά στο 2ο σετ και με τον Ντόκιτς σε κέφια πήρε προβάδισμα 9-3. Το σερβίς των συριανών πίεσε την υποδοχή του Ολυμπιακού και η διαφορά διατηρήθηκε σε όλο το σετ το οποίο και έκλεισε 25-20 με το λάθος του Κουμεντάκη.

Μεγάλες μάχες έγιναν στο 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 12-12. Οι επιθέσεις των Εβάντρο, Παπαδόπουλου και ο άσσος του Ντόκιτς έκανε το 15-12 για τον Φοίνικα. Αργότερα με το λάθος του Ράουβερντινκ και τον πόντο του Λέσκοφ το σκορ έγινε 21-16 και το σετ τελείωσε 25-18 με το χαμένο σερβίς του Πετρέα. Το καθοριστικό ήταν το 4ο σετ. Ο Φοίνικας πίεσε πάλι τον Ολυμπιακό και με το μπλοκ του Λέσκοφ προηγήθηκε 16-15 και με τον άσσο του Εβάντρο 21-20. Ο Ράουβερντινκ με επίθεση και ο Μπέμε με μπλοκ έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά 22-21. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε 22-22 και ο Ράουβερντινκ με δύο κρίσιμες επιθέσεις έκανε το 24-22. Ο Ντόκιτς μείωσε 24-23 και ο Σμιτ έκλεισε το σετ 25-23.

Με καλύτερη ψυχολογία μετά την ισοφάριση, ανεβασμένα ποσοστά στην επίθεση και το μπλοκ του Πετρέα ο Ολυμπιακός μπήκε στο 5ο σετ με προβάδισμα 7-3. Ο Φοίνικας δεν είχε απαντήσεις και ο αγώνας έκλεισε με δύο επιθέσεις των Σμιτ, Μπέμε για το 15-8 και το 3-2 για τον Ολυμπιακό που είναι το τρίτο κερδισμένο τάι μπρέικ σε 6 αγώνες.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λεμ.